Перейти до основного вмісту

Візит Гройсмана. Безпековий вимір

Ніколя ТЕНЗЕР: президент Олланд і прем’єр-міністр Вальс повинні ясніше заявити про перешкоди, які чинить путінська Росія для встановлення миру в Україні
27 жовтня, 19:28
ФОТО УКРІНФОРМ

Розпочався перший дводенний візит прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана у Французьку Республіку. Після зустрічі з вищим керівництвом сьогодні голова українського уряду візьме участь у бізнес-форумі, який багато разів відкладався. Якщо Президент України Петро Порошенко бував ледь не десять разів у Франції за останні два роки і вирішував питання, пов’язані з Мінськими домовленостями, то завдання Гройсмана полягає в залученні французького бізнесу, інвестицій у нашу країну. 

«День» вирішив розпитати директора Паризького центру вивчення та осмилення політичних рішень (CERAP)Ніколя Тензера, які очікування у французької сторони у зв’язку з цим візитом українського прем’єра, і що зі свого боку має продемонструвати вище керівництво Франції Україні, яка прагне інтегруватись у ЄС і водночас веде боротьбу проти російської агресії на Донбасі

«БІЗНЕС-СПІЛЬНОТА ОЧІКУЄ БІЛЬШОЇ ЯСНОСТІ ЩОДО МАЙБУТНЬОГО УКРАЇНИ»

— В принципі, я думаю, що французькі експерти і зокрема бізнес-спільнота очікує більшої ясності щодо майбутнього України. Навіть якщо після Майдану економічне і фінансове становище покращилося, і якщо уряд виглядає більш відданим зміцненню структурних реформ, особливо боротьбі з корупцією та втіленню верховенства права в усіх українських установах, все одно є місце для поліпшення. Олігархи все ще залишаються сильними і впливовими, а парламент не став зразковим; правосуддя потребує більшої незалежності і ефективності, а також повинно бути більше довіри у відносинах між іноземними інвесторами та державними структурами і місцевими органами влади. Навіть якщо ситуація не така погана, як, наприклад, у Росії, багато інвесторів, як і раніше, відчувають ризик при інвестуванні в Україну. Умови для сімей бізнесменів також є не дуже добрими, і це зокрема стосується видачі їм віз.  Іншими словами немає справжнього стимулу. Отже, навіть якщо багато людей не досить схвалюють справжні зусилля, до яких вдається український уряд у дуже складній ситуації через війну, яку веде Росія, очікується, що прем’єр-міністр Гройсман дасть деякі чіткі сигнали як щодо полегшення умов для ведення бізнесу в Україні, так і поліпшення умов для FDI (прямих іноземних інвестицій). Потрібно більше видимих ознак того, що з корупцією ведеться боротьба. Ми всі знаємо, що інвестиції вкрай необхідні в Україні, і що це пропонує в довгостроковій перспективі дуже вигідні можливості для бізнесу. Хоч як би це  було важко визнавати, війна не може розглядатися як привід для інвесторів, які схильні ризикувати. 

«ФРАНЦІЯ ПОВИННА БУТИ БІЛЬШ ВІДВЕРТОЮ У ЗАСУДЖЕННІ ПОРУШЕННЯ РОСІЄЮ МІНСЬКИХ УГОД»

Як загалом ви можете охарактеризувати українсько-французькі відносини?

— Ці відносини є досить добрими, але, на жаль, багато людей, у тому числі в ділових колах, недостатньо знають про Україну. Багато хто ніколи не бував в Києві і українських регіонах. Скажу прямо: імідж України не дуже добрий у Франції, звісно, через пропаганду Росії, але і також через корупцію та роль олігархів. Дуже жаль, що багато людей не бачать реальної різниці між Росією і Україною. Гадаю, загалом французький уряд займав правильну позицію щодо України і зробив багато зусиль у сприянні реалізації Мінських угод, (навіть якщо, як я вже говорив «Дню», вони приречені на провал через Москву), щоб зменшити число жертв у війні. Це був перший пріоритет з гуманітарних міркувань. Майдан також викликав деякі справжні симпатії серед правозахисників і борців за свободу у Франції, але там немає справжньої «української групи підтримки», як я часто вказував. Можливо, багато людей більше усвідомлюють, через воєнні злочини, скоєні Росією в Сирії, для чого був потрібен Майдан, і вони краще зрозуміли, що Росія — це реальна загроза для Європи. Настав час вдатися до ще більших зусиль зі створення умов для справжнього співчуття щодо України. Зараз, на мій погляд, Франція повинна бути більш відвертою у засудженні порушення Росією Мінських угод і не намагатись балансувати, вказуючи на відповідальність обох сторін, оскільки це насправді несправедливо. Знову ж, Росія в переважній більшості випадків несе відповідальність за нереалізацію Мінська, і прем’єр-міністр Гройсман може це повторити, бо Президент Петро Порошенко також зазначив, що справедливі вибори в Донбасі не можуть бути передбаченими в нинішній ситуації.

«ВАЖЛИВО ДЛЯ ФРАНЦУЗЬКОЇ ВЛАДИ ЩЕ РАЗ ПОВТОРИТИ, ЩО КРИМ — ЦЕ УКРАЇНА»

Чи можна очікувати якийсь прорив у двосторонніх відносинах в ході цього візиту українського прем’єра і участі у бізнес-форумі?

— Я не бачу ніякого вирішального прориву, тому що, по-перше, Україна, ймовірно, не готова зробити деякі суттєві оголошення щодо нової хвилі реформ. Якщо Гройсман полегшить ситуацію з візами для французьких підприємців, то це вже було б гарною новиною. По-друге, для Франції було б складно відмовлятися від Мінських угод, це також не було б вигідно Україні, оскільки призвело б до нової ескалації війни чи навіть посиленню обстрілів позицій України з боку проросійських сил. Таким чином, з багатьох причин немає підстав очікувати будь-яку нову дипломатичну ініціативу: (вибори у Франції, невдоволення в рамках німецької коаліції, вибори в США і відсутність готовності Вашингтона до військового втручання). Проте, гадаю, і президент Олланд, і прем’єр-міністр Вальс можуть висловити більше розуміння ситуації в Україні і мають ясніше заявити про перешкоди, які чинить путінська Росія для встановлення миру в Україні. Вони могли б також згадати і засудити перешкоди, створені Росією щодо місії ОБСЄ з моніторингу в Україні та бути чіткішими щодо дій Росії на Донбасі, де майже кожного дня ми, на жаль, оплакуємо вбивство українських солдатів. Також важливо для французької влади ще раз повторити, що Крим — це Україна і підвищити рівень обізнаності про придушення прав людини татарської меншини. Україна заслуговує нашої повної підтримки в її зусиллях, навіть якщо ми також повинні оцінити те, що все ще йде не так в економічній сфері.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати