Перейти до основного вмісту

Повернення американської дипломатії

10 червня, 00:00

Барак Обама і Джон Маккейн обіцяють Європі більш тісну співпрацю. У відповідь на це вони чекають посилення європейської військової участі: США не хочуть поодинці робити всю «брудну роботу».

Світ без президента Буша — Барак Обама зображає це як початок золотого віку. «Я не чекатиму до останніх днів свого президентства», — заявив новоспечений кандидат від американських демократів у середу, натякаючи на чинного президента, який лише в останній рік свого другого терміну став турбуватися про мир на Близькому Сході. «Я відіграватиму активну роль і зобов’язуюся особисто робити все для того, щоб сприяти встановленню миру на самому початку свого президентства».

Американська публіка із набагато більшим задоволенням слухає подібні заяви, ніж у рік виборів 2004 року, коли ще свіжими були спогади про теракти 11 вересня 2001 року, коли іракській війні виповнився лише рік і безпека нації була пріоритетною темою виборчої кампанії. І весь інший світ із задоволенням слухає подібні заяви. Від Кенії, батьківщини батька Обами, і до Берліна, де сподіваються на повернення Джона Ф. Кеннеді, вже сьогодні Обама — нова особа Америки.

Кандидат від республіканців Джон Маккейн дає своїм союзникам менше приводів для тріумфування. Його вважають прихильником жорсткої лінії в зовнішній політиці, на обурення багатьох європейців він зажадав виключити Росію з «великої вісімки», хоче довести війну в Іраку до переможного кінця і дотримується жорсткої лінії щодо Ірану. Але і його вважають тим політиком, з яким можна говорити: наприклад, про дотримання прав людини, оскільки і Маккейн хоче заборонити схожі на тортури методи дізнання, вживані до підозрюваних у тероризмі. Або про кліматичний захист, тему, яка близька і Маккейнові.

Схожість поглядів із багатьох тем, переговори на рівних — ці перспективи багато які європейці зв’язують передусім із демократом Обамою. «Ми виявили багато спільного», — тріумфував після телефонної розмови з кандидатом від демократів глава німецького МЗС Штайнмаєр. Європейські союзники можуть робити ставки на те, що співпраця з адміністрацією Обами буде більш тісною. Під час нового старту переговорів, які зайшли до глухого кута щодо іранської ядерної програми, вони спочатку сидітимуть за одним столом, вважає Альмут Віланд-Карімі, керівник Фонду Фрідріха Еберта у Вашингтоні. Але при цьому Обама повинен уважно стежити за тим, щоб у внутрішньоамериканських дебатах його не сприймали як наївного та «м’якотілого простака» — оскільки це не прийнято в США, які постійно тримають у полі зору свої національні інтереси, і 2008 року.

Так, Обама більш жорстко став критикувати уряд ХАМАСа після того, як його звинуватили в тому, що він підриває стосунки з Ізраїлем, що мають таке велике значення для США. І після перемоги в праймериз і призначення кандидатом від партії в середу він заявив перед проізраїльською групою лобістів у Вашингтоні, що відмовляється від наміру вступати в переговори з такими лідерами, як президент Ірану Махмуд Ахмадінежад. Прямі переговори, які він збирається провести, пов’язані з виконанням певних умов і повинні початися з більш низького рівня, ніж зустріч двох президентів.

Випадок, який стане перевіркою багатополярної співпраці при президенті Обамі, може підвернутися тоді, коли дипломатія зазнає поразки. Для таких випадків демократ не виключає можливості того, що Америка діятиме поодинці. Минулого року він погрожував бомбовими ударами по пакистанській території, якщо керівництво країни не прийме жорстких заходів проти «Аль-Каїди».

З приходом Обами незмінним залишиться те, що партнери повинні будуть заслужити право голосу, лише взявши на себе певну відповідальність. Так, Обама хоче якомога швидше вивести американські війська з Іраку, але одночасно з цим розширити міжнародну присутність в Афганістані, в якому бере участь і німецький бундесвер. Він вважає, що американці не повинні поодинці робити всю «брудну роботу». «Тиск на Європу буде набагато сильнішим, ніж за Буша», — вважає Віланд-Карімі. Німецькі парламентарії практикуються в превентивних заходах. «Ми вказали на зниження підтримки в суспільстві участі німецьких військових в Афганістані», — заявив у травні політик від СДПН Ганс-Ульріх Клозе після переговорів із радниками Маккейна та Обами.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати