США закликають Iран до зближення
Натяки на таку можливість робилися вже протягом останніх кількох місяців. Причому це відбувалося саме в той час, коли Вашингтон «наполегливо рекомендував» Україні згорнути вигідну співпрацю з Іраном, мало що пропонуючи навзамін, що й проілюстрував нещодавній візит посла Річарда Морнінгстара до Харкова. Протягом останніх двадцяти років Тегеран незмінно потрапляв під усі можливі санкції з боку США, а ісламський уряд країни класифікувався Вашингтоном як «терористичний режим». Зі свого боку, в Ірані майже офіційно Америку називали не інакше, як «Великим дияволом».
Як вважають у держдепартаменті, тепер настав час для конкретних кроків примирення. Прес-секретар зовнішньополітичного відомства США Джеймс Рубін пообіцяв, що «адміністрація твердо підтримає закон про заборону американським організаціям і громадянам підтримувати контакти з опозиційним до тегеранського режиму, угрупованням «Муджахеддін Хальк» і вже внесла цю організацію до переліку терористичних», що фактично позбавляє США можливості використовувати її в майбутньому проти Ісламської республіки. Рубін також привітав іранців із перемогою їхньої футбольної команди над американцями і побажав їй подальших успіхів на чемпіонаті світу у Франції.
Уряд США активізував пошук союзників у регіоні після проведення ядерних випробувань Пакистаном, який уже не може бути опорою США в Південній Азії. Крім того, адміністрація Клінтона збирається використати можливості Ірану в транспортуванні нафти й газу із Центральної Азії та Азербайджану для тиску на Росію, що обмежило б можливості останньої в регіоні.
Проте чекати негайної позитивної відповіді на американські пропозиції не слід. Велика Америка першою втомилася від ворожнечі, і це тішить марнослав’я іранців. Хоча все-таки зрушення є: на іранських військових парадах замість гасла «Смерть Америці» вже стали вигукувати «Смерть американській армії».