Перевірка на правдивість
Тоні Блер заперечує підтасовку розвідданих по Іраку
Британського прем’єр- міністра було звинувачено у брехні. Деякі британські політики висловили критику на адресу прем’єр-міністра Тоні Блера з приводу його «іракського досьє», котре було оприлюднено у вересні минулого року. Екс-міністр уряду Британії Клер Шорт звинуватила колишнього шефа в «обдурюванні країни», коли той говорить про наявність зброї масового знищення в Іраку. Подібну думку висловив також колишній міністр закордонних справ Робін Кук, який закликав провести незалежне розслідування щодо блерівських заяв про Ірак. І Шорт, і Кук пішли не так давно у відставку, демонструючи незгоду з агресивною політикою Лондона щодо Багдада.
Інтриг до нового скандалу додає те, що більшість британців так само не йме віри Тоні Блеру. Згідно з опублікованими у недільному номері «The Mail» соціологічними даними, 63% британських громадян переконані, що були введені в оману антиіракськими звинуваченнями Тоні Блера. Британські мас-медіа прогнозують, що з кожним днем тиск на прем’єр-міністра зростатиме. Не виключено, парламент поставить перед урядом офіційну вимогу провести всебічне розслідування доказів Блера. Із аналогічним зверненням уже виступили американські конгресмени. Внутрішню перевірку всієї інформації по Іраку зараз проводить Центральне розвідувальне управління. Днями конгресмен-демократ США Генрі Воксман направив лист у Бiлий дім, де звинуватив адміністрацію президента у використанні «брехливих свідчень» для виправдання необхідності воєнного втручання в Ірак.
Щоправда, поки що як американські, так і британські урядовці не виявляли жодного бажання йти на поступки табору критиків. Міністр закордонних справ Великої Британії Джек Стро заявив, що жодного розслідування з приводу «іракського досьє», з яким Тоні Блер виступав перед Палатою Громад торік, не буде проводитися. Стро наголосив, що уряд і надалі впевнений у наявності хімічної, біологічної та ядерної зброї в Іраку. Сам Тоні Блер на прес-конференції у французькому Евіані категорично відкинув звинувачення у підтасовці доказів наявності в Іраку зброї масового знищення.
Між тим звертає увагу суперечливість повідомлень, які зараз лунають із Лондона і Вашингтона щодо Багдада. Якщо під час поїздки до Кувейту минулого тижня Тоні Блер заявляв: «Я весь час говорив і зараз повторю: у мене немає жодних сумнівів щодо існування в Іраку зброї масового знищення», то в той же час міністр оборони США Дональд Рамсфельд не виключив, що в Іраку може й не бути такого роду озброєння. Назвати причину цьому політик не зміг, а лише припустив, що Саддам наказав знищити зброю перед самим початком війни. Перед тим Тоні Блер повідомляв про знайдені дві вантажівки в Іраку, які нібито могли використовуватися як мобільні лабораторії для виробництва біологічної зброї. Минулої ж середи американські розвідслужби поінформували, що не знайшли жодних доказів, які б свідчили про продукування на виявлених машинах зброї. Робін Кук запевняє, що подібна суперечливість у заявах вимагає додаткових перевірок тих, хто ці заяви промовляє. «Ми розповідали, нібито Саддам готовий використати зброю через 45 хвилин. Минуло 45 днів з часу завершення війни, але ми й досі нічого не знайшли», — наголосив Кук.
Завтра Рада Безпеки ООН повинна заслухати доповідь глави інспекторів ООН Ганса Блікса щодо роззброєння Іраку. У кінці місяця завершується його контракт з ООН, тому він представить детальний звіт про роботу міжнародних інспекторів, які знаходилися в Іраку до початку воєнних дій. Блікс стверджує, що його команда «не виявила доказів» наявності забороненої зброї в цій країні.