Про несподіванки і парадокси словацьких виборів
Експерт: ніхто виграв, за винятком радикальної екстремістської партії Народна партія – Наша Словаччина (ĽSNS)
Парламентські вибори у Словаччині, які відбулися у суботу, принесли багато несподіванок. Перш за все, правляча партія прем’єр-міністр Словаччини Роберта Фіцо, лівоцентристська національно-консервативна партія якого Smer – SD (Напрям – Соціальна демократія, втратила більшість у парламенті. Вони отримала в новому парламенті лише 49 місць зі 150 і буде потребувати коаліційних партнерів, щоб створити уряд. У попередньому вона мала 83 місця і створила однопартійний уряд.
Іншою несподіванкою стало те, що вперше до парламенту потрапило вісім партій, що за словами . Друге і третє місця займають правоцентристська ліберальна партія «Свобода і солідарність» (SaS) – за оцінками, 21 місце – і коаліція двох теж правоцентристських консервативних партій OĽaNO – Nova (Звичайні люди і незалежні особистості – Нова) – 19 місць.
Лідер партії SaS Річард Сулік
До парламенту після чотирирічної перерви повернулася Словацька національна партія (SNS), яка матиме 15 місць. Окрім повернення цієї політичної сили несподіваною стало проходження до Національної ради – однопалатного парламенту Словаччини – ультраправої націоналістичної сили, Народна партія – Наша Словаччина (ĽSNS), яку західні видання назвали фашистською партією.
Крім того, у парламент будуть представлені партія «Ми – родина» (Sme Rodina) і центристська партія угорської меншини, найбільшої у Словаччині, Most – Híd («Міст» словацькою й угорською мовами).
Ще однією несподіванкою було те, що нова партія Sieť («Мережа»), якій перед виборами прогнозували друге місце, опинилася внизу прохідної частини партійних списків, набравши ледь більше за необхідні для потрапляння до парламенту 5 відсотків голосів.
51-річний Фіцо, який керував Словаччиною з 2006-ого по 2010-й рік і знову очолив крану у 2012 році сьогодні розпочав консультації із формування коаліції. Він зізнався, що результати виборів, у ході яких до парламенту потрапило вісім партій, дуже складні і створення кабінету займе якийсь час.
Фіцо твердо виступає проти політики примусових квот на розподіл мігрантів по країнах Європейського союзу, яку насаджує Брюссель. Він, зокрема, обіцяв, що «не впустить до Словаччини жодного мусульманина». Словаччина має прийняти 2600 біженців, а прийняла лише 260. Фіцо відомий своїми популістськими кроками, як наприклад введенням безкоштовного проїзду в поїздах для студентів та пенсіонерів.
«ДУЖЕ БАГАТО ГОЛОСІВ ВИБОРЦІ ВІДДАЛИ ПАРТІЯМ, ЯКІ ПРОТЕСТУЮТЬ ПРОТИ ВСЬОГО»
Олександр ДУЛЕБА, Директор дослідницького центру Асоціації зовнішньої політики Словаччини, Братислава:
Це дуже нелегкі вибори для Словаччини, які показують дуже багато змін. По-перше, парадокс цих виборів полягає в тому, що ніхто виграв, за винятком радикальної екстремістської партії Народна партія – Наша Словаччина (ĽSNS), яку очолює Котлєба, а також «Ми – родина» (Sme Rodin) на чолі с Борисом Колларом. Це дві нові партії, які вперше пройшли в парламент. У екстремістів - 8%, а у Коллар - 6%.
Дуже багато голосів виборці віддали партіям, які протестують проти всього. І це основний висновок виборів.
Правляча соціал-демократична партія Smer – SD прем’єра Роберта Фіцо нинішній результат у 28% є поразкою у порівнянні з 43%, які вони мали чотири роки назад, що дало їм можливість тоді сформувати однопартійний уряд.
Лідер партії Smer Роберт Фіцо
«НІКОЛИ В СЛОВАЦЬКІЙ ПОЛІТИЦІ В ПАРЛАМЕНТІ НЕ БУЛО ВІСІМ ПАРТІЙ»
Новим на цих виборах те, що ніколи в словацькій політиці в парламенті не було вісім партій. І особливістю є те, що серед них шість це – праві партії. І це показує дуже велику фрагментацію правого спектру політики. У виборців, які хотіли проголосувати за праві партії була непроста задача, тому що вони не знали кого вибирати. Немає лідера, немає сильної правої партії, яка могла б сконсолідувати цей правий спектр словацької політики. Після розпаду партії Мілоша Дзурінди СДКУ, яка дуже багато зробила з точки реформ після прем’єрства Мечіара, але на цих виборах не пройшла в парламент, правий виборець не знає, кого вибирати. І тут спрацювала така складна логіка: правий виборець в останні хвилини буквально вирішував за кого голосувати. І тому вийшло так, що на другому місці з 12% опинилась партія Свобода і солідарність (SaS) – ліберальна права партія. Якщо подивитись на передвиборчі прогнози, то їй давали 5-6%. І якраз праві виборці дали голоси цій партії не тому, що вони повністю розділяю програму цієї партії, чи підтримують лідерів, які її очолюють, а щоб утримати її в парламенті.
«ЯКЩО У НАС НЕ БУДЕ НОВОЇ ВЕРСІЇ ПРАВОЇ ПАРТІЇ, ЯКА КОНСОЛІДУЄ ЦЕЙ СПЕКТР, ТО ІСНУЄ ДУЖЕ ВЕЛИКИЙ РИЗИК ПОЛІТИЧНОЇ НЕСТАБІЛЬНОСТІ В СЛОВАЧЧИНІ»
А ось інший проект партія Sieť («Мережа») Радослава Прохаска, у якому було задіяно багато молоді, не виправдав очікувань. Дуже багато виборців надіялись, що ця партія зможе консолідувати праву частину словацької політики. Але цього не вийшло через персональних помилок самого лідера Прохаска. Зрештою ця партія отримала 5,6% голосів, а згідно передвиборчих прогнозах у них було порядку 13%, а то доходило до 18%.
Усе це характеризує нестабільність виборця правих політичних сил, який не мав реального вибору і тому приймав в останній момент рішення, за яку саме з цих шести партій голосувати. І це велика проблема словацької політики. Якщо у нас не буде нової версії правої партії, яка консолідує цей спектр, то існує дуже великий ризик політичної нестабільності в Словаччині.
Адже за даного результату виборів дуже складно буде сформувати уряд. Smer – SD зі своїми 49 мандатами уже не може сформувати однопартійний уряд. Також не може це зробити Словацька національна партія, яка вже є зовсім іншою політичною силою у порівнянні з 1990-ми роками, коли вона була екстремістською. У цій партії відбулась реформа і вона дистанціювалась від партії Кутлеби.
«У ФІЦО ЄДИНИЙ СЦЕНАРІЙ ДОМОВЛЯТИСЯ ЗІ СЛОВАЦЬКОЮ НАЦІОНАЛЬНОЮ ПАРТІЄЮ SAS»
Зараз у Фіцо єдиний сценарій домовлятися зі Словацькою національною партією SNS, яка є новою і лідер якої очистив її від екстремізму. Це консервативна права партія, яка орієнтована на традиційні цінності, християнські корні словацької культури. Як не парадоксально, це буде перша партія, з якою Фіцо повинен домовлятись. Якщо йому це вдасться, то потім йому треба домовитись мінімум з двома правими партіями із шести, що потрапили в парламент. Три партії чітко сказали, що ніколи не підуть в уряд з партією Роберто Фіцо. Залишаються лише дві партії Most – Híd («Міст») і Sieť («Мережа») Прохаска. Тобто уряд можуть сформувати чотири партії і це єдиний сценарій, який дає можливість створити більш-менш стабільний уряд, якщо вони дійсно домовляться. А виходячи з того, що у них дуже різні програми, то будуть нелегкі переговори.
Другої альтернативи немає, всі партії дистанціюються від партії Кутлеби, як виключаю будь-які домовленості з цією екстремістською політичною силою. З іншого боку решті опозиційних партій бракує мандатів, щоб сформувати уряд. Це може бути патова ситуація. Згідно з конституцією, президент Кіска скликає парламент, і упродовж місяця має бути сформований уряд, а якщо такої домовленості не буде досягнуто, то через два місяці президент може призначити нові вибори на початок майбутнього року. І до нових виборів президент має право сформувати технічний уряд. І врятувати ситуацію уже на наступних виборах може поява сильної правої партії, яка консолідує голоси правого виборця.
«НЕ ДУМАЮ, ЩО СИТУАЦІЯ З ФОРМУВАННЯМ УРЯДУ МОЖЕ ВПЛИНУТИ НА НАШЕ ГОЛОВУВАННЯ В ЄС»
- З одного боку, справді можуть виникнути певні проблеми з головуванням, яке припадає на друге півріччя цього року, якщо не буде сформовано новий уряд. Але головування Словаччини підготовлено. У парламенті попереднього скликання була досягнута домовленість, що наш посол при ЄС заступник міністра Іван Корчок отримав мандат уповноваженого уряду для підготовки нашого головування. Усе зроблено, тому я не думаю, що з точки зору адміністрації виникнуть проблеми. І єдине, що у разі не досягнення домовленості між названими вище чотирма партіями із формування уряду, президент оголосить про проведення виборів після нашого головування, тобто у наступному році.
То ж я не думаю, що ситуація з формуванням уряду може вплинути на наше головування в ЄС. Але якщо це не буде політичний уряд, то у Словаччини буде слабший голос, щоб скористатися цим періодом для реалізації якоїсь політичної програми. Але це не вплине на функціонування ЄС.
«СЛОВАЧЧИНА У ПИТАННЯХ ПОЛІТИКИ ЄС ТА РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ НЕ ПІДЕ ПРОТИ ДОМОВЛЕНОСТЕЙ У РАМКАХ ЄВРОСОЮЗУ»
Якщо у нас не домовляться про політичний уряд, то буде технічний уряд і я не виключаю, що його очолить Лайчас, віце-прем’єр, міністр закордонних справ. Це буде уряд професіоналів і Мирослав Лайчак має велику довіру. Я не думаю, що зміниться позиція Словаччини щодо санкцій проти Росії. Попри всю риторику глави уряду Роберта Фіцо, Словаччина у питаннях політики ЄС, російсько-української війни не піде проти домовленостей у рамках Європейського Союзу.
Author
Микола СірукРубрика
День Планети