Перейти до основного вмісту

«Нам потрібен ще більш інтенсивний діалог зі США»

Експерти «Дня» про результати візиту президента України до Вашингтону
19 вересня, 17:02
ФОТО REUTERS

В Україні покладали великі сподівання на робочий візит  Президента України Петра Порошенка у США і на його переговори з американським лідером Бараком Обамою. Зокрема, Київ заявляв про бажання отримати спеціальний статус головного союзника США не-члена НАТО, летальну зброю, необхідної для того, щоб протистояти російській агресії на сході України, а також фінансову допомогу.

У своїй промові  перед американськими законодавцями на спільному засіданні Сенату та Палати представників Конгресу США Порошенко обґрунтував необхідність надання такої допомоги і спеціального статусу. Він зокрема зазначив, що українські солдати воюють за свободу і демократію. «Ковдри, окуляри для нічного спостереження теж важливі, але не можливо виграти війну за допомогою ковдр», - заявив український лідер. 

Однак, попри привітний і дружелюбний прийом, успішний виступ у Конгресі, (Порошенку аплодували стоячи більше десятка разів), головної мети не було досягнуто. 

В інтерв’ю каналу СNN, Порошенко зізнався, що Обама відмовив Україні в наданні статусу основного союзника США без членства в НАТО. «Він сказав ні, тому що ми вже маємо рівень співпраці у сфері безпеки й оборони між Україною та США набагато вищий, ніж просто статус основного союзника поза НАТО..., – цитують ЗМІ слова президента України.

Можна лише сказати, що Порошенко повертається в Україну з анонсованою Білим домом  допомогою на суму $53 млн. Причому з цієї суми $46  млн. призначено для  безпекової допомоги українським військовим та прикордонникам, ще $7 млн. має надійти через міжнародні організації  як гуманітарна допомога.

«ПУТІН ПЕРЕЖИВ ДУЖЕ НЕПРИЄМНІ ХВИЛИНИ, ДИВЛЯЧИСЬ ЗА ВИСТУПОМ ПОРОШЕНКА В КОНГРЕСІ»

Юрій ЩЕРБАК, екс-посол України в США, публіцист, письменник:

– Візит Петра Порошенка  був максимально успішним, якщо розуміти американську внутрішню ситуацію з усіма їхніми обмеженнями, обережністю Обами, який відмовився від ролі світового лідера, і який не бажає загострювати відносини з Москвою. Обама намагається зберегти ті лінії зв’язку з Росією, по яких відбувається постачання зброї і техніки в Афганістан. Він не хоче відмовлятися від спільних акцій щодо Ірану і Сирії. Але за цих умов, візит Порошенка став максимальним досягненням в україно-американських відносинах, починаючи з їх початку.

Свідченням цьому є непідробний ентузіазм Конгресу та Сенату США. Це – надзвичайно тепла атмосфера, блискуча промова Петра Порошенка, яка, фактично, поставила всі крапки над «і». Особливим було формулювання про те, що українські вояки гинуть в Донбасі не тільки за Україну, але й за Європу та світову безпеку.

Я давно  вже не маю ілюзій щодо Америки та максимальних можливих результатів (від переговорів з нею – Ред.). Президенту України далеко не все вдалося досягти. Обама сховався за дуже вигідною йому формулою, що «ми вже маємо стратегічне партнерство».

Думаю, що за бажання, сторони могли підписати новий протокол про відновлення відносин стратегічного партнерства і наповнення їх новим змістом, враховуючи нову стратегічну і геополітичну ситуацію, пов’язану з агресією Росії проти України.

Гадаю, що Конгрес буде дуже розчарованим, тому що  республіканці вважають Обаму нікчемним і слабким президентом, а багато демократів в опозиції до нейтральної позиції Обами. Вони будуть незадоволені тим, що він вже дав сигнал, що нового стану у відносинах між США та Україною не буде.

Що стосується продажу зброї. Обама намагається залишити останні мости у відносинах між США та Росією, з огляду на партнерство в питаннях Афганістану, Ірану та Сирії. Тільки нові агресивні акти з боку Росії можуть настільки обурити громадську думку США та політичні кола і партії, що на порядок денний все одно стане питання продажу систем зброї українським збройним силам.

Сьогодні американці так само знають, наскільки потужна п’ята колона існує в Україні і як небезпечно сюди передавати нову зброю, яка через два дні перекочує до Росії і одразу буде використана російськими збройними силами. США повинні мати гарантії того, що ці нові види зброї не потраплять до російської агентури. Думаю, що Обама прямо про це не казав Порошенку, хоча в таких кабінетах ведуться дуже прямі розмови.

Щоб не казали, після візитів Порошенка до Канади і США від атмосфери розуміння українських проблем та моральної підтримки склалося позитивне враження. До того ж, США готові продовжити фінансову допомогу і позитивно налаштовані щодо мирного плану Порошенка.

Гадаю, що Путін пережив дуже неприємні хвилини, дивлячись за виступом Порошенка в Конгресі, як і та партія війни, яка сформована зараз у Кремлі. У США попри опір Обами і тих «голубів», які зараз є в Білому домі, стався дуже серйозний поворот, при якому США починають прозрівати і позбуватися своїх ілюзій щодо Росії.

Гадаю, що зараз вони мають розуміти, що Росія залишатиметься у майбутньому якщо не смертельним ворогом, то дуже серйозним суперником. Росія не може відмовитися від своїх імперських зазіхань на свою визначальну роль у світі, хоча її економіка у 15 разів слабкіша за американську, а збройні сили в 7 разів. Росія – не є тим партнером, який може нині диктувати порядок денний США. Але Росія залишається загрозливим фактором, бо має ядерну зброю, диктатора, який зірвався з усіх якорів міжнародної безпеки. Американці, як законослухняні люди, які звикли виконувати певні правила гри – і шоковані, і здивовані, і налякані. Америка вже думала, що Росія зійшла з її радарів як воєнний суперник і їх зовнішня міліарна політика сфокусувалася на Азії, зокрема Китаї. Але сьогодні їм знову доведеться згадувати часи холодної війни і вертатися до цієї загадки, яка носить ім’я «Росія».

«У ВАШИНГТОНІ МАЮТЬ ЗРОЗУМІТИ, ЩО ЗУПИНИТИ РОСІЙСЬКУ АГРЕСІЮ ВИКЛЮЧНО ДИПЛОМАТИЧНИМИ ЗАСОБАМИ НЕМОЖЛИВО»

Олег ШАМШУР, екс-посол України в США, Київ:

- Я б закликав до реалістичної, збалансованої оцінки результатів візиту. Я вважаю, що він був вельми важливим під кутом зору публічної дипломатії. Виступ Президента в конгресі був почутий не тільки членами Конгресу, але й американським загалом. Його зміст активно коментували американські та світові ЗМІ. Насамперед, вони звернули увагу на дану П.Порошенком характеристику протистояння України російській агресії як боротьби за свободу та саме існування української суверенної держави, як боротьби демократії з варварством.

Щодо практичних результатів, то я б не недооцінював факту розширення допомоги з боку США в економічній, енергетичній сферах та для здійснення реформ в інших галузях. Гадаю, тут ми можемо розраховувати на розширення масштабів співробітництва.

Президент повідомив, що він отримав негативну відповідь американської сторони з питань про надання статусу головного союзника США поза НАТО та постачання Україні т.зв. летальної зброї.

Почну з останнього. Я вже казав, що у мене особисто викликає обурення неготовність США та інших провідних держав Заходу надати легітимній владі суверенної України адекватних засобів боротьби з агресором. Це можна пояснити тільки абсолютно ілюзорним бажанням зберегти можливість домовитись з Путіним: воно є ілюзорним, оскільки російський вождь готовий домовлятися тільки на своїх умовах. Так само у Вашингтоні, Берліні та Парижі мають зрозуміти, що зупинити російську агресію виключно дипломатичними засобами неможливо. Для цього поряд з подальшим ужорсточенням санкцій необхідно радикально підвищити боєздатність ЗСУ. Разом с тим, я вважаю позитивним моментом продовження під час візиту серйозного обговорення всього кола військової та військово-технічної проблематики.

Я погоджуюсь з думкою, що надання статусу головного союзника США поза НАТО має здебільшого символічний  характер.  Враховуючи настрої в Білому Домі,  треба насамперед наполягати на повному використанні можливостей, що  їх надає двостороння Хартія про стратегічне партнерство 2008 року. Вона містить всі необхідні правові елементи та механізми для посилення українсько-американської взаємодії у вирішенні нагальних для України питань. Втім, потрібна чітка політична воля з боку американського керівництва, щоб ці можливості  стали реальністю.

В цілому, візит показав, що нам потрібен ще більш інтенсивний, більш предметний і переконливий, з нашого боку, діалог з США. Причому він має не обмежуватись урядом цієї країни, поширюючись на громадськість, експертів, бізнес кола (виступ Президента містив ряд важливих месиджів цій аудиторії) та Конгрес. Зокрема, в Конгресі існує потужна двопартійна підтримка надання Україні необхідних їй засобів збройної боротьби. В цьому сенсі показовим є законопроект закону Про підтримку свободи України.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати