«Професіонал, який розуміється на тонкощах українсько-польських відносин»
В Україні послом Польщі стане речник МЗС, колишній журналіст «Газети Виборчої»
Днями комісія Сейму із закордонних справ затвердила кандидатуру Марчіна Войцеховського на посаду Надзвичайного і Повноважного Посла Польщі в Україні. А це означає, що найближчим часом можна очікувати підписання указу про призначення речника польського МЗС главою дипломатичної місії в нашій країні президентом Польщі Броніславом Коморовським, який виконує обов’язки глави держави до 5 серпня. Як відомо, новообраний президент Анджей Дуда приступає до роботи лише 6 серпня.
До речі, депутати від опозиційної партії «Право і справедливість», представник якої переміг на президентських виборах, виступали проти призначення Войцеховського, мотивуючи це тим, що його кандидатура на посаду посла не була узгоджена з Дудою.
«Я хотів би нагадати про заклик обраного президента не ухвалювати важливих рішень, які зв’язують руки глави держави. А рішення в цьому контексті виглядає саме так. Це пов’язано з надзвичайно важливою країною, особливо тепер, коли вона стала жертвою агресії. В обов’язки президента входить підтримка тісних відносин з Україною, і тому для їх виконання у посольстві має бути партнер, у якому абсолютно впевнений. Людина, яка запропонована на цю посаду, такої довіри у президента немає. Крім того, з президентом ніхто не консультувався щодо цього призначення», — наголосив під час слухань у комітеті Вітольд Ващуковські.
Рішення МЗС захищав депутат від правлячої партії «Платформа обивательська» Томас Ленц. «Це чудова кандидатура. Я закликав би обраного президента не ставитися до послів як до «своїх» чи «не своїх» у будь-якій установі за кордоном, зі своєї чи чужої партії; а тільки ставитися так, як до послів, що представляють Польську Республіку», — сказав він.
А про свою позицію і те, якою він бачить роботу на посаді посла в Україні під час слухань Войцеховський сказав наступне: «Сьогодні очевидно, що після тимчасової стабілізації ситуації на сході України знову очікується напруження. У будь-який момент можуть знову відновитися бойові дії. Це, звичайно, має великий вплив на функціонування Української держави, а саме на рівень її нестабільності та відданості реформам. Цілком можливо, що саме в цьому полягає мета Росії в Україні: не дозволити Києву стати коли-небудь успішною державою, провести успішну трансформацію та реформи».
Він пообіцяв працювати над відновленням діяльності Форуму польсько-українського партнерства та Польсько-української міжурядової комісії з економічного співробітництва. Войцеховський також вказав на необхідність внесення змін в українському законодавстві щодо таких організацій, як ОУН та УПА. Він повідомив депутатів, що Польща найближчим часом доправить гуманітарну допомогу в Одеську область.
Як відзначило в коментарі «Дню» джерело в українському МЗС, Коморовський, може, і підпише указ, але потім треба буде все одно погоджувати з Дудою підписання вірчих грамот. Разом з тим, співрозмовник сказав у форматі не під запис, що Войцеховський дуже добра кандидатура. «Він прихильник українсько-польського поєднання та співпраці, і росіяни активно протидіють призначенню Войцеховського», — наголосив дипломат.
Деякі українські видання, коментуючи цю новину, роблять акцент на такому: «Чому призначають молодого, недосвідченого, але амбіційного новатора? Чи не свідчить це про те, що Польща зменшує важливість України у своїй політиці?»
І справді Войцеховський замінить на цій посаді Генрика Літвіна, історика за освітою, який працює в Києві з 2011 року і має величезний дипломатичний досвід.
Але це вже не перший випадок, коли в Польщі призначають послами речника зовнішньополітичного відомства. У вересні 2013 року попередника Войцеховського на посаді речника МЗС Марчіна Босацького, також колишнього журналіста «Газета Виборча», було призначено на посаду посла Польщі у Канаді. Та й у нашій країні чимало прикладів призначення з речників МЗС на посаду послів.
Голова комітету Верховної Ради України у закордонних справах Ганна ГОПКО не вбачає нічого поганого в призначенні речника польського МЗС послом в Україні.
«Послу Польщі Генрику Літвіну треба подякувати за роботу, а Войцеховського привітати з призначенням послом до нас. Він — професіональна людина, яка розуміється на тонкощах українсько-польських відносин, усвідомлює роль України в Європі та для Польщі зокрема. Вважаю, що нам теж треба посилювати дипломатичний корпус оновлюючи кадри новими силами та енергією молодих фахівців», — сказала Гопко «Дню».
Нагадаємо, що до призначення речником МЗС у вересні 2013 року Войцеховський з 1998 року працював журналістом, публіцистом і оглядачем найвпливовішої у Польщі «Газети Виборчої».
Він був військовим кореспондентом цього видання під час війни в Косовому, усунення Слободана Мілошевича... Як фахівець зі Східної Європи, він багато років працював кореспондентом «Газети Виборчої» у Києві та Москві. Він також себе проявив як режисер і сценарист, а також автор неігрового кіно. Зокрема є постановником документальних фільмів «За Німаном» (1998) і «В очікуванні міньян» (2000), пов’язаних з історичними та суспільними темами, зокрема й історією білоруських поляків та польських євреїв. Крім того, він автор статей, які висвітлюють польсько-українські відносини під час Другої світової війни. Войцеховський написав книжку «Помаранчевий майдан» — про українські події 2004 року, а також колекцію текстів «Волинь 1943 — 2008. Примирення». 2010 року він став лауреатом премії Польсько-українського поєднання, яка щорічно присуджується українцям і полякам за значний внесок у популяризацію і поглиблення відносин між обома країнами.
Протягом двох років Войцеховський був заступником керівника Міжнародного фонду солідарності, який втілює проекти з демократизації, польського міністерства закордонних справ у різних регіонах світу. Він — прихильник ідеї «Східного партнерства» та є експертом у справах Східної Європи.
Войцеховський вільно володіє англійською, французькою, російською та українською мовами.