Перейти до основного вмісту

Про паралельне джерело влади

Олександр БОГОМОЛОВ: У єгипетському військовому перевороті є демократична складова, і ми бачимо, яка вона складна
12 липня, 10:52
ОЛЕКСАНДР БОГОМОЛОВ

Ситуація в Єгипті залишається напруженою. В країні продовжується протистояння між військовими і прихильниками поваленого президента Морсі. За офіційними даними, у сутичках між армією та прихильниками Морсі у понеділок загинуло більше 50 людей. Через цей інцидент прокуратура наказала арештувати духовного лідера «Братів-мусульман» Мохамеда Баді, якого звинувачено у підбурюванні до кровопролиття. Затримано також багато інших активістів цього руху.

Вчора новопризначений прем’єр-міністр Єгипту Хазем аль-Баблауї заявив про готовність включити до перехідного уряду представників «Братів-мусульман». Головним критерієм при виборі кандидатів на міністерські пости стане їхній «досвід і кваліфікація», — вказав він. Однак, представники «Братів-мусульман» вже заявили, що не збираються входити до складу уряду.

Хоча уряду поки що не вдалося заручитися широкою політичною підтримкою у себе вдома, він уже отримав фінансову підтримку деяких регіональних важковаговиків. Міністр фінансів Саудівської Аравії заявив, що Королівство пообіцяло виділити тимчасовому уряду 5 млрд у вигляді грантів і кредитів, повідомило офіційне агентство новин SAPA.

Тим часом Об’єднані Арабські Емірати нададуть Єгипту допомогу — $ 1 млрд, і ще $ 2 млрд. у вигляді безвідсоткового кредиту Центрального банку, повідомило державне інформаційне агентство WAM.

Слід зазначити, що західні ЗМІ дають досить суперечливі коментарі щодо останній подій в Єгипті, одні кажуть, що це кінець арабської весни, інші — чи цей переворот можна назвати переворотом, ще одні висловили думку, що це початок краху проекту ісламізації в цьому регіоні.

«День» звернувся до президента Центру близькосхідних досліджень, м. Київ, Олександра БОГОМОЛОВА з проханням прокоментувати ситуацію в цій країні.

— У цих коментарях я бачу максималізм. Дуже багато дискусій, справді, точиться щодо того, чи це переворот, чи ні. Це важливо для уряду США. Якщо це переворот, то з боку адміністрації Обами нечемно надавати військову допомогу. Але якщо подивитися відсторонено на ситуацію в Єгипті, то треба звернути увагу на особливості цієї країни. Військовий істеблішмент там завжди був паралельним джерелом влади. І те, що вирішальним чинником вирішення об’єктивно існуючої політичної кризи стали військові — це якраз є особливістю побудови єгипетського суспільства. І воно не змінилося. Внаслідок короткотермінової революції неможливо змінити такі відносини, які складалися десятиліттями.

Але особливістю цього перевороту на противагу іншим військовим заколотам на Близькому сході є те, що він увесь час намагається бути демократичним. Військові весь час говорять про залучення більшої кількості політичних сил, що дуже нетипово для класичного військового перевороту.

Щодо надання Єгипту допомоги Саудівською Аравією та ОАЕ. Це означає лише те, що ці країни надали політичну підтримку єгиптянам, яким важливо мати гарантовану фінансову підтримку з боку найбільш потужних країн зі свого власного оточення. Для арабів світ ділиться не так, як для нас — на дві частини: своя країна і закордон, а на три частини: своя країна, арабський світ і закордон. Навіть новини у них в газетах діляться на три частини. І для військових і тих, хто зараз очолює країну, важливо, що існує підтримка з боку найбільш впливових арабських країн.

В Єгипті зараз ситуація непевна. Вирішальним стабілізуючим чинником залишаються військові. Але вони не здатні керувати країною самі, як це було після повалення режиму Мубарака. Цей досвід був невдалим. І якби зараз вони розпочали робити те саме, то було б ще гірше. Військові намагаються залучити різні політичні сили до процесу формування уряду. Але це важко робити. Найбільш помітною силою є Фронт національного порятунку, який складається з різних політичних сил. Між ними дуже важко досягти згоди. І процес формування уряду показав, наскільки це важкий процес. У цьому військовому перевороті є демократична складова, і ми бачимо, яка вона складна. Єгипет не має досвіду демократичного процесу. Зараз тут ідуть дискусії щодо кожного питання. І оскільки раніше в історії Єгипту дискусій не було, люди, з’ясовуючи технічні питання, намагаються одночасно вирішити доленосне питання всього життя. Це дуже важкий процес.

Щодо ролі «Братів-мусульман». Це дуже велика «строката» організація. Там є різні думки. На разі у них позиція така: ми ні з ким не розмовляємо, тримаємо жорстко свою позицію. Втім, є ознаки того, що з певних питань в середині цього скупчення з’являються розходження. В середині руху, який існує давно і який є релігійним у своїх основі, багато внутрішніх структурних проблем. Там з’явилось молодіжне крило, є свої дисиденти. Останніми роками у русі спостерігався такий феномен — проблема геронтократії. Там дуже старе керівництво, яке не міняється роками. Це величезна проблема, яка й так розколювала структуру і яка обов’язково проявить себе згодом. Нині важко побачити динаміку в позиції руху, але всередині йдуть тектонічні процеси, які матимуть наслідки. Однак не можна вважати, що цей рух зникне, на його місці після фільтрування негативного утвориться нова партія.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати