Росія «тисне на газ»,
Білорусь чинить опірПозавчора голова правління компанії «Газпром» Олексій Міллер направив гендиректору білоруського газотранспортного АТ «Белтрансгаз» Петру Пєтуху лист, у якому оголосив про відмову від створення спільного підприємства між «Газпромом» та «Белтрансгазом» і намір припинити продаж газу Білорусі за внутрішньоросійськими цінами.
Міжурядова угода від 2002 року, яка визначила ціни на газ, що поставляється Росією у Білорусь, передбачала і купівлю «Газпромом» великого пакета акцій «Белтрансгазу». Переговори щодо участі російського газового гіганта у статутному капіталі білоруської компанії велися з осені минулого року, але до конкретних результатів так і не привели.
Міллер також повідомив своєму білоруському колезі, що «Газпром» представив уряду Росії пропозицію про вихід із 1 січня 2004 року з міжурядової угоди. Як пояснив агентству Рейтер прес-секретар Міллера Сергій Купріянов, «Газпром» не може досягнути компромісу з Білоруссю. Компанії невигідно продовжувати поставки газу за колишніми цінами (912 російських рублів за тисячу кубометрів). Тому «Газпром» має намір перейти на ринкові умови.
За даними газети «Комерсант», протиріччя між Росією та Білоруссю насамперед стосуються оцінки ринкової вартості «Белтрансгазу». У Мінську ця вартість затверджена постановою уряду — близько $5 млрд. У Москві ж вважають, що вартість білоруської газотранспортної компанії не перевищує $1 млрд. Другий пункт розбіжностей — частка «Газпрому» у статутному капіталі «Белтрансгазу». Росіяни наполягають на отриманні контрольного пакета акцій компанії, але уряд Білорусі вирішив залишити його за собою. Нарешті, третє питання — вимога білоруської сторони максимально завантажити газотранспортну систему Білорусі, що передбачає нарощування в 2003 — 2011 роках транзиту газу до 100 млрд. кубометрів на рік.
Джерело в білоруському уряді повідомило «Комерсанту», що «пільговий» газ «Газпрому» буде вибрано протягом місяця. Багато хто в Мінську вважає, що лист Олексія Міллера — це відповідь Кремля на нещодавнє послання президента Лукашенка Володимиру Путіну. Білоруський президент заявив, що запроваджувати російський рубль як єдиний платіжний засіб у Білорусі з 1 січня 2005 року було б передчасно.
На думку глави білоруського аналітичного центру «Схід — Захід» Леоніда Заїко, з боку Росії відмова від поставок дешевого газу — це крок на шляху встановлення нормальних відносин з Білоруссю.
У кінці минулого року Москва і Мінськ уже сперечалися про ціни на газ і російська сторона настирливо вимагала зняти обмеження на акціонування державного монополіста «Белтрансгазу». Тоді президент Лукашенко пообіцяв, що рішення про приватизацію компанії не буде поспішним. А замість розпорядження уряду розплатитися з боргами, заявив про намір вимагати від російської сторони компенсацій за пільги, які Білорусь надавала в середині 90-х років при будівництві газопроводу Ямал — Західна Європа. Вимагав Лукашенко і оплати Росією втрат білоруського бюджету від неурегульованості проблеми стягування непрямих податків, а також дав розпорядження шукати альтернативні російським джерела придбання енергоресурсів.
Менше ніж рік потому похолодання, яке як завжди несподівано прийшло з осінню, і передбачуваний лід у відносинах Москви та Мінська знову нагадали білорусам про необхідність утеплювати вікна і не залишати без потреби увімкнене світло.