Цвинтар розбрату
Як знайти компроміс у питанні відновлення цвинтаря «польских орлят» у Львові?Генеральний секретар польської Ради охорони пам'яті боротьби та мучеництва Анджей Пшевожьнік «готує подання до польського МЗС з тим, щоби воно дипломатичним шляхом втрутилося» у конфлікт, повідомляє Польська агенція прасова. Причиною жорсткої реакції в Польщі стала вимога дирекції львівського історико-культурного музею «Личаківський цвинтар» до генерального підрядника з виконання робіт із впорядкування польських військових поховань на території Личаківського цвинтаря польської фірми «Енергополь» до 16 серпня звільнити територію музею в зв'язку з позбавленням її статуса генерального підрядника.
«Енергополь», як поінформували кореспондента «Дня» Миколу САВЕЛЬЄВА у прес-центрі Львівського міськвиконкому, цілковито ігнорувала вимоги ухвали сесії Львівської міської ради від 01.10.93 року №60. Йдеться про те, що міська влада і громадськість Львова категорично заперечує, щоб на могилах польських «львівських орлят», які загинули в боях із січовими стрільцями, знову з'явилися написи «Захисникам Львова», які прикрашали їх у 30-ті роки. Якщо поляки — захисники Львова, то хто ж тоді у цьому місті українці? Загарбники? З такої логіки виходять львів'яни. І запропонували написати на могилах «орлят» щось на кшталт: «Польським воякам, які загинули за свою батьківщину».
Проте «Енергополь» самовільно почав відновлювати давні написи, а окрім цього без узгодження з українською стороною розпочав роботи із заміни всіх скульптурних зображень на катакомбах. Польська фірма знищила три скульптурні зображення на катакомбах, що можна розглядати як акт вандалізму, а також як неналежне збереження майна, що є власністю музею, вважає дирекція Личаківського цвинтаря.
Пшевожьнік категорично відкидає всі українські закиди. «Це історичні написи, які були тут перед війною», справедливо стверджує польський урядовець. І робить із цього вже зовсім не такий однозначний висновок, що оскільки «цвинтар є під охороною міжнародного права», то зроблені за часів належності Львова до Польщі написи мають бути обов'язково відновлені у вигляді, який ображає почуття багатьох українців.
«Дню» не вдалося отримати жодного коментаря у польському посольстві в Києві. Натомість заступник начальника управління культури і гуманітарних зв'язків МЗС України Олександр Цветков сказав, що в даній ситуації відповідне звернення польського МЗС — нормальна дипломатична практика. І якщо таке звернення буде, то наші дипломати розглядатимуть його за суттю. Треба буде уважно подивитися, що мала і чого не мала права робити польська фірма за умовами контракту. Певний час після здобуття незалежності у подібних випадках деякі іноземні структури намагалися ігнорувати інтереси і почуття української сторони. Але вже півтора року тому Кабміном було затверджено інструкцію, яка регулює питання догляду та впорядкування поховань іноземних громадян в Україні та порядок їхнього перепоховання. І ця інструкція виключає дії, що могли б якимось чином принижувати національну гідність українців.