Перейти до основного вмісту

«Москва жива і вона готова діяти»

Марш пам'яті Бориса Нємцова зібрав у Росії більше 50 тис. осіб
01 березня, 18:27

«У Києві – брати, фашисти – в Кремлі», «Ні війні», «Росія без Путіна», «Свободу Савченко» – ці, а також багато інших гасел скандували сьогодні росіяни, які прийшли на Марш пам'яті Бориса Нємцова в Москві. Спочатку ця акція планувалася як антикризовий Марш «Весна», проте після вбивства Нємцова, яке відбулося минулої п'ятниці, організатори змінили посил ходи. Також змінили і локацію – зі спального району Мар'їно в центр Москви.

Збір учасників почався в Китайгородському проїзді. Звідти багатотисячна колона рушила по Москворецькій набережній і пройшла по Великому Москворецькому мосту. Закінчилося хода на Малому Москворецькому мосту.

Хоча прес-служба ГУ МВС Росії і заявила, що на Марші було близько 7 тис. осіб, проте є всі підстави сумніватися в цьому. На фотографіях і прямій трансляції видно, що вшанувати пам'ять Бориса Нємцова прийшли десятки тисяч росіян. І цифра організації «Білий лічильник», яка поставила своїх людей біля рамок металошукачів, через які проходили учасники, здається більш об'єктивною. Це - 51 тис. 500 осіб. А ось російська опозиція нарахувала 70 тис. демонстрантів.

На акції не було політичної символіки та гасел. Учасники йшли з російськими триколорами. Можна було помітити і прапори України. Багато людей прийшли з квітами і свічками, щоб залишити їх на місці вбивства Нємцова – на Великому Москворецькому мосту.

У рамках Маршу «Весна» відбулася і хода на підтримку української льотчиці Надії Савченко, яка незаконно утримується в московському СІЗО. Його організували адвокати Надії.

За словами одного з організаторів Маршу, шеф-редактора «Ежедневного  журнала» Олександра Рикліна – ця хода не тільки поминальна, а й протестна, оскільки Нємцов «був опозиційним політиком». «Це акція, яка проходитиме в безпосередній близькості від Кремля. Звичайно, вони бояться», – зазначив Олександр Риклін.

Оглядач «Комерсант FM» Костянтин фон ЕГГЕРТ також взяв участь у Марші скорботи. За його словами – «це перша з минулого року, тиха і спокійна демонстрація інакодумців і опозиційно налаштованих громадян».

«Я вражений кількістю людей, які прийшли на цей Марш. Це – демонстрація людей, які не згодні з нинішнім політичним курсом та які сумують за Борисом  Нємцовим...», – зазначає пан фон Еггерт.

На його думку, у росіян «дуже сильний шок» після вбивства політика, але з іншого боку, у багатьох також є відчуття, «що опозиційно налаштовані люди в меншості» в Росії. Крім того, вбивство Нємцова додало «відчуття безвиході». «Сьогодні російське керівництво повністю втратило інтерес до демократії і до відкритої і чесної дискусії в суспільстві, що є неодмінною умовою існування країни», - додає оглядач «Комерсант FM».

Президент Фонду прикладних політичних досліджень «ИНДЕМ» Георгій САТАРОВ не виключає, що вбивство Нємцова послужить каталізатором для об'єднання опозиції і російського суспільства. Коли кореспондент «Дня» спілкувався з ним по телефону, на тлі чулося: «Росія буде вільною!».

«Сюди прийшли люди, яких не вдалося залякати, як планувалося. Народу набагато більше, ніж на будь-якому подібному заході, починаючи з 11 листопада 2010 року (демонстрація на Манежній площі в Москві. – Ред.)», – вважає політолог. Але якщо раніше на подібних акціях домінували гасла, «які містили стьоб і знущання над владою, то на цьому марші – все набагато серйозніше», додає пан Сатаров.

Голова демократичного руху «Ми» Роман ДОБРОХОТОВ також взяв участь у цій ході. Як і попередні співрозмовники «Дня», він також відзначив кількість демонстрантів. «Це дуже важливо, оскільки російська пропаганда виставляла Нємцова як «маргінального політика», про якого «ніхто не знав». Його вбивство неодмінно стане поворотним. Однак незрозуміло в який бік буде поворот. Чи це  буде початок терору, чи це стане поворотом до того, що суспільство і влада перейдуть від конфронтації до діалогу. Але це залежить не стільки від людей, вони вже давно готові, скільки від влади», – вважає Роман Доброхотов. Він також додав, що нинішня акція – «сигнал для Кремля»: росіяни не готові «мовчки дивитися на те, що відбувається».

Чи готові росіяни до більш активних дій? «Російське суспільство більш пасивно, ніж українське, але соціальні зміни відбуваються швидко і спонтанно», – зазначає Роман Доброхотов. Він також вважає: потрібно дочекатися кінця року, коли «криза торкнеться великої кількості людей і пропаганда стане неефективною». «Можливо тоді та мовчазна більшість, яка сидить по домівках, почує тих, хто вже сьогодні говорить, що так жити не можна. Для цього є передумови. Зокрема, кількість учасників цього мітингу. Залякати всіх не вдасться», – зауважує пан Доброхотов.

З ним згоден і Костянтин фон Еггерт, однак він додає, що кількість демонстрантів, які прийшли на Марш – «недостатня, щоб потягти за собою країну». Втім, те, що такі люди «не розходяться, а продовжують заявляти про себе» – дає надію. «Сьогоднішній марш, як мінімум, покаже дуже багатьом, що демократична Москва жива, і вона готова діяти. Але наскільки довго збережеться цей настрій – складно сказати. Останніми роками було багато прогнозів і, в основному, вони не збувалися », – резюмує оглядач «Комерсант FM».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати