Про нас
Принизливий програш Ющенка на вчорашніх парламентських виборах позбавив українського Президента більшої частини його політичного впливу в критичний момент. Герой помаранчевої революції сподівався, що зможе диктувати умови своїм потенційним партнерам по коаліції при формуванні нового уряду. Він був готовий до того, що Віктор Янукович, його опонент на скандальних президентських виборах 2004 року, стане переможцем як голова Партії регіонів, проте вважав, що його власний партійний блок «Наша Україна» буде другим й очолить табір «помаранчевих». А тепер Ющенку доведеться шукати шляхи компромісу з Юлією Тимошенко. Але оскільки жодна партія не отримала безумовної більшості, за виборами майже напевно піде тривалий період невизначеності, коли політичні лідери будуть намагатися сформувати коаліційний уряд.
Це досить недвозначний вердикт розриву Ющенка з Тимошенко та тій політиці, яку він проводив минулого року, коли темпи економічного зростання різко впали. Тепер попереду довгі торги з приводу складу нового коаліційного уряду, проте, якщо фаворит Кремля Янукович встане біля керма, напрям стратегічного розвитку України може змінитися з орієнтації на Захід у бік Москви.
Уже очевидна вчорашня поразка очолюваних президентом Віктором Ющенком політичних сил, орієнтованих на Захід, відбулася на фоні загального відступу рухів демократії на всій території колишнього Радянського Союзу. Проте причини катастрофічних для Ющенка результатів виборів є швидше місцевими, аніж регіональними. Виборці покарали його за безрезультатний перший рік перебування при владі, який був відзначений різким уповільненням економічного зростання та внутрішньою боротьбою в уряді. А Янукович, тим часом, замінив своїх російських радників на американських фахівців із ведення виборчих кампаній, і ті допомогли йому донести до електорату його ідеї розвитку бізнесу та патріотизму.
В Україні закінчується найбільш вільна та чесна виборча кампанія в історії держави. Опозиція сильна й її чути як у парламенті, так і в ЗМІ, її підтримують впливові підприємці, недержавний сектор процвітає, а поліція знаходиться під демократичним контролем. Співвідношення партійних преференцій — приблизно 30:20:15:9:5 — принципово не відрізняється від співвідношення в нас. В Україні склалася вібруюча, самопосилювана демократія. Великий кредит довіри має президент Ющенко. Причому, незважаючи на те, що за останній рік він припустився великої кількості помилок, а діяльність його уряду викликає не лише захоплення. Найбільшою помилкою була дуже велика кількість обіцянок, які спричинили завищені очікування.
Спостерігачі звертають увагу на дуже важливу річ: люди, які голосували за Віктора Ющенка в 2004 році, голосували не лише за нього, вони голосували й за Юлію Тимошенко. Голосування за Ющенка та за Тимошенко одночасно — для багатьох це голосування за чудо. Те саме чудо, яке колись було обіцяне Юлією Тимошенко замість конкретної економічної програми дій. «Наш уряд уже починає творити чудо», — сказала Юлія Тимошенко, відразу як стала прем’єром. Чуда майже за півтора роки не сталося. І виборці, які віддають голоси Юлії Тимошенко, не тільки голосують, виражаючи своє роздратування, здивування з приводу розвалу «помаранчевої» коаліції після президентських виборів, вони ще раз голосують за чудо. Можливо, цього разу воно якимось чином настане, — думають ці виборці.
Випуск газети №:
№50, (2006)Рубрика
День Планети