Перейти до основного вмісту

Терезі Мей «підрізали крила»

Британський прем’єр втратила більшість на дострокових парламентських виборах
09 червня, 16:32
ФОТО REUTERS

Результати дострокових парламентських виборів у Великій Британії, що пройшли 8 червня, стали неочікуваними для прем’єр-міністра країни Терези Мей, адже очолювана нею Консервативна партія втратить більшість у парламенті.

Оголошуючи дострокові парламентські вибори, Тереза Мей сподівалася, що її політична сила зможе наростити свою перевагу в парламенті, здобути абсолютну більшість і таким чином заручитися підтримкою британців для того, щоб продовжувати вести вигідні для Великої Британії переговори про розлучення з ЄС.

Утім результати продемонстрували, що Тереза Мей втрачає попередню кількість мандатів. Згідно з даними, оприлюдненими на ранок п’ятниці, партія Мей отримує 318 місць, порівняно з 331 місцем у 2015 році. Водночас для формування більшості партії потрібно було здобути щонайменше 326 місць, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Тим часом опозиційній Лейбористській партії вдалося, навпаки, наростити своє представництво в парламенті, здобувши 261 місце. Дізнавшись про такий успішний для своєї партії результат, лідер лейбористів Джеремі Корбін негайно закликав голову уряду Терезу Мей подати у відставку та «звільнити шлях для уряду, який би справді представляв країну». У відповідь Тереза Мей наголосила, що шукатиме шляхи для того, щоб залишитися на посаді, адже «у цей час країна потребує стабільності більше, ніж будь-чого іншого».

На третьому місці за кількістю голосів – Шотландська національна партія (35 місць), потім Ліберальні демократи (12 місць), Демократична юніоністська партія (DUP) - (10 місць), решта 13 мандатів припадають на депутатів-мажоритарників.

Лідер Шотландської національної партії Нікола Стерджен заявила, що «прем’єр-міністр втратила всю владу та довіру», і водночас повідомила, що планування другого референдуму про незалежність призупиняється.

У британському уряді повідомили, що Тереза Мей відвідає королеву Єлизавету II у Букінгемському палаці в Лондоні, щоб отримати у неї дозвіл на формування уряду меншості.

Результати британських виборів вразили і закордонних політиків, особливо європейських.

Президент Єврокомісії Дональд Туск написав у Twitter: «Ми не знаємо, коли почнуться переговори щодо Брекзиту. Ми знаємо, коли вони мають завершитися. Зробіть усе можливе, щоб уникнути «ніякої угоди» в результаті «ніяких переговорів».

Єврокомісар з питань цифрової економіки Гюнтер Етінгер на запитання про те, чи почнуться переговори про вихід Британії з ЄС 19 липня, відповів: «Немає уряду – немає переговорів».

Голова МЗС Швеції Карл Більдт назвав результат «заплутаним». «В наступні роки Сполученому Королівству може бути складно. Існує ризик заміни одного безладу іншим. Це ціна, яка має бути сплачена за недостатність справжнього керівництва», - написав він у Twitter.

Тим часом Мартін Шульц – головний суперник канцлера Ангели Меркель на наступних парламентських виборах – привітав результат виборів і зазначив, що це покладе кінець строгому антиєвропейському курсу Терези Мей. Крім того, Шульц уже привітав із результатами виборів Джеремі Корбіна і наголосив, що, навіть якщо Британія залишить ЄС, їм необхідна співпраця, а не конфронтація, а країна завжди залишатиметься частиною Європи, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Американський сенатор Берні Сандерс, колишній кандидат у президенти США, повідомив в інтерв’ю Washington Post, що задоволений тим, що Лейбористи здобули такий високий результат. «Люди в Сполученому королівстві, США та інших країнах хочуть, щоб уряд представляв усіх людей, а не лише 1%», - наголосив він.

«Результат оцінюється як одне з найбільших політичних потрясінь в історії країни, в той час як Лейбористська партія крайньолівого Джеремі Корбіна кидає виклик сподіванням і, за прогнозами, може отримати 265 місць у парламенті», - пише британська газета Times.

Німецький таблоїд Bild вийшов сьогодні вранці із заголовком «Вибори завдали удару Терезі Мей».

 «Виборці Сполученого Королівства не захищені, сердиті та засмучені», - йдеться в огляді «Голос проти жорсткого Брекзиту» в німецькій газеті Frankfurter Allgemeine. «Країна розділена і під загрозою ісламістського терору. Розкол з ЄС може перетворитися на гірке розлучення. Об’єднане королівство потребує сильного, певного уряду з великою більшістю – але воно його не отримає», - йдеться у статті.

Тим часом The Washington post назвав свою статтю «Катастрофічна азартна гра Терези Мей на майбутнє Британії». «Ставки Мей призвели до абсолютно протилежного результату. У Твіттері зловтіха була швидкою і нещадною», - пише видання.

«БРИТАНЦІ НЕ ЗОВСІМ КОМФОРТНО ПОЧУВАЮТЬСЯ З ТИМ КУРСОМ, ЯКИЙ ОБРАЛА ПАНІ МЕЙ»

Богдан ЦЮПИН, журналіст, Лондон:     

- За попередніми результатами, які ми зараз маємо, можна говорити, що британські виборці фактично «підрізали крила» Терезі Мей. Прем’єр-міністр і лідер Консервативної партії сподівалася, що ці вибори збільшать її мандат, затвердять її уряд і, зокрема, затвердять і схвалять її позицію на майбутніх переговорах щодо виходу Британії з ЄС. Але той факт, що вона і її Консервативна партія не здобули навіть мінімально необхідних 326 місць у парламенті, щоб отримати автоматичне право формувати уряд, свідчить, що виборці не дають їй такого мандата одразу. Тобто прем’єр-міністр Тереза Мей спробує сформувати уряд, залучивши союзників і сформувавши більшість у парламенті. Але очевидно, що це зовсім не те, на що вона сподівалася.

Дозволю собі припустити, що це свідчить, що британці не зовсім комфортно почуваються з тим курсом, який обрала пані Мей. Я думаю, що референдум виявив, що чимало британців виступають за вихід з ЄС в силу різних причин, можливо, виправданих, можливо – невиправданих. Але все ж таки на час референдуму настрої були такі і такими ще залишаються, але британці показали свою євроскептичність, скептичність щодо Брюсселя, який вони вважають занадто далеким і відірваним. Попри незручність, величезний дискомфорт від імміграції, Британія змінилася надто сильно за останні понад десять років. Все ж таки вони вважають Європу своїм домом, європейський континент, європейські цінності залишаються важливими для британців.

Тереза Мей так швидко перефарбувалася, з політика, який агітував за збереження членства, перетворилася на прем’єр-міністра, який пропонує так званий жорсткий Брекзит, тобто не просто припинення членства країни в ЄС, а, як її уряд пропонує, вихід зі спільного ринку ЄС, припинення участі у митному союзі ЄС і, можливо, взагалі навіть повний розрив угоди про майбутні взаємини з ЄС. Вона тоді сказала навіть: «Краще жодної угоди, ніж погана угода». Ці вибори засвідчили, що британці не згодні з таким.

Британці хотіли б зберігати з Європою тісні зв’язки, вони прагнуть домогтися певних змін: зменшити потік імміграції, бо вони почуваються дуже дискомфортно, відгородитися від деяких негативних аспектів Брюсселя - те, що вони називають бюрократією, можливо, втручанням у місцеві справи. Бо британці більше довіряють своєму національному парламенту і своїм депутатам, на яких вони мають прямий вплив. А на Брюссель, як вони відчувають, такого впливу не мають.

Але попри все британці надто звикли до вигод Європи. Навіть незаможні прошарки британців звикли їздити у відпустки в Іспанію. Чимало з них почуваються дуже комфортно, вважаючи, що зможуть поселитися на пенсії в сонячній Португалії. Вони звикли до того, що їхні діти можуть спокійно планувати собі навчання, наприклад, у Голландії чи Бельгії. Тобто Європа все ж таки залишається тим привабливим гніздом, від якого британці хочуть певним чином відштовхнутися, але не хочуть його руйнувати. Я думаю, що це такий сигнал.

Що стосується інших аспектів, це свідчить, що Британія має досить серйозну систему суспільства, що дотримується різних поглядів. Обмежений, але успіх Лейбористської партії, яка повернулася до своїх традиційних гасел, також свідчить, що такі настрої в британському суспільстві є. Ми ще очікуємо остаточних результатів. Найближчі дні будуть політично насиченими, і остаточна картина ще вимальовуватиметься.

Результати цих виборів загрожують відкладенням переговорів про вихід Британії з ЄС, зменшують переконаність у тому, що британське суспільство схвалювало так званий жорсткий Брекзит. Певною мірою це послаблює позицію лондонських політиків і, можливо, пом’якшує майбутній Брекзит. Але говорити про це ще зарано.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати