Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Санкції мають … змусити Росію до діалогу»

Словацький віце-прем’єр Мірослав Лайчак – про позицію своєї країни з гострих міжнародних питань
11 вересня, 18:50

У рамках візиту в Україну віце-прем’єр, міністр закордонних справ Словацької Республіки Мірослав Лайчак 10-11 вересня відвідав Закарпаття. Це його другий поспіль за 10 місяців приїзд в сусідню з Словаччиною область України. Окрім офіційних зустрічей з керівниками області, викладачами і студентами УжНУ шеф словацької дипломатії окремо поспілкувався з науковцями, експертами та журналістами у рамках запровадженого півроку тому Регіональною філією Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгород (керівник С. Мітряєва) та Генконсульством Словацької Республіки в м. Ужгород.

Головною темою цієї зустрічі було українсько-словацьке співробітництво в умовах зовнішньої агресії на сході України. Мірослав Лайчак відразу наголосив, що військові дії на Донбасі Словаччина розглядає саме так, а не як внутрішній конфлікт в Україні, а Крим вважає українською територією навіть попри те, що багато його мешканців отримали паспорти іншої країни.

«Чому позиція сусідньої і братньої Словаччини, при прийнятті санкцій у ЄС стосовно Росії, помітно різниться від позиції інших країн, адже агресивна політика Путіна загрожує безпеці усієї Європи?» - цікавилися у віце-прем’єра.

«Словаччина є дружнім сусідом України і це ми підтверджуємо не голосними заявами, як дехто, а конкретною щоденною роботою. Ми – невелика країна, але впродовж 2014 року уже надали Україні гуманітарну та фінансову допомогу для розвитку на 750 тис. євро. У цьому числі чотири поставки медичних засобів, аптечок першої меддопомоги, генераторів, освітлювальних приладів та іншого - на 100 тис. євро. Майже 60 демонстрантів Майдану та військовослужбовців з АТО лікувалися у словацьких медзакладах, Київський Центр дитячої нейрохірургії отримав 10 тис.євро, а на перекваліфікацію колишніх військовослужбовців та навчання фахівців з розмінування надано 50 тис. євро. У співпраці з українськими партнерами словацькі підприємці запроваджують 4 проекти кошторисом у 400 тис.євро.»

Але найбільшою підтримкою для України стало, без сумніву, зведення реверсного газогону Вояни -Ужгород, який недавно відкрили прем’єри двох країн. Завдяки йому Україна отримуватиме 20 % від потреб газу, тоді як з Польщі, Угорщини та інших країн разом - ледве 10%. Звісно, це дуже не подобається Росії та її «Газпрому». «У цьому протистоянні Словаччина перебуває під подвійним пресом: з одного боку партнери по ЄС вимагають безумовного виконання санкцій, від яких самі не особливо й потерпають. А з іншого боку – тисне Росія, погрожуючи зменшити постачання Словаччині газу рівно настільки, скільки вона поставить його Україні по реверсу», - наголосив зауважив пан М.Лайчак.

«На наше переконання - санкції мають не загнати Росію у тупий кут, а змусити її до діалогу, - наголосив пан Лайчак. - Приймаючи рішення, ми зважаємо ще й на наші національні інтереси та взяті зобов’язання, розуміючи, що правила поведінки існують для слабких. Наша ж країна, попри найкращу динаміку розвитку у ЄС за останні 10 років, не є економічним гігантом».

Стосовно українських перспектив Мірослав Лайчак наголосив, що суспільство повинно усвідомити - наші внутрішні проблеми ніхто нам не вирішить. «Суть членства у ЄС не зводиться до формального урочистого вступу як до якогось VIP-клубу, вимагає докорінного реформування країни, забезпечення її громадянам гідного рівня і комфорту життя. Реформи, передбачені Угодою про асоціацію, серед яких децентралізація влади та реформування суспільних інституцій є першочерговими, будуть важкими і болісними, але вони спрямовані на позитивний результат і люди мають бути до цього готовими. Якщо ж пересічні українці не бачитимуть результату реформ – вони цього не зрозуміють і пробачать»…

Йшла мова і про регіональну співпрацю між прикордонними областями. «Не чекайте, поки чиновники Києва і Братислави будуть вам щось пропонувати. Сьогодні є великі можливості для налагоджування регіональної співпраці між Закарпаттям та Пряшівським і Кошицьким краями за підтримки «Вишеградського фонду».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати