Україна «вибила» гроші на чорнобильське «Укриття»
Відтак у цілому Захід планує надати для реконструкції чорнобильського «саркофагу» $600 млн. $45 млн. мають надійти від країн, що не входять до «сімки». Зі свого боку Україна при перетворенні «саркофагу» на екологічно безпечний об’єкт надасть послуг та матеріалів на суму $50 млн. Поки що, якщо вірити радникові українського прем’єра Віктора Ющенка Зіновію Буцьо, процитованого Інтерфаксом-Україна, український уряд виділив лише 23 мільйони гривень на будівництво котельної.
Утiм, головне, заради чого їхала українська делегація на цю конференцію — знайти кошти на «Укриття» — досягнуто. Очевидно, цьому сприяла заява Президента Леоніда Кучми про закриття ЧАЕС 15 грудня 2000 року. Не останню роль, мабуть, зіграв і страх світової спільноти. Із «годинниковою бомбою» порівняв Чорнобильську станцію і український глава держави. Сам факт, що саркофаг над 4-м блоком збудовано ще за радянської ери, давненько викликав занепокоєння в іноземних екологів. За їхнiми спостереженнями, через його щілини вже витекло чимало радіоактивних речовин.
Розпочати реконструкцію саркофагу на ЧАЕС спеціалісти, згідно з планом, мають у 2002 року. Через три-чотири роки по цьому укриття має бути готовим. Його міцність, передбачають, буде цілком достатньою. Так що оновлений саркофаг слугуватиме упродовж наступних 50—100 років.
Проте, чи таке вже безхмарне (мається на увазі — безхмарно-радіаційне) чекає на Україну майбутнє? Природоохоронці піддали критиці плани країн світу щодо реконструкції саркофагу, а не спорудження над зруйнованим цілком нового укриття. Експерт «Грінпісу» з питань енергетики Вайт Бюргер переконаний, що наразі можна говорити лише про тимчасове вирішення чорнобильської проблеми. А далі?..
Далi лишається сподіватися, що прогнози пана «зеленого» не виправдаються.
ДО РЕЧІ:
Під час свого перебування в Берліні український прем’єр- міністр Віктор Ющенко також торкався теми компенсуючих потужностей електроенергії в Україні на зміну Чорнобильській АЕС. Так голова українського уряду запропонував Німеччині розглянути альтернативні проекти участі німецьких фірм в підприємницькій діяльності в енергетичній галузі України, не пов’язані з ядерним напрямком, повідомив Інтерфакс-Україна.
Учора ж у німецькій газеті «Ді Вельт» вийшла стаття Ющенка під назвою «Чорнобиль — наша рана». У ній Віктор Андрійович заспокоює окремi країни, які гадають, нібито Україна із своїх атомних станцій продаватиме на ринку ЄС електроенергію за демпінговими цінами. Нагадаємо, що країни ЄС наразі не можуть узгодити питання про кредитування добудови в Україні двох реакторів на Хмельницькій та Рівненській АЕС. Німецькі зелені — члени урядової коаліції, зокрема, виступають різко проти такого будівництва.