Підтримка України, протистояння Росії
Послання Обами американській націїВчора пізно вночі за київським часом президент США Барак Обама виступив із сьомим посланням до американського народу. У своєму годинному виступі перед двома палатами Конгресу він багато уваги приділив внутрішньому становищі в країні. Зокрема, глава Білого дому оголосив, що фінансова криза у США закінчилася, і окреслив свою стратегію «економіки середнього класу», яка апелює до родин, що працюють. Серед інших планів Обами — безплатна освіта для 9 млн студентів дворічних комунальних коледжів, рівна оплата праці для чоловіків і жінок і закриття в’язниці в Гуантанамо.
Торкаючись питань зовнішньої політики, Барак Обама відзначив, що США зберігають «право діяти односторонньо» проти терористів, і закликав Конгрес санкціонувати використання сили проти «Ісламської держави». Треба сказати, що повноваження президента, який є головнокомандувачем, дозволяють йому робити це без дозволу Конгресу. Глава Білого дому також розповів про успіхи його адміністрації у зовнішній політиці, навівши приклад ізоляції Росії через анексію Криму і підтримку сепаратистів на сході України.
«...Ми демонструємо силу американської могутності та дипломатії. Ми дотримуємося принципу, що великі країни не повинні залякувати маленькі — виступаючи проти російської агресії, підтримуючи демократію в Україні й підбадьорюючи наших союзників по НАТО. Торік, коли ми разом з нашими союзниками важко працювали над введенням санкцій, дехто вважав, що агресія Путіна була майстерним виявом стратегії і сили. І сьогодні саме Америка є сильною й єдиною разом із нашими союзниками, в той час як Росія — ізольована, а її економіка в руїнах. Ось як домінує Америка: не порожніми погрозами, а постійною, стійкою рішучістю», — наголосив Обама у посланні.
КОМЕНТАРІ
«МИ ПРАЦЮЄМО ЗІ США, ЩОБ ПОСИЛИТИ ОБОРОНОЗДАТНІСТЬ НАШОЇ КРАЇНИ»
Олександр МОЦИК, посол України у США, Вашингтон:
— Перш за все, для нас важливо, що президент окремо згадав Україну, коли перейшов до зовнішньої політики і згадав нашу країну в тому контексті, що Америка підтримала українську демократію шляхом протидії російській агресії і тим самим заявила, що великі країни не мають права залякувати менші. Що у світі має бути порядок. І далі, президент сказав, як результат усього цього процесу зараз Росія має економіку в руїнах, у той час як Америка є сильною і у злагоді зі своїми союзниками. Тобто це важливий сигнал підтримки України, яка, я впевнений, буде і наділі досить міцною. Америка буде продовжувати допомагати Україні протистояти зовнішній агресії.
Хотів би зазначити, що послання президента Конгресу, це досить важлива подія: внутрішня і міжнародна. Внутрішня тому, що під одним куполом збирається практично вся виконавча, законодавча (сенатори, члени Палати представників) і судова влада. Також запрошуються журналісти і всі посли, які акредитовані в Вашингтоні. І я теж мав радість бути присутнім на цій дуже важливій і урочистій події.
Американська система вибудована таким чином, що є баланс противаг, співпраці. Америка — це молода у порівнянні з Європою держава, але стара демократія. І ту систему, яку батьки засновники заложили, американці дуже ефективно використовують по сьогодні і дуже з невеликими корективами. А це означає, що ця система справді була закладена правильно і потужно.
Що стосується змін у розкладі у Сенаті, де зараз як у Палаті представників більшість мають республіканці при президенті-демократі. Таке явище у реальності буває досить часто. Звичайно, що президент зараз потребуватиме більше консультацій з Конгресом, щоб вирішувати те чи інше питання. Взагалі американська система побудова так, що при розгляді важливих питань, участь у цьому бере Білий дім, Конгрес і судова влада.
Україна зараз має абсолютну підтримку з боку обох політичних таборів: демократів та республіканців, а також з боку Адміністрації і Конгресу в цілому. Яскравим прикладом цього став ухвалений наприкінці минулого року Закон «Про підтримку свободи в Україні». Цей закон сприятиме ще більшій підтримці Америкою України. Я думаю, що й цього року ми матимемо підтримку і від демократів, і від республіканців. Тут існує двопартійна згода і розуміння, що Америка має в цій ситуації підтримувати Україну.
На сьогодні США надають найбільшу допомогу, як окремо взята країна, яка, перш за все, фінансово-економічна. У минулому році Америка надала кредитні гарантії на $1 млрд. і ще оголосила про надання допомоги на суму $320 млн у різних сферах, у тому числі у військово-технічній сфері на суму $118 млн. Так що ми маємо суттєву допомогу від США і чисто фінансово-економічну і також в контексті військово-технічної співпраці. Так ми працюємо над усіма питаннями з Америкою, щоб посилити обороноздатність нашої країни.
«США ТА ІНШІ ЧЛЕНИ НАТО ПОВИННІ ТЕРМІНОВО НАДАТИ ПОСИЛЕНУ ВІЙСЬКОВУ ДОПОМОГУ УКРАЇНІ ДЛЯ КРАЩОГО ЗАХИСТУ СЕБЕ»
Стівен ПАЙФЕР, старший науковий співробітник Iнституту Брукінгза, Вашингтон:
— У своєму посланні нації президент Обама наголосив на протистоянні США російській агресії та підтримці України. Він зазначив, що з минулого року багато чого змінилося, що Сполучені Штати і їхні союзники єдині, а президент Путін є ізольованим і перебуває на чолі економіки, яка прямує до рецесії.
Дійсно, багато чого змінилося за останні півтора року. У червні минулого року пан Путін, здавалося, був на коні. Його військові захопили Крим з мінімальними затратами. Кремль фінансує, озброює і забезпечує керівництво сепаратистським рухом у Східній Україні з метою дестабілізації Києва і президентства Петра Порошенка, яке ледь розпочалося. На Заході США і ЄС насилу домоглися узгодженого підходу до економічних санкцій щодо Росії.
Сьогодні Путін зрозумів, що його дії йому дорого коштують. Сполучені Штати і Європа рухалися паралельно у застосуванні все жорсткіших санкцій. Ці заходи, у поєднанні з падінням цін на нафту, дали про себе знати Росії: відтік капіталу склав $150 млрд 2014 року, рубль втратив половину своєї вартості, порівняно з минулим роком, чиновники в Москві очікують, що економіка скоротиться майже на 5% 2015 року, і російські компанії намагаються з’ясувати, як вони будуть рефінансувати борги на десятки мільярдів доларів, строк виплати яких припадає цього року.
Захід перебуває в більш вигідному становищі, ніж багато хто б передбачив минулого року. Але конфлікт продовжує бушувати на сході України, надходять нові повідомлення про те, що регулярні російські військові частини воюють на Донбасі, в той час як Росія посилила свою військову присутність у Криму. І Україна тим часом наближається до фінансового краху.
Тому президент Обама повинен працювати з німецьким канцлером Меркель та іншими європейськими лідерами, щоб підтримувати і посилювати реакцію Заходу на цей конфлікт. США, ЄС і міжнародні фінансові інститути повинні підготувати пакет додаткової фінансової допомоги Україні, в той час як Київ реалізує важливі економічні реформи. США та інші члени НАТО повинні терміново надати посилену військову допомогу Україні для кращого захисту себе і запобіганню подальшої агресії та ескалації з боку Росії.
Якщо Захід допоможе українцям зупинити військовий варіант Росії й санкції продовжуватимуть впливати на російську економіку, існує шанс, що Кремль захоче переглянути курс і прагнутиме досягнути справжнього політичного врегулювання. Метою санкцій і військової допомоги є саме перехід до переговорного процесу.