Пекін нарощує морськi м’язи
Китай поволі набуває всі атрибути супердержави. Увійшовши на початку 60-х рокiв до клубу ядерних держав, торік Піднебесна випробувала перший вітчизняний непілотований корабель, який має невдовзі вивести в космос першого китайського космонавта. А тепер, купивши в Росії збудований у 70-х роках авіаносець «Київ», КНР долучилася до клубу найпотужніших у світі морських держав. Щоправда, поки що нічого про суму контракту невдіомо. Однак, безсумнівно, що це надбання виллється в добру копійку для китайського бюджету. Про це свідчить досвід Індії, яка придбавши в Росії корабель подібного класу «Адмірал Горшков», витратила $700 млн. на його переобладнання. Тепер такий оновлений авіаносець має на своєму борту від 30 до 60 винищувачів МіГ-29К.
Тож китайцям, мабуть, доведеться викласти щонайменше $1 млрд. на переобладнання «Києва». Окрім цього, на думку аналiтичного агентства Стратфор, Пекіну необхідно буде навчити персонал, встановити систему протиповітряної оборони, не рахуючи видатків на захисні супроводжувальні суднай заправку. Загалом статус морської супердержави є дуже дорогим. На сьогоднішній день американці витратили на будівництво й експлуатацію одного авіаносця класу Німіц — $33 млрд. Росіяни чудово зрозуміли обтяжливість утримання авіаносців. Вони продали два таких суперсудна як металобрухт Південній Кореї за $4.5 млн., а тепер останній Китаю.
Не зрозуміло, чому китайці поспішили із купівлею застарілого російського авіаносця. Адже вони нещодавно збудували есмінець-невидимку і, за повідомленням гонконзької «Мін Пао дейлі», планують 2005 року увести в експлуатацію перший вітчизняний авіаносець. Можливо для Піднебесної важлива лише сама репутація суперморської держави. Втім, у випадку можливого конфлікту із Тайванем, авіаносець буде мишенню, а не перевагою, вважає відставний американський генерал Ерік Мак-Вадона.