Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Обамі – «нокаут»

Експерт: Повний контроль республіканців над Конгресом прискорить ухвалення закону про підтримку України
06 листопада, 09:59
ФОТО РЕЙТЕР

Як очікувалося, позавчора на проміжних виборах до конгресу США перемогла Республіканська партія, відома за скороченням як GOP (Grand Old Party — Стара добра партія). Нагадаємо, 4 листопада американці обирали третину складу сенату, всіх 435 членів Палати представників, 36 із 50 губернаторів штатів і органи влади у 44-х штатах.

Республіканці й до виборів мали більшість у Палаті представників, але вони її збільшили на 11 мандатів. І тепер у республіканців та демократів відповідно 242 та 175 мандатів у 435-містній нижній палаті Конгресу. Головна ж боротьба точилася за контроль над сенатом, у якому домінували демократи. Республіканцям  потрібно було набрати додатково шість місць, вони взяли сім, і тепер у них 52 представники у стомісному сенаті, який відіграє важливу роль у зовнішній політиці країни. Без підтримки сенату президент не може призначити послів, державних службовців та ухвалювати міжнародні угоди.

Під час виборів республіканці намагалися перетворити свою кампанію на референдум щодо президента Обами, прив’язуючи демократичних опонентів до непопулярного президента в рекламних роликах і виступах на мітингах. І, схоже, їм це чудово вдалося.

Слід зазначити, що напередодні виборів президент США Барак Обама і його адміністрація висловили оптимізм щодо результатів виборів до сенату. «Президент і всі у Білому домі зберігають оптимізм», — цитують слова прес-секретаря Білого дому Джоша Ернеста ЗМІ. Раніше у понеділок в інтерв’ю CNN віце-президент Джо Байден заявив про те, що впевнений у тому, що більшість у новому сенаті завоюють демократи. Цікаво, на чому базувалася така впевненість у Білому домі?

Екзит-поли засвідчили, що дві третини виборців вважають, що країна рухається у неправильному напрямку, і при цьому більш ніж половина виборців не схвалює діяльність президента Обами. Половина виборців очікує, що життя наступного покоління американців погіршиться. І це найбільший показник після 1996 року.

Хоча більшість виборців висловлювали невдоволення чи навіть злість відносно адміністрації Обами, а водночас майже стільки ж заявляли про те, що вони незадоволені чи сердиті на республіканських лідерів у конгресі.

До речі, після закриття виборів у штаті Арканзас сенатор-республіканець Джон Бузман заявив, що результати були швидше «референдумом» щодо президента, ніж оцінкою заяв та порядку денного Республіканської партії. «Наша партія краще діяла і мала кращих кандидатів, але на виборах йшлося про те, що відбувається у країні та світі».

Молода майбутня сенаторка — байкер,  яка перемогла на виборах у штаті Айова, Джоні Ернст, заявила своїм прихильникам на мітингу: «Ми прямуємо у Вашингтон і змусимо їх «пищати!»

Лідер республіканської більшості Джон Бейнер, святкуючи з нагоди розширення більшості, сказав: «Покірно сприймаю відповідальність, яку американський народ поклав на нас. Але це не час для святкування, а час для уряду почати отримувати результати і реалізацію рішень проблем, що стоять перед нашою країною, починаючи з нашої економіки».

Лідер більшості в сенаті від Демократичної партії Гаррі Рід, який контролював його з 2007 року, привітав республіканців із перемогою. Разом із тим він відзначив: «Месидж від виборців є чітким: вони хочуть, щоб ми працювали разом, Я з нетерпінням чекаю початку роботи з сенатором МакКоннелл, щоб допомогти середньому класу».

Новий лідер республіканців у сенаті Мітч МакКоннелл досить легко переміг Алісон Граймс, яку підтримували лідери Демократичної партії. Він заявив своїм прихильникам у Луїсвіллі: «Ми багато зробили, щоб донести нашу стурбованість до Вашингтону, і я не дозволю собі підвести вас».

Голова варшавського офісу Фонду Маршалла Ендрю Міхта вважає, що після такої перемоги Республіканської партії політика США драматично зміниться як у внутрішній, так і у зовнішній політиці. «Після взяття республіканцями контролю над Палатою представників і сенатом можна очікувати переоцінки пріоритетів оборонної політики та бюджетних витрат», — написав цей аналітик на своїй сторінці у Twitter.

«День» звернувся до українського та американського експертів із проханням прокоментувати результати виборів і зокрема дати прогноз, як це позначиться на відносинах між США та Україною.

«ХТО НАЙБІЛЬШЕ ПРОГРАВ, — ЗВИЧАЙНО, ЦЕ АДМІНІСТРАЦІЯ ОБАМИ» 

Олег ШАМШУР, екс-посол України в США, Київ:

— Насамперед, ці результати важливі з точки зору американської внутрішньої політики. У Палаті представників республіканці отримали найбільшу кількість із часів Другої світової війни. Судячи з усього, вони також здобули комфортну більшість у сенаті. Відповідно, зараз перед Обамою постає велика проблема. Американський президент опиняється у критичній ситуації, коли він не може розраховувати на прихильність жодної з палат, в яких домінують республіканці. Тому шанси проходження будь-якої його законодавчої ініціативи виглядають дуже малоймовірними.

З іншого боку, для республіканців це також може бути «отруйним пострілом», тому що вони перебирають на себе відповідальність за законодавчий орган. А тут треба враховувати, що, по-перше, американці дуже незадоволені як президентом, так і Конгресом. І тепер уся відповідальність за Конгрес лягає на плечі республіканців перед виборами 2016 року.

І ми бачимо глухий кут: жодній зі сторін не можна нав’язати свій законодавчий порядок денний. А водночас, враховуючи існуюче невдоволення американців усіма інститутами влади, вони змушені будуть у деяких питаннях досягати компромісів. Ситуація справді складна, але якщо визначати, хто найбільше програв, то, звичайно, це адміністрація Обами. Тому що у президента й так останні два роки були послаблені позиції. А тепер, коли він не може розраховувати на співробітництво з боку законодавчої влади, тим більше — йому буде важче нав’язати своє бачення того чи іншого питання, відповідно ті чи інші закони, які він хотів би ухвалити.

Щодо зовнішньополітичних аспектів, то навряд чи ми побачимо якісь гойдалки. Стосовно позицій щодо «Ісламської держави», Росії та відносин із Росією, у республіканців вони більш жорсткі. Але, з іншого боку, треба зрозуміти, що це було тоді, коли вони не мали важелів впливу. Безумовно, зараз буде цікаво подивитися, чи вони реалізують свої наміри, які вони декларували у попередній період, в реальні кроки зараз.

«У КОНГРЕСУ Є МОЖЛИВІСТЬ БІЛЬШ ЕФЕКТИВНО ВПЛИВАТИ НА ФОРМУВАННЯ ПОЛІТИКИ ЩОДО УКРАЇНИ»

— Як позначиться республіканський контроль, перш за все над сенатом, на відносинах США та України?

— Судячи з усього, обрання сенатора Коркера на посаду глави сенатського комітету із закордонних справ підвищить шанси прийняття законопроекту про підтримку України, який вніс сенатор Менендес. Але я не думаю, що можна очікувати якоїсь радикальної зміни політики щодо України. Тут треба розуміти, що реалізація зовнішньої політики залишається за Білим домом.

Але дуже важливо з точки зору наших інтересів, що буде ухвалено статус України — союзника США — не члена НАТО. І відповідно ухвалення закону про підтримку України, який матиме зобов’язуючу дію, сприятиме підвищенню рівня військового співробітництва, наданню допомоги у розвитку української економіки. Тобто там закладено дуже багато позитивних для нас речей. У Конгресу є можливість більш ефективно впливати на формування політики щодо України.

Але висновки можна буде зробити через певний час. По-перше, треба побачити, як будуть ухвалені законопроекти і в якій формі. По-друге, чи будуть внесені корективи Білим домом, який відповідає за реалізацію зовнішньої політики, щоб ця політика щодо України дійсно була ефективною.   

Ухвалити закон про підтримку України може ще  нинішній склад Конгресу, це буде дуже потужним сигналом, якщо відбудеться зараз, до початку роботи нового складу Конгресу в січні наступного року. Це буде знакова подія, тому що йдеться не про декларацію, а про закон, який має зобов’язуючу силу. Але його має ухвалювати і сенат, щоб це був повноцінний закон. Шанси його ухвалення дуже великі. Але це вже очевидно, що повний контроль республіканців над Конгресом прискорить ухвалення закону про підтримку України.

— Що слід очікувати Україні від візиту віце-президента Джо Байдена?

— Сподіваюся, що він привезе якісь практичні пропозиції. Як на мене, цей візит розглядається перш за все як вияв підтримки України з боку США, у тому числі й у її протистоянні з Росією. Головний ефект — це моральна підтримка, хоча я не виключаю, що Байден привезе якісь пропозиції щодо розвитку співробітництва. Не варто розраховувати на щось реальне і відмінне від того, що ми бачили до цього моменту.

«...СЬОГОДНІ ІСНУЄ СИЛЬНА ДВОПАРТІЙНА ПІДТРИМКА УКРАЇНИ, І ЦЕ ПРОДОВЖУВАТИМЕТЬСЯ І В НАСТУПНОМУ КОНГРЕСІ»

 Вільям ТЕЙЛОР, екс-посол США, президент і виконавчий директор Інституту миру США, Вашингтон:

— На мою думку, проміжні вибори у Сполучених Штатах не дуже  сильно впливатимуть на політику США щодо України та її боротьбу проти російської агресії. Тут, у США, сьогодні існує сильна двопартійна підтримка України, і це буде продовжуватися і в наступному Конгресі. Підтримка ж щодо надання Україні засобів, щоб захистити себе від подальшого вторгнення, має й надалі зростати. Я сподіваюся, що адміністрація приділятиме цьому серйозну увагу, а також іншим формам військової, фінансової, технічної та політичної підтримки. Я впевнений, що віце-президент Джо Байден від імені американського народу та американської адміністрації рішуче висловиться на підтримку України, її повного суверенітету й територіальної цілісності.

 

«З БОКУ ОБОХ ПАРТІЙ ІСНУЄ ЗРОСТАЮЧА ПІДТРИМКА З НАДАННЯ УКРАЇНІ ЛЕТАЛЬНОЇ ЗБРОЇ…»

Давід КРАМЕР, президент Freedom House, Вашингтон:

 Коли справа доходить до Росії і України, ми бачили рідкісну річ на Капітолійському пагорбі протягом минулого року: сильну, двопартійну підтримку України і обурення стосовно путінської Росії. Згадайте, що законопроект про підтримку України пройшов комітет у закордонних справах Сенату в вересні 18 голосами, проти не було жодного голосу. Сенатор Менендес був дуже хорошим і відвертим що стосувалось українсько-російських відносин і я очікую, що сенатор Коркер, який, швидше за все, стане новим головою Комітету буде таким самим. Точно так само, я думаю, ми можемо очікувати на жорстку позицію від сенатора Маккейна в якості голови комітету у справах збройних сил, але і попередній голова цього комітету сенатор Левін, який іде у відставку, також був хорошим; Однак Маккейн буде більш відвертим. Я не очікую, багато змін в Палаті представників. З боку обох партій існує зростаюча підтримка з надання Україні летальної зброї, щоб захистити себе, і я очікую, що після вчорашніх виборів підтримка в Конгресі збільшиться.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати