Перейти до основного вмісту

«Перемога Земана не має нічого спільного з Росією»

Експерти «Дня» - про результати президентських перегонів у Чеській Республіці
27 січня, 20:22
Фото Reuters

У другому турі президентських виборів у Чехії, який проходив 26-27 січня, переміг чинний глава держави Мілош Земан. За даними чеського статистичного відомства, після підрахунку 99,95 % бюлетенів Земан отримав 51,38 відсотка голосів. Його суперник, науковець Їржі Драгош здобув 48,61 %.

Нагадаємо, що в першому турі, який відбувся два тижні тому, Земан та Драгош набрали відповідно 38,65 та 26,56% голосів виборців.

Їржі Драгош визнав поразку і привітав свого суперника з перемогою.  «Я хотів би привітати переможця виборів Мілоша Земана», - цитує його слова Reuters.

Протягом п'яти останніх років Земан проводить власну зовнішню політику, яка суперечить офіційній позиції як чеського уряду, так і Євросоюзу. Його пропозиції скасувати санкції ЄС проти Росії і розширити чеське виробництво за рахунок китайських інвестицій викликали подив у більшості європейських столиць. Риторика Мілоша Земана вплинула на міжнародний імідж Чеської Республіки, завдяки чому країна - поряд з Польщею та Угорщиною - посіла місце у списку порушників спокою, хоча чеський уряд займає набагато більш ліберальну позицію.

Президент Чехії призначає голову центрального банку та суддів, а також обирає політика, який формує уряд.

«Більшість виборців у Чехії хотіли залишити президентом свого великого троля (який ріже правду)»

Балаш ЯРАБІК, політолог, позаштатний співробітник Фонду Карнегі:

Я думаю, що перемога Земана не має нічого спільного з Росією. Навпаки, я думаю, що постійне звинувачення Земана в тому, що він є агентом Путіна, можливо, і допомогло мобілізувати його виборців, подібно до брудної кампанії, що він має захворювання на рак (звичайно, також була кампанія дезінформації проти Драгоша), – але це не зіграло великої ролі.

Більшість виборців у Чехії, переважно в сільських районах, хотіли залишити президентом свого великого троля (який ріже правду), який не має влади, але має великий рот.

Це дійсно не означає нічого, крім того, що він робив до цих пір, з огляду на його здоров'я він може не дожити до кінця свого терміну ...

Але процес вироблення політики та ухвалення рішень перебуває в руках уряду. Навіть прем'єр Бабіш застеріг, щоб він не виглядав проросійським, і попросив його після першого туру чітко заявити, що він не має наміру кудись вести Чеську Республіку, що Земан зробив під час теледебатів.

Він продовжуватиме підтримувати Бабіша, який ще не має більшості у парламенті, але це буде  вагома підтримка. Але очолюваний Бабішем уряд не змінить політику Чеської Республіки щодо України та Росії.

І я абсолютно переконаний, що після переобрання на другий термін Земан не зможе вплинути на уряд, щоб заблокувати санкції ЄС проти Російської Федерації.

Йому потрібно було прояснити свої погляди щодо ЄС під час кампанії (як проєвропейського політика).  Земан матиме вплив на уряд, але жодна країна Центральної та Східної Європи не буде відкривати таку битву в рамках ЄС, оскільки це не є важливим питанням для їхньої внутрішньої політики.

«Між двома турами Земану вдалось мобілізувати свій електорат»

Євген ПЕРЕБИЙНІС, посол України в Чеській Республіці, Прага:

-У принципі, як і очікували багато експертів, результати виборів виявились надзвичайно тісними. Розрив між кандидатами менший ніж півтора відсотка. Земан набрав 51,38 %, а Драгош - 48, 61%. А соціологічні опитування перед голосуванням і прогнозували таку тісну боротьбу. Деякі віддавали перемогу Драгошу, деякі – Земану. Але результат виявився таким, що переміг Мілош Земан. Очевидно, між двома турами йому вдалось мобілізувати свій електорат, головним чином у невеликих містах та регіонах.

Слід сказати, що під час телевізійних дебатів неодноразово звучала тема і України. І при цьому привернуло увагу, як Їржі Драгош, а також, до речі, Мішош Земан у відповідь на запитання чітко вказали на те, що анексія Криму є грубим порушенням міжнародного права. З боку Мілоша Земана чути це було трохи несподівано. Це, можливо, може означати, що він намагався привернути на свій бік і проєвропейськи мислячих виборців. І взагалі його риторика між першим і другим туром була більш примирливою і проєвропейською.

А що стосується загалом результатів президентських виборів, то для нас, для України, у принципі нічого не змінюється. Президент Земан був президентом і протягом минулих п’яти років. Зараз нас більше цікавить те, якими будуть результати формування уряду. Бо саме уряд впливає на зовнішню політику. А, як відомо, зараз перший уряд Андрея Бабіша пішов у відставку буквально кілька днів тому, але президент Земан пообіцяв, що уповноважить Андрея Бабіша формувати уряд вдруге. Тому ми будемо очікувати, що Бабіша буде призначено вдруге прем’єр-міністром. Але це, очевидно, як дав зрозуміти Мілош Земан, відбудеться нескоро, можливо за місяць, а то й більше.

Як я вже казав, у програмних засадах уряду Бабіша тема України теж фігурує. Зокрема йдеться про те, що уряд Бабіша має намір розвивати тісні відносини з Україною. Тому ми сподіваємось і розраховуємо, що наші відносини розвиватимуться у позитивному руслі.

«Ми розраховуємо на продовження підтримки України та її територіальної цілісності»

- Якщо говорити про міжнародну реакцію, то The New  York Times прокоментувала переобрання Земана на другий термін словами: «Росіяни не можуть не радіти з цього приводу»… А що ви думаєте щодо цього?

- Не знаю, чи є чому радіти в Москві. Там багато чому радіють. Ми оцінюємо, що відбувається. І, як я вже сказав, зовнішню політику у Чеській Республіці визначає уряд. Тому ми розраховуємо на те, що за лінією міжурядової співпраці відносини між Україною і Чехією розвиватимуться у позитивному руслі. І ми розраховуємо на продовження  підтримки України та її територіальної цілісності.

- Деякі експерти відзначають, що брудна виборча кампанія проти Земана зіграла на його користь, допомігши йому мобілізувати своїх виборців. Ви поділяєте таку думку?

 - Важко сказати, що сприяло перемозі Земана. Але однозначним є те, що його виборці мобілізувалися. Про це свідчить кількість голосів, яку було віддано за Мілоша Земана. Він отримав на 200 тис. більше, ніж під час другого туру президентських виборів п’ять років тому. Зокрема тоді він набрав 2 млн 700 тис., а зараз 2 млн 900 тис. Хоча його відрив від суперника цього разу був набагато меншим, ніж п’ять років тому.

Можна сказати, що вибори відбулися без серйозних порушень, тому немає підстав для перегляду результату голосування.

- Як відомо, напередодні другого туру висловлювалися побоювання, що Росія може якимось чином втрутитись у вибори, щоб допомогти перемогти Земану, який багатьма вважається проросійським кандидатом. Чи були підстави для цього?

- У мене немає таких даних. З іншого боку, так, ми зафіксували, що деякі експерти говорили про те, що такий вплив, зокрема на інформаційному полі, міг бути, але я не можу зараз це підтвердити. Для цього треба володіти конкретними даними. А у мене таких даних немає.

«Вплив Росії на внутрішні справи Чехії сильно перебільшено»

Даніел КАЙЗЕР, політичний оглядач, Прага:

Існує три причини перемоги Земана на цих президентських виборах.

По-перше, він відомий тим, що тривалий час захищав (або робив вигляд, що захищає) інтереси «маленької людини», іншими словами біднішої, непривілейованої частини чеського суспільства. Зрештою, він є найуспішнішим лідером Соціал-демократичної партії після 1989 року (1992-2001 рр).

По-друге, він голосно виступав проти міграційної квоти та інших подібних ініціатив, які виходили з ЄС після 2015 року. Земан продемонстрував себе як політика, який може виступати за права Чеської Республіки у збереженні власної позиції всередині Європейського Союзу,  попри те, що він називає себе «єврофедералістом».

По-третє, що стосується його порівняння з Іржі Драгошем. Справді, в країні існували досить сильні вимоги, щоб Земан пішов, але його суперник був

а) дуже  непривабливою людина, з нульовою чарівністю

б) у порівнянні з Земаном він сприймався як такий, хто не зможе протистояти можливому тиску з Брюсселя в наступні роки

в) Драгош не сформулював жодних політичних поглядів, а там де він це робив (як «проєвропейський політики тощо, то він виглядав як студент.

Що стосується російського чинника на цих виборах. Можливо Росія і бажала його успіху, «Лукойл» допоміг своєму близькому помічнику Мартіну Неєдли вирішити його фінансові проблеми у 2016 році, проте вплив Росії на внутрішні справи Чехії сильно перебільшено. Драгош намагався в листопаді використати на свою користь страх перед Росією, публічно заявивши, що у нього є деякі натяки на те, що Кремль вплине на вибори, як це було в жовтні 2017 року на парламентських виборах, але не надав жодних доказів.

Табір Драгоша намагався асоціювати Земана з Росією (і Китаєм) під час усієї кампанії, але зрештою люди приділяють більше уваги впливам і втручанням, що надходять від бюрократії ЄС, з якою вони зіштовхуються щодня.

Зауваження Земана про те, якщо ми перебуваємо в складі НАТО, то нам не треба боятися Росії, по суті, є правдою.

Чи зміниться політика Чехії щодо ЄС, Росії та України під час другого президентського терміну Земана?

Важко сказати. Земан виступає за кращі відносини з Росією, хоча він завжди підкреслює, що анексія Криму є порушенням міжнародного права і має засуджуватись. Але він висловлює те, на мою думку, що поділяє також багато хто з політиків у ЄС: Анексія Криму є довершенним фактом, який не можна змінити.

Він також критикує українських політиків, ймовірно, вважаючи, що більшість з них є корумпованими. Отже, з вашої перспективи цей вибір у Чехії не є добрим.

Водночас треба відзначити, що уряд визначає зовнішню політику, президент є лише другорядним голосом, і уряд не буде прагнути відходити від позиції ЄС щодо Росії, України тощо.
А ось де перемога Земана може мати певний вплив, це існування Вищеградської групи, у яку входять Чехія, Словаччина, Польща та Угорщина. Якщо б Драгош негативно ставився до цієї групи, то Земан, як мінімум, символічно виступав би разом поляками та угорцями проти деяких ініціатив, які надходять з Німеччини, перш за все, щодо міграційної політики.
І оскільки чеська громадськість дуже чутливо ставиться до цього питання, то уряд Бабіша не відмовиться від нашого «НІ» - теж тому, що не хоче, щоб Земман був єдиним політиком, який отримує заслугу від жорсткої позиції щодо (мусульманської) міграції в Європу.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати