Перейти до основного вмісту

Польща створила спеціальний фонд для допомоги східним сусідам

І це питання не лише національної честі, але й безпеки
08 червня, 00:00

Польща нині відчуває моральне зобов'язання перед своїми східними сусідами. Кілька років тому західні сусіди Польщі — Німеччина, Франція, країни Бенілюксу та інші — надали їй величезну допомогу в переборенні «спадщини соціалізму». І нині Польща «віддає борги» сусідам. Але не західним, які тієї віддачі не потребують, а східним — тим, для кого перехідний період далеко не скінчився і невідомо скільки ще триватиме. Окрім того, у демократизації та економічному розвиткові, наприклад, України Польща має і власний інтерес. «Завжди вигідніше мати сусідами багаті здорові країни, аніж держави економічно хворі і політично нестабільні», — вважає Кравчик.

Саме тому президент та уряд Польської Республіки вирішили створити фонд «Вєджєчь як» з річним бюджетом близько $2 млн., а колишній генеральний директор канцелярії Сейму Польщі, а згодом голова наглядової ради Польської інформаційної агенції Анджей Кравчик згодився його очолити. До ради Фонду входять представники канцелярій президента та прем'єра, заступники міністрів закордонних справ, економіки, фінансів, праці, парламентарії, а також визначні представники бізнесу та науки.

Польща ніколи не була цілковито «совєтизованою», але, звичайно, «світова система соціалізму» наклала відбиток і на нас, — вважає Кравчик. Є старий анекдот про дві групи туристів — з Москви, що зібралася відвідати Париж, і з Парижу, що хотіла подивитися Москву. Отож, їхні два потяги зустрілися в Варшаві і обидві групи подумали, що вони вже на місці. Варшава зараз стає дедалі більше схожою на «Париж», аніж на «Москву». Хотілося б, щоб Київ теж більше нагадував «Париж». Нещодавно у Польщі відбулася широка дискусія — а чи не марно ми витрачаємо гроші й зусилля, намагаючися допомогти українцям, білорусам, молдаванам побудувати суспільство західноєвропейського взірця? Цивілізаційний злам проходить Бугом, — стверджував дехто з учасників дискусії, нинішні Україна та Білорусь, перш за все в ментальному плані, — не Європа, а Євразія. Але більшість польської еліти вважає, що українці — попри все європейці й не треба шкодувати зусиль аби допомогти повернутися їм «додому» — в Європу.

Головним завданням фонду «Вєджєчь як» є ділитися з Україною, Молдовою, Білоруссю та Словаччиною досвідом, здобутим Польщею після 1989 року. Фонд розраховує співпрацювати в цих країнах з політиками та урядовцями, науковцями та студентами, позаурядовими організаціями, засобами масової інформації та бізнесменами.

Найважливіші напрямки роботи фонду з українськими мас-медіа пан Кравчик обговорив із головним редактором «Дня» Ларисою Івшиною. Для початку вирішили у вересні провести в Києві круглий стіл, присвячений проблемам українсько-польських відносин і можливостям використання польського досвіду в Україні, в якому візьмуть участь журналісти «Дня» і провідної польської «Газети Виборчої». А через місяць поляки хочуть запросити на кількаденний семінар головних редакторів українських регіональних газет.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати