Усвідомлення спільних цінностей
Дні Європи як привід для налагодження тісніших контактів між Донеччиною та ЄСНе лише Донбас повинен дізнатися якомога більше про Європу, але й сама Європа має якомога ближче познайомитися з Донеччиною, щоб мати можливість надалі плідно співпрацювати з цим регіоном. Під таким гаслом пройшли Дні Європи в Донбасі, які стали вже традиційними та які шахтарський край відзначав минулими вихідними.
Брати участь у святкуванні Європейського свята на Донеччині прибули посли та представники посольств країн усього Європейського Союзу в Україні, програма візиту яких передбачала не лише зустрічі з керівництвом області та студентами вищих навчальних закладів Донецька, але й ознайомлення з роботою деяких підприємств регіону, відвідування будівельного майданчика нового стадіону «Шахтар», а також роботу в павільйонах європейської інформаційної ярмарки та проведення громадських дебатів, які пройшли в одному з парків шахтарської столиці.
За словами посла, голови Представництва Європейської Комісії в Україні Ієна Боуга, святкування Днів Європи у Донбасі свідчить про те, що у Донеччини та Європейського Союзу дуже багато спільного. При цьому Єврокомісія старається, щоб про Донбас у Європі знали якомога більше: Ієн Боуг заявив, що він особисто піклується про те, щоб усі представники ЄС, котрі приїжджають до України, обов’язково знаходили час і для візиту в Донецьк. «Важлива роль, яку грає Донецьк у розвитку промисловості України, викликає в Європі великий інтерес. Свідченням цього є те, що Європейська бізнес-асоціація має тут своє представництво», — підкреслив він. При цьому, за його словами, говорячи про Донецьк, не варто зациклюватися лише на економіці, бо шахтарський край має з Європою дуже багато спільного й в інших сферах, і, передусім, ідеться про спільні цінності. Саме тому, на думку Боуга, європейці хочуть знати якомога більше про Донбас — як про регіон, що є дуже перспективним у плані найбільш різноспрямованої співпраці, й чудовою підставою для такого знайомства саме і є Дні Європи на Донеччині.
У свою чергу, голова Донецької облдержадміністрації Володимир Логвиненко підкреслив, що підтримка святкування Днів Європи на Донеччині, що надається таким високим представництвом Євросоюзу, сприймається в регіоні як дуже висока честь. «Головною метою святкових заходів, безумовно, є розширення ідеї європейської ідентичності та формування позитивної громадської думки відносно євроінтеграційного курсу України, ознайомлення якомога ширшого кола громадськості з європейськими цінностями і традиціями, популяризація спільної європейської культурної спадщини, залучення населення регіонів України до діяльності, пов’язаної з інтеграцією країни в Європейський Союз. Місцеві культурні й управлінські еліти чудово розуміють, що членство в Європейському Союзі — це усвідомлення спільних цінностей і спрямувань держав у ЄС, і прагнення громадян приєднатися до спільного бачення основних проблем європейського розвитку», — заявив губернатор на прес-конференції, що відкривав святкування.
При цьому, за словами Логвиненка, в ході Днів Європи Донеччина розраховує ближче познайомитися з використанням світового європейського досвіду господарювання і ведення бізнесу, без якого, на думку губернатора, «сьогодні важко уявити роботу й успішний розвиток флагманів донецької промисловості». За словами губернатора, вже сьогодні торгово-економічні відносини між Донеччиною та ЄС досягли показника 10,7 млрд. дол. США, і шахтарський край не збирається зупинятися на досягнутому.
Крім бізнес-сфери, в ході Днів Європи Донбас уже заручився підтримкою представників польської делегації і в питанні успішнішого регулювання системи роботи регіональної влади. Як підкреслив заступник глави Місії Посольства Республіки Польща в Україні Лешек Шерепка, Польща збирається використати Дні Європи як іще один привід поділитися з Донбасом своїм досвідом розвитку місцевого самоврядування. Також поляки пообіцяли Донеччині, зокрема, й Україні загалом допомогти з майбутнім вступом до Європейського Союзу і підказати, як подолати всі підводні камені євроінтеграції. Схожі тези висловив і Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Нідерландів в Україні Рон Келлер, за словами якого, Голландія має з Україною спільне європейське майбутнє, і сьогодні необхідно зробити все, щоб якомога більше українців дізналося про переваги ЄС у різних сферах життя.
Як може свідчити результат свята, Дні Європи в Україні загалом і в Донбасі зокрема є не просто урочистими заходами, але й фактично приводом для налагодження тісніших контактів із ЄС та знайомства з устроєм його життя. За словами високих гостей, саме таке знайомство може в майбутньому стати прекрасною запорукою євроінтеграції України, громадяни якої за час подібних свят зможуть не лише долучитися до Європи, але й дізнатися про Євросоюз якомога більше. І, як зазначають самі донеччани, їм у ході таких свят настільки подобається відчувати себе європейцями, що вони збираються в майбутньому робити все від них залежне, щоб Донбас ставав європейським регіоном не лише в окремих сферах життя, але й у плані цінностей, які в українців і європейців уже давно спільні.