Візит за антикорупційним досвідом
Що ще у першу чергу треба запозичити на батьківщині Лі Куан Ю![](/sites/default/files/main/articles/09122014/1reut.jpg)
Розпочався дводенний робочий візит Президента України Петра Порошенка у Сінгапур. І, судячи з повідомлень глави української держави у Twitter, головний фокус його переговорів і зустрічей із керівництвом цієї країни-острова — запозичення сінгапурського досвіду боротьби з корупцією.
«Наш пріоритет — боротьба з корупцією. Ми маємо бути прозорими. Співпраця з Сінгапуром надасть потужний сигнал для довіри з боку інвесторів. Чим ефективніше ми боротимемося з корупцією, тим кращий інвестиційний клімат зможемо створити і більше інвестицій зможемо отримати. Ми вражені результатами антикорупційної політики Сінгапуру, інвестиційного клімату і нових технологій. Це те, що нам також потрібно втілювати», — так написав у Twitter Порошенко про результати переговорів із вищим керівництвом Сінгапуру.
Усі пам’ятають, як 19 червня Петро Порошенко представляв кандидатуру Віталя Яреми на посаду генерального прокурора. Зокрема, тоді український президент у якості поради мабутньому правохоронцю процитував автора «сінгапурського дива» Лі Куан Ю: «Почніть з того, що посадіть трьох своїх друзів. Ви точно знаєте за що, вони знають, за що і народ вам повірить». Але віз як кажуть і досі там...
Як повідомили у прес-службі глави Української держави, Порошенко домовився з в.о. директора Бюро корупційних розслідувань Сінгапуру Джеймсом Лоу про навчання співробітників Антикорупційного бюро України у цій структурі.
Окрім того, під час зустрічі з президентом Сінгапуру Тоні Таном Кенг Йамом Петро Порошенко подякував Сінгапуру за тверду позицію в підтримці територіальної цілісності України та готовність поділитися своїм досвідом. «Ми вражені результатами вашої антикорупційної політики, інвестиційного клімату, нових технологій, нових синергій. Це те, що нам також потрібно втілювати», — зазначив він.
Зі свого боку і президент Сінгапуру, і прем’єр-міністр Лі Сієн Лун у ході зустрічей із Порошенком наголосили на тому, що територіальна цілісність, суверенітет і непорушність кордонів є принципами, які неприпустимо порушувати. Дійсно, такі заяви на підтримку територіальної цілісності важливо почути нашій країні, у тому числі й від Сінгапуру.
Український Президент, черговою зупинкою якого після Сінгапуру в цьому турне буде Австралія, розповів своїм співрозмовникам про те, що Україна робить усе можливе для сприяння міжнародному незалежному розслідуванню під керівництвом Нідерландів щодо збиття літака «Малайзійських авіаліній». «Ми маємо продемонструвати спільні зусилля, щоб не допустити повторення таких трагедій у майбутньому», — наголосив він.
Під час обговорення співпраці в науково-технічній сфері сінгапурський прем’єр наголосив на потенціалі України в галузі, в якій наша країна «має багато видатних науковців».
До позитиву Києва можна віднести також і те, що обидві сторони висловилися за необхідність відновлення переговорів щодо угоди про вільну торгівлю між Україною та Сінгапуром, а також міжнародної макрофінансової допомоги Україні.
«День» звернувся до експертів із проханням розповісти, у чому полягає успішний досвід боротьби Сінгапуру з корупцією і що ще у першу чергу потрібно Україні запозичувати у цієї держави.
«У СІНГАПУРУ, У ПЕРШУ ЧЕРГУ, НАМ ТРЕБА ЗАПОЗИЧИТИ ТРИ РЕЧІ»
Павло ШЕРЕМЕТА, екс-міністр економічного розвитку і торгівлі України, президент Київської школи економіки:
— Я думаю, що у Сінгапуру, у першу чергу, нам треба запозичити три речі. Перше, у Сінгапурі — країна номер один по легкості ведення бізнесу. Ми є країна номер 94 по легкості ведення бізнесу і це є просто ганебно. Ми піднялися протягом останнього року ще на 16, але ще 94 позицій нам треба пройти, щоб посперечатися за перше місце.
Друге, бюджет Сінгапуру є в плюсі, щонайменше, був у плюсі протягом тривалого часу. Вони достатньо відповідально ставляться до такої речі, як бюджет. У нас дефіцит бюджету складає більше 10 відсотків. Це теж фатально. Просто з таким бюджетом країни не живуть. Це не сумісно з життям. Тому у нас так багато проблем і тому ми змушені бути на підвішеній підтримці то Росії, то Міжнародного валютного фонду. І при чому це не питання війни, бо війна складає близько двох відсотків витрат від ВВП. А загальний дефіцит складає більше 10 відсотків. А в Сінгапурі бюджет у плюсі.
І третя річ. Загальні державні видатки, які йдуть через бюджет у Сінгапурі, складають 15 відсотків від ВВП. А в Україні вони складають 52 відсотки від ВВП. Я називаю це так: у нас капіталістичні доходи, але соціалістичні зобов’язання. У нас є навіть такі видатки, на яких немає грошей. Між іншим із 15 відсотків видатків у Сінгапурі 5 йде на оборону. А в нас з 54 відсотків 1,5 йде оборону при тому, що ми по суті у стані війни. У Сінгапура треба навчитись, як використовувати державні гроші.
Підсумовуючи, я би повчився у Сінгапуру, по-перше, спрощення ведення бізнесу, по-друге, складання бюджету з плюсом, а по-третє, скорочення державних видатків.
Зрозуміло, що нульовим пріоритетом має бути боротьба з корупцією і добре, що президент говорить про за кордоном і на батьківщині.
«У НАС ЗАКОНОДАВСТВО Є, АЛЕ ЙОГО НЕ ВИКОНУють, А ТАМ ЙОГО ДОТРИМУЮТЬСЯ І ВИНЯТКОВО ПО СУТІ»
Віктор МАШТАБЕЙ, екс-посол України в Сінгапурі, доцент Дипломатичної академії України при МЗС:
— Перш за все, це право. У Сінгапурі добре підготовлені законодавчі акти, які стосуються не тільки безпосередніх виконавців, а й їх близьких. І саме послідовне виконання цих законів гарантувало те, про що ми говоримо. Але це не значить, що там тотально відсутня корупція. Там є деякі прояви, але порівняно з нами, можна вважати, що вона — нульова. Всі знають, якщо не дай Бог станеться, що когось спіймають на корупції, тоді у людини кар’єри немає і в політичному, і в життєвому варіанті. І ще одна деталь. Усі цитують одну фразу Лі Куан Ю: «Заарештуйте трьох друзів — і шлях до нормального життя відкрито». Не забувайте, що сам Куан Ю був юристом і він прекрасно відпрацював разом зі своїми колегами це законодавство.
Я колись пересилав нашим відповідним органам, як це робилося у тому числі в законодавстві. Достатньо було б вивчити, прочитати і запровадити в дію.
Але існує одна різниця між тим, що у нас законодавство є, але його не виконують, а там його дотримуються і надзвичайно по суті.
— Судячи з вашого досвіду, чи просто все це запровадити у нас, чи треба брати голову антикорупційного бюро з Сінгапуру, щоб у нас була нульова корупція?
— Питання ж не в тому чи буде чи ні голова антикорупційної установи з іншої країни. Питання в тому, щоб пояснити нашим громадянам, що це на їх користь і застерегти кожного. І справа не в тому, що беруть, а справа в тому, що дають. Як це виховати? І дають, як ви знаєте, хто, це ті, які є прохачами. Далі питання досить ясно: робіть прозорі процедури. І вже не обов’язково має бути якась установа, але ми любимо це з радянських часів. Якщо щось, то створюємо установу і з тих же радянських часів у нас є прислів’я, яке звучить так: «хочешь угробить дело, создай комитет или еще что-нибудь». Тому, безумовно, можливо воно й краще, але залежить від того, як буде поставлена ця робота.
Ми повинні зрозуміти: по-перше, законодавство, по-друге, система дотримання, по-третє, стан підготовки людей до виконання цього діла як на рівні урядових структур, так і на рівні побуту. Скрізь процедури, де населення пов’язано з владою, мають бути такими, що підпадають під термін прозорість, ясність. До речі, в Дубаї, не обов’язково, брати Сінгапур, ви можете в будь-якому магазині клікнути на комп’ютер і подивитись, що робить у Дубаї його магістратура, де що будується, за які гроші, у якому стані. Більше того, можете взяти машину, подивитися, що все відповідає дійсності.
— А як можна перенести цю прозорість на наші реалії, в Україну? Чи потрібні для цього чужі чиновники, як це зараз робить українська влада?
— Виховуйте людей. Справа не в чиновниках, а справа в тому, як мислять люди. Якщо ми перетворили чиновників у хабарників, то треба змінювати процес підбору чиновників та їх виховання. У нас мають бути громадяни, насамперед, люди, які нормально розуміють свою функцію. Звичайно, за це вони мають пвним чином винагороджуватись. Щоб ви знали, той самий Лі Куан Ю каже: людина в системі керування державою не повинна отримувати менше, ніж вона отримувала б на якомусь місці в тій чи іншій компанії. Інакше ми будемо мати не тих людей. Це також відповідь. До речі, прем’єр-міністр Сінгапуру отримує більше, ніж президент Сполучених Штатів Америки.
ДОВІДКА «Дня»
Бюро корупційних розслідувань Сінгапуру було створено 1952 року. Основними функціями бюро є розслідування зловживань та порушень держслужбовців, що мають ознаки корупції, моніторинг діяльності держустанов з метою запобігання виникнення передумов для корупційних дій. Сінгапур вважається однією з найменш корумпованих країн світу, також у ньому одні з найсприятливіших умов для ведення бізнесу.