Морган ВІЛЬЯМС: Україна має бути спроможною краще захищати себе і говорити з позиції сили

У середу в Вашингтоні в Національному демократичному інституті відбулася конференція на тему: «Американсько-українська співпраця: погляд українських парламентарів». Приурочена вона була візиту до Вашингтону першого заступника голови Верховної Ради Андрія Парубія. Можна сказати, що одностайний погляд присутніх на конференції депутатів полягав у тому, що США, як країна-підписант Будапештського меморандуму, мають допомогти Україні, яка бореться з російською агресією, захищаючи європейські цінності. На цьому, зокрема, наголосив і Парубій.
Найкращим був виступ заступника голови комітету з питань науки і освіти Олексія Скрипника, який дав чіткий аналіз ситуації в нашій країні. Він заявив, що Україна має двох ворогів: корупцію та Росію. А боротися, на думку депутата, Україна має з чотирма речами: корупцією, Росією, популізмом і божевільною інфляцією.
Експерти також порушили питання надання Україні фінансової та військової допомоги з боку США.
На конференції «День» також зустрів і президента Американсько-української ділової ради Моргана Вільямса. Користуючись нагодою, ми розпитали його про те, чим справді можуть допомогти США Україні.
– Безсумнівно, Україна має ворога, який хоче забрати частину її території і викликати велике безладдя в ній. Путін забрав Крим і підтримує у війні сепаратистів на сході України. Це дуже сильний ворог, добре фінансований, організований. Україні додають проблем і серйозні фінансові труднощі.
З точки зору бізнесу друга головна проблема України – щоб нові люди, які прийшли до влади, не віддали контроль старим урядовцям, які багато вкрали завдяки корупції і виступають за повернення радянського минулого.
Тому головна війна йде всередині українського суспільства на додачу до тієї, яку веде ззовні Путін. Ми не знаємо, як ця війна з Росією завершиться, так само, як і не знаємо, як закінчиться боротьба за контроль над майбутнім України. Повернеться вона у минуле і старі чиновники знову прийдуть до влади? Чи вона буде реалізувати реформи і рухатися до Європи? Колишні чиновники перебувають поруч, вони добре фінансовані і досі продовжують боротьбу проти нового уряду та проти реформ.
Ви згадали інфляцію. Звісно, ця проблема є породженням двох попередніх. Попередній уряд зробив Україну банкротом, залишив погане бізнес-середовище і поклав шлях для російського вторгнення, яке також створило багато фінансових проблем для країни.
Популізм в Україні має визначення таке саме, як у США. Але немає різниці, як це називати. У Києва надто багато повноважень, а в областей – навпаки, занадто мало повноважень.
У США штати мають власне законодавство і бюджети, власного губернатора, і вони роблять багато речей самостійно. А тут йдеться про радянську систему, коли всі команди йшли з Москви. Тепер усе йде з Києва, але Україна повинна здійснити децентралізацію. Велика проблема в Україні в тому, що суспільство будується згори, а не знизу. Потрібно дати більше влади областям, які самі мають обирати губернаторів. Область повинна мати джерела фінансування і вирішувати власні проблеми, не чекаючи на кошти і повноваження з Києва.
«ПОРОШЕНКО І ЯЦЕНЮК ПОВИННІ ОБ'ЄДНАТИСЯ, ЩОБ УКРАЇНА РУХАЛАСЯ З МИНУЛОГО У МАЙБУТНЄ»
– Хочеться почути вашу оцінку української влади, чи розуміє вона всі виклики і намагається знайти рішення?
– Український парламент сьогодні більшою мірою дивиться у майбутнє. Хоча при владі чимало представників «старої гвардії», але є й нові обличчя. Між молодою і старшою генерацією відбувається боротьба. Окрім того вам доводиться боротися з Путіним. Загалом вибір депутатів широкий, єдине, що треба усвідомлення кількості проблем, з якими їм треба справитися. Те, що українській владі вдалося домогтися угоди з МВФ означає, що Україна отримає більше коштів. Також є Угода про асоціацію, новий президент, прем'єр-міністр, парламент. Досягнуто великого прогресу, щоб використати інструменти для майбутнього. Але питання залишається: чи може уряд рухатися вперед і робити все необхідне, попри «стару гвардію»? І чи може він це зробити, попри намагання Путіна спричинити Україні якомога більше проблем?
– А що ви скажете про Порошенка, який позиціонує себе як «президент миру» та Яценюка називають «прем'єром війни»?
– З точки зору бізнесу, якщо дивитися на них, то і Порошенко, і Яценюк – це добре об’єднання. Вони – баланс між минулим і майбутнім, і є досить досвідченими політиками, які знаються і на бізнесі. Мабуть, це найкращий вибір. Бізнес-спільнота хоче, щоб вони працювали разом для добра України, не вели боротьби чи вдавалися до дій, які б шкодили Україні бути єдиною проти Путіна. І вони повинні об'єднатися, щоб Україна рухалася з минулого у майбутнє з широкомасштабними реформами і фінансовою реструктуризацією.
«ПУТІН БУДЕ СТВОРЮВАТИ ПРОБЛЕМИ УКРАЇНІ, ПОКИ ХТОСЬ НЕ СКАЖЕ: «СТОП»
– А яку роль може зіграти США, щоб допомогти Україні вирішити перераховані вами проблеми?
– На думку бізнесу, США можуть робити значно більше, ніж вони роблять. Вони ввели санкції проти Росії, які разом з падінням цін на нафту мали певний вплив на Москву. Зараз Адміністрація пообіцяла надати гарантії позик на $3 млрд. США підтримують пакет допомоги з боку МВФ. Ми також просили Європу підтримати санкції та ще посилити їх. Думаю, що США підтримають пакет, мета якого не допустити банкрутства України.
З іншого боку, переважна більшість бізнесменів та багато політичних лідерів вважають, що США мають надати Україні оборонну зброю.
Путін буде створювати проблеми Україні поки хтось не скаже: «стоп». Для більшості людей мирне вирішення конфлікту на Донбасі означає: всі росіяни і танки підуть додому, а Крим та Донбас будуть повернені Україні.
– До речі, що ви думаєте про ефективність санкцій, чи змусять вони Путіна відступити?
– Ми не думаємо, що санкції зупинять Путіна. Це має бути комбінація:
Україна має бути спроможною краще захищати себе і говорити з позиції сили. Зараз Україна говорить з позиції слабкого.
США, Європа і весь світ мають допомогти Україні захистити її територіальну цілісність. США і Велика Британія повинні дотримуватися Будапештського меморандуму, у якому вони заявили, якщо Україна віддасть ядерну зброю, то вони захистять її територіальну цілісність. Ми дуже розчаровані, що ніхто не імплементував Будапештський меморандум. Бізнес любить стабільність і не любить війни. Міжнародний бізнес в Україні втратив 25% в Криму та Східній Україні.
Якщо США не нададуть зараз оборонної підтримки, а Європа буде сидіти на паркані, тоді важко буде побачити, як Україна може вигнати російських бандитів з Криму та Донбасу. Короткострокова мета для України – зупинити вторгнення, і посилити власні позиції.
«США І ЄС МАЮТЬ ВИСТУПАТИ ЗА СТВОРЕННЯ СИЛЬНОЇ УКРАЇНИ»
- На цій конференції експерти говорили про необхідність залучення США до модернізації української армії і ОПК. Наскільки це реально?
– Безперечно, США та ЄС мають виступати за створення сильної України не тільки в економічному та політичному плані, але й у військовому. Останні 20 років ми не думали, що якась країна вторгнеться в іншу. Росія вторглася до Грузії. Зараз ніхто не знає, чого він хоче, зважаючи на те, що він уже відібрав частину території України. Тому ми маємо допомогти Україні посилити себе у військовому плані зі всіма можливими способами, які у нас є. У США та Європи є військові можливості. Слід також розуміти, що інші країни ЄС можуть бути наступними, кого торкнеться російська агресія.
Вся військова структура України має бути перероблена, модернізована. Інші сусіди України в ЄС мають посилити власні оборонні можливості і допомогти Україні зміцнити її оборону.
– Пане Вільямс, що Україна значить для вас особисто?
– Україна багато для мене значить. Більшість мого життя була присвячена тому, щоб побудувати кращу систему продовольства в світі, щоб цей сектор випускав краще продовольство за кращою ціною. І я прибув в Україну і на сьогодні провів 25 років, весь час працюючи над її розвитком. Я вважаю, що Україна найважливіша країна у світі. Тепер настав час для неї стати сильною нацією, мати свободу, демократію та досягти економічного процвітання. Це стало особистою метою для мене і тисяч інших, як я, які думають, що зараз настав час для України зайняти заслужене місце в історії і зупинити цих загарбників, які завжди хотіли захопити Україну.
Author
Микола СірукРубрика
День Планети