Тест на довіру до G7
Туск закликав лідерів семи провідних країн виявити «твердість» і продовжити санкції проти РФ
26 травня лідери G7 та ЄС (Барак Обама, Девід Кемерон, Джастін Трюдо, Маттео Ренці, Франсуа Олланд, Сіндзо Абе, Дональд Туск і Жан-Клод Юнкер) розпочали дводенний саміт у японському місті Ісе-Сіме з участі у церемонії висаджування дерев разом із групою дітей. Під час головування в G7 Японія мала намір продемонструвати «лідерство у спрямуванні світу через приклад кращих шляхів до миру та процвітання». У порядку денному саміту було передбачено п’ять сесій і обговорення проблем світової економіки, торгівлі, інвестиційної політики, зміни клімату та енергетику, кризу з біженцями, боротьбу з тероризмом і міжнародну політику. Декларацію за підсумками роботи G7 буде оприлюднено сьогодні, 27 травня, у другий день роботи саміту.
Для України, звісно, цікаво дізнатися, якою буде дискусія при обговоренні гострих питань зовнішньої політики, зокрема ситуації в Україні. Раніше повідомлялось, що глави G7 планують прив’язати скасування санкції щодо Росії до повного втілення Мінських домовленостей та поваги до суверенітету України. Нагадаємо, під час квітневої зустрічі в Хіросімі міністри закордонних справ країн G7 також висловилися за те, щоб доля російських санкції залежала від «повного втілення» Мінських угод та поваги до українського суверенітету. А, як відомо, термін дії нинішніх економічних санкції спливає наприкінці липня 2016 року, на червневому саміті ЄС очікується рішення про подовження їхньої дії.
Токіо підтримує санкції проти РФ та Україну у протистоянні з Росією, про що засвідчив японський прем’єр і під час торішнього візиту в Україну, а також, коли приймав з державним візитом українського Президента в Японії на початку квітня цього року
Позитивом для нашої країни є те, що японський уряд бачить паралелі між поведінкою Росії щодо України та діями Китаю у двох морях — Південно-Китайському та Східно-Китайському. У зв’язку з цим у Токіо виступають за загальну позицію G7 щодо обох країн.
Треба зазначити, що у своєму вітальному слові до учасників саміту Абе не згадав жодним словом України. Зате чітко позицію з цього питання висловив президент Європейської Ради Дональд Туск, який зазначив, що G7 має чітко і жорстко заявити про свою позицію щодо територіальних суперечок, суперечливих претензій Китаю на морські території та російську анексію Криму. «Це буде тестом на довіру до G7 і нашу спроможність захищати спільні цінності, які ми поділяємо. І ми здамо цей тест, якщо займемо чітку і тверду позицію щодо кожної теми, яку ми тут обговорюватимемо. Я маю на увазі, зокрема, питання безпеки у Південно-Китайському та Східно-Китайському морях та російсько-українську кризу. ЄС і G7 продовжують вважати, що цю кризу можна буде вирішити у повній відповідності до міжнародного права, особливо юридичних зобов’язань з дотримання суверенітету, територіальної цілісності і незалежності України», — цитує The Guardian слова Туск. Окрім того, він наголосив: «Наша позиція щодо Росії, включаючи економічні санкції залишається незмінною, допоки Мінські домовленості не будуть повністю виконані».
І нам лише залишається побачити, чи буде включено в заключну декларацію пункт про «тверду» позицію G7 із засудження російської агресії і заявлено про необхідність продовжити санкції проти РФ до повного виконання Мінських домовленостей.