Перейти до основного вмісту

Російська делегація повернулась у ПАРЄ. Що далі?

Сер Роджер ГЕЙЛ: ми не виграємо битви, якщо здамося і вийдемо з ПАРЄ
26 червня, 21:57
Фото: media-gallery.coe.int

Учора українська делегація та її друзі програли битву у ПАРЄ, намагаючись оскаржити повноваження російської делегації, яка у напердодні повернулась у сесійну залу Ради Європи, не виконавши жодного зобов’язання і рекомендацій численних резолюцій, ухвалених на цьому форумі після незаконної анексії Криму і та агресії на Сході.

Справді, за проект резолюції «Оскарження на істотних підставах нератифікованих повноважень парламентської делегації Російської Федерації», який передбачав повернення безумовне повернення повновженнь російській делегації проголосувало 116 делегатів, 62 були проти і 15 утрималось.

І для української сторони непоганим сигналом підтримки стало те, що представники семи країн України, Грузії, Польщі, Словаччини, Литви, Латвії та Естонії виступили після цього голосування зі спільною заявою-протесту, що «безумовне відновлення прав російської делегації без виконання жодної з численних вимог Асамблеї суперечить основним цінностям Ради Європи та її статуту. «Цей крок посилає дуже неправильний сигнал країні, яка вдалася до збройної агресії, до отруєнням, яка не дотримується прав своїх громадян і прагне дестабілізувати демократії в Європі", - йдеться у документі, який  зачитала представниця латвійської делегації у ПАРЄ Лінда Озола.

З іншого боку треба відзначити, що автор цієї резолюцції сер Роджер Гейл, Група Європейських консерваторів, Велика Британія вважає, що вважає, що війну можна виграти, якщо спільно з друзями Україна продовжить боротьбу. Але про це пізніше.

Треба відзначити, що делегати відхили всі поправки, які передбачали збереження хоч якихось санкцій, зокрема обмеження прав російської делегації через порушення РФ міжнародних норм і прав людини в окупованому Криму тощо.

При чому в резолюції міститься досить дивне пояснення необхідності ратифікації Асамблеєю повноважень російської делегації повернення російської делегації. І зокрема воно звучить наступним чином, «Комітет Міністрів, зважаючи на важливість виборів генсека і суддів Європейського суду з прав людини, вітав би участь усіх делегацій країн-членів у червневій сесії ПАРЄ», відповідно до 129-ого міністерського засідання.

З іншого боку, згідно з текстом резолюції, Асамблея закликає Російську Федерацію виконати рекомендації, які включено в Резолюції 1990 (2014), 2034 (2015) і 2063 (2015), повернутися без затримки до співпраці з Моніторинговим комітетом і другими комітетами Асамблеї і долучитися до істотного діалога по виконанню своїх зобов’язань, а також забезпечити доступ спостерігачам Ради Європи.

Окрім того, в резолюції містяться наступні заклики до російської влади

-звільнити 24 українських моряки, яких було захоплено в полон в Керченській протоці у звинуваченні незаконно перетнути кордон РФ.

-негайно заплатити всі внески в бюджет Ради Європи.

-безумовно і повністю співпрацювати зі спільною слідчою групою і датською прокуратурою, щоб привести до відповідальності винних у збитті малайзійського літака МН-17.

-вжити ефективних заходів спрямованих на попередження порушення прав людини ЛБГД спільноти, зокрема в Чеченській Республіці і покарати тих, хто здійснював подібні акти у минулому. 

-повністю співпрацювати з міжнанодною спільнотою у розслідувані вбивства Бориса Немцова.

-Асамблея очікує, що ця чітка пропозиція діалогу буду взаємною і приведе до конкретних результатів. Вона запрошує пропонує Моніторинговий комітет  представити доповідь про виконання зобов’язань і Російської Федерації при най ближчій можливості але не пізніше квітневої сесії 2020 року.

Але треба зазначити, що більшість депутатів жодним чином не врахували застережень, які запропонував автор резолюції «Оскарження на істотних підставах, нератифікованих повноважень парламентської делегації Російської Федерації», сер Роджер Гейл, Група Європейських консерваторів, Велика Британія.

А він зокрема пропонував ратифікувати повноваження російської делегації із внесенням певних умов, з одночасним висловленням засудження Асамблеєю Росії, яка продовжує серйозно порушувати міжрнародне право, статут Ради Європи, власні обов’язки і зобов’зання.

Ратифікація повноважень без призупинення деяких прав російської делегації буде надмірно поблажливою при безперечних порушенях, які не повинні залишатися без уваги Асамблеї, зазначив сер Гейл, додавши, що це дасть неправильний сигнал і сприйматимється як винагорода за відсутність співпраці протягом останніх чотирьох років.

Він також наголосив, що, по-перше, було б немислимо, що країна, яка відкрито відмовляється виконувати свої обов'язки та зобов'язання, і а також виконувати рекомендації та вимоги Асамблеї, зможе представляти Асамблею зовні і в інших органах Ради Європи.

По-друге, додав він, головною причиною кризи у відносинах між Асамблеєю та Російською Федерацією є втручання останньої у внутрішні справи інших країн, особливо сусідніх держав, неприйнятних за міжнародним правом засобами. Тому Російську Федерацію слід позбавити можливості брати участь у спостереженні за виборами від імені Асамблеї або бути доповідачем у Моніторинговому комітеті. Знову ж таки, на мій погляд, це мінімум. Крім того, члени Асамблеї можуть побажати розглянути можливість заборони бути доповідачем в інших комітетах Асамблеї.

Відтак, британський депутат запропонував Асамблеї призупинити наступні права російської делегації до кінця 2019 року:

- право бути обраними членами бюро комітетів; -

право бути призначеним доповідачем;

-право брати участь у місіях спостереження за виборами Асамблеї та право представляти Асамблею в органах Ради Європи, зовнішніх установах та організаціях, як інституційно, так і окремих випадках.

Однак, жодної поправки сера Гейла не було прийнято на комітеті. 

Пізніше на прес-конференції для журналістів голова британської делегації у групі європейських консерваторів, сер Роджер Гейл заявив, що боротьба за оскарження повноважень російської делегації не завершена. Відповідну пропозицію, за його словами, подану у регламентний комітет і потім буде її передано в Венеціанську комісію, тому технічно можна вважати, що повноваження російської делегації не ратифіковано. «Процес буде продовжено і наступне оскарження можна буде подати на осінній сесії 50 членів з п’яти країн», продовжив сер Гейл.

Щодо Росії, за його словами, має бути запроваджено обмеження, не може бути так, що ця країна може зайти ніби нічого не сталося. Тож ми сподіваємось восени знову піддати оскарженню повноважень російської делегації. Ми будемо працювати разом і ми не виграємо битви, якщо здамося і вийдемо з ПАРЄ. Тож думаю, що наші колеги з балтійських країн будуть боротися разом з нами», - наголосив сер Гейл.

Він також звернув на те, що з російського боку задля поверення в клуб  не було зроблено жодної поступки, жодного жесту, наприклад повернення українських моряків чи вирішення хоча би якось незначної проблеми.

 Можна додати, що навпаки російська сторона запропонувала на посаду віце-президента Слуцького, який перебуває під санкціями ЄС за Крим.




  
  

  
  

  

  

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати