Перейти до основного вмісту

Європейське тріо

14 лютого, 00:00

Німеччина заявила про приєднання до франко- британської ініціативи про створення спільного корпусу швидкого реагування. Отже, Берлін стане третім повноправним засновником створюваних Лондоном та Парижем мобільних та добре обладнаних підрозділів швидкого реагування. Про це, як пише Financial Times, заявили посли трьох країн при Євросоюзі на спільний прес- конференції. Йдеться фактично про створення так званих «міжармійських тактичних угруповань» чисельністю 1500 військових кожна, які будуть здатні розгорнутися у будь-якій точці планети за 15 днів та діятимуть впродовж місяця. У разі ж необхідності термін дії такого батальойону може бути подовжено до 3 місяців.

Така ініціатива першочергово належала Британії та Франції. Однак буквально наступного дня стало відомо, що Берлін не збирається залишатися осторонь. «Звичайно, ми беремо участь, — заявив німецький посол при ЄС. — Тепер це тристороння ініціатива. Залишається тільки уточнити, скільки військ надасть кожна зі сторін». Німецькі офіційні особи також стверджують, що домовленість про приєднання Берліна до франко-британського військового проекту була досягнута ще у грудні, на тому самому саміті ЄС, де так і не вдалося досягти компромісу щодо єдиної Конституції Євросоюзу. Велика Британія та Франція «виношують» цю ідею ще з 1998 року, ініціюючи створення власних збройних сил Європи. Тепер же, як зазначає німецька сторона, окрім трьох країн — Британії, Франції та Німеччини — до військового проекту можуть приєднатися інші ієвропейські держави, якщо, звичайно, вони «відповідатимуть необхідним критеріям». Подібна тристороння пропозиція про створення європейських бригад швидкого реагування буде розглядатися вже на одному з найближчих зсідань Ради міністрів Євросоюзу.

Планується, що військовий проект будуть обговорювати наступного тижня на «міні-саміті» лідерів Британії, Франції та Німеччини у Берліні. Ця зустріч уже викликала «ревниву» реакцію з боку Рима. Інші європейські країни на ексклюзивну зустріч поки реагують стримано. Однак подібний демонстративний егоцентризм так званої «великої трійки» неодноразово викликав раніше обурення серед членів Євросоюзу. Брюссель побоюється, що такий «політичний сепаратизм» з боку Лондона, Парижа та Берліна взагалі ставить під загрозу майбутнє ЄС. Самі «розкольники» тримаються протилежної думки. Як зазначив колишній британський урядовець та політичний прибічник Тоні Блера — Стефан Байєрс, такі три визначні єврпейські країни, як Британія, Франція та Німеччина несуть на собі відповідальність за майбутнє всього Євросоюзу та знаходження консенсусу всередині організації. На його думку, розширена Європа вимагає «лідерства» або так званого політичного двигуна. «Ширак та Шредер знають, що традиційний франко-німецький двигун не спрацює у розширеній Європі з 25 членів, — зазначає містер Байєрс. — Однак вони бачать, що ми маємо вплив на Середземномор’я та Східну Європу, що може додати ефективності до результатів того, що вони роблять».

Інших членів Євросоюзу, між тим, непокоїть, на яких підставах «велика трійка» розгортає діяльність з ексклюзивним правом на високі повноваження. Італія та Іспанія не розуміють, чому вони не можуть бути такими ж «політичними двигунами»...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати