«Створення цього трибуналу вкрай необхідне»
П’ять країн виступають за міжнародний суд по справі збитого над Україною літака MH17Цієї п’ятниці виповниться рік після збиття терористами на Донбасі літака Малайзійських авіаліній MH17, внаслідок якого загинуло 298 осіб. Країни, які проводять незалежне кримінальне розслідування цієї справи, звернулися до Ради Безпеки ООН з проханням створити міжнародний кримінальний трибунал для притягнення до відповідальності осіб винних у цій трагедії. Про це повідомляє прес-центр Постійного представництва України при Організації Об’єднаних Націй.
«Австралія, Бельгія, Малайзія, Нідерланди та Україна вважають, що заснування Радою Безпеки ООН незалежного міжнародного кримінального трибуналу є найкращим засобом забезпечення справедливості для жертв та їхніх близьких і відповідатиме найвищим міжнародним стандартам», — йдеться у повідомленні. Відзначається, що «такі дії будуть адекватною реакцією ООН на трагедію, оскільки інцидент і пов’язані з ним наслідки для безпеки цивільної авіації зачіпають інтереси міжнародного співтовариства в цілому. З огляду на це, п’ять країн докладають зусиль щоб забезпечити підтримку членів Ради Безпеки ООН для створення трибуналу».
У Представництві України також вважають, що створення цього міжнародного суду «буде чітким сигналом того, що міжнародне співтовариство не буде миритися з актами, які загрожують міжнародному миру і безпеці, та наражати на небезпеку цивільну авіацію».
За словами міністра закордонних справ Австралії Джулі Бішоп, для ефективного процесу по справі МН17 потрібна міжнародна співпраця, яка може бути здійснена через механізм міжнародного суду. У свою чергу, прем’єр Малайзії Наджіб Раза заявив раніше, що піде на все, аби знайти винних у цій катастрофі.
Нагадаємо, проти проведення трибуналу по МН17 рішуче виступає Росія. Днями російське МЗС оприлюднило коментар в якому назвало цю ініціативу «неадекватним механізмом». Утім, як повідомляє газета «Московский комсомолец», на сайті change.org росіяни створили петицію в якій закликають уряд РФ підтримати ідею створення міжнародного трибуналу.
КОМЕНТАР
Володимир ВАСИЛЕНКО, юрист-міжнародник, суддя Міжнародного кримінального трибуналу з колишньої Югославії (2002—2005 рр.):
— Спроби створити інструмент для покарання зла і злочинів проти людяності — це завжди вчасно. Вони не мають терміну давності.
Ідея по створенню цього трибуналу давно обговорювалася. Тривалий час між зацікавленими країнами велися консультації. У них також брали участь й інші держави: всі без винятку країни-члени ООН. Зверталися і до росіян. Тому це не якась спонтанна реакція, приурочена до річниці цієї трагедії. Це — цілеспрямована робота, яка зараз добігає кінця.
Створення цього трибуналу вкрай необхідне. Якщо він буде утворений, то функціонуватиме на узгодженій правовій основі. До його складу увійдуть авторитетні кваліфіковані юристи, які зможуть об’єктивно оцінити всі факти, які стосуються цієї трагедії, а на основі ретельного їх вивчення — визначити винних і притягти їх до відповідальності.
Україна з самого початку сприйняла цю ідею, яку висунули Нідерланди. В проекті статуту цього трибуналу зазначено, що джерелами права, на які буде спиратися трибунал у своїй діяльності стане не лише міжнародне право, але й також національне законодавство Нідерландів, Малайзії та України. До складу цього суду увійде й суддя з України. Це моє бачення і мені здається, що це має бути визначено в статуті цього трибуналу. Також про це має йтися і в самій резолюції та принципах щодо його створення.
Створення цього трибуналу — нормальна практика для Організації Об’єднаних Націй.
Водночас, як ми бачимо, Росія без ентузіазму ставиться до ідеї створення цього трибуналу. Росіяни під час консультацій заявили про те, що його створення «не своєчасне», вказуючи на те, що міжнародне розслідування поки що не завершено. Утім, слідча комісія має закінчити свою роботу найближчим часом. Складно сказати, яку тоді відповідь дадуть росіяни. Скоріше за все, вони будуть ветувати ухвалення відповідної резолюції РБ ООН.
Позиція росіян досить дивна. З одного боку, вони звинувачують скрізь, де тільки можна Україну, в скоєнні цього злочину. Вони вигадують версії і фальсифікують інформацію, зомбуючи власних громадян та навіть міжнародну спільноту.
Натомість Україна ніколи не сумнівалася в доцільності створення такого трибуналу й одразу погодилася на це. У разі відмови росіян підтримати відповідну резолюцію — це стане непрямим доказом того, що саме їхня ракетна система збила малайзійський лайнер.
Якщо росіяни заблокують ухвалення резолюції Радбезу ООН, то тоді такий документ могла би ухвалити Генеральна Асамблея ООН, посилаючись на резолюції Генасамблеї «Об’єднання заради миру», ухваленої ще в 1950 році. До речі, на основі цієї резолюції було створено війська ООН, які брали участь у відбитті збройної агресії Північної Кореї і Китаю проти Південної Кореї.
Попри те, що кримінальне розслідування і досі триває, ініціатива про створення цього трибуналу актуальна і важлива. Оскільки на ухвалення резолюції, затвердження статусу цього органу, проведення через Генасамблею рішення про його фінансування та організацію виборів суддів — на все це потрібен час.