Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Європейці відриваються від американської пуповини

04 грудня, 00:00

Але американці, їхній конгрес і міністр оборони Вільям Коен від такої ідеї не в захваті. Що значить — Європейський корпус? А як же НАТО та провідна роль у ньому США? Представник міністра оборони США заявив у Брюсселі: «Ми були б дуже занепокоєні, якби було створено самостійні Європейські збройні сили». Чом би й ні? Навіщо американцям посилати своїх солдатів, приміром, у Косово, якщо і в Європі є охочі наводити то там, то тут порядок?

Питання значно глибше — сьогодні йдеться про самостійність Європи в своїй воєнній політиці, йдеться, як сказав один високопоставлений представник НАТО, про «нове, своє власне, європейське оборонне обличчя», йдеться, власне, про відрив Європи від американської пуповини.

Поки що Америка відігравала й відіграє домінуючу роль у НАТО. Це було зрозуміло після війни, це підтримувалося, коли американці давали зброю і на зброю, коли своїми військами прикривали Європу від — принаймні теоретичної — загрози Варшавського пакту. Але за післявоєнні роки європейська дитина сама зіп'ялася на ноги й не хоче, щоб старші їй підказували, куди робити наступний крок. У європейській, зокрема німецькій, політиці та оборонній економіці існує побоювання, що коли такого не трапиться, то Європа назавжди потрапить перш за все в технологічну залежність від Сполучених Штатів і вже ніколи не зможе сама дбати про задоволення своїх оборонних потреб.

Як на підтвердження цих думок висловився і сам Коен. Він заявив, що європейцям ще багато чого не вистачає для створення свого власного корпусу швидкого реагування: літаків-дозаправників, можливості швидкого перекидання військ повітрям і морем, у європейських льотчиків відсутня технічна можливість шифрувати свої переговори в повітрі, немає надточної зброї. Саме це і є больова точка європейців. Сьогодні вони вже не хочуть залежати в критичних технологіях від Штатів чи ще від будь-кого (а тому й шансів на те, що вони колись візьмуть на озброєння українсько-російський транспортний літак Ан-70, винятково мало). Для цього запроваджено власнe грошову одинцю як противагу всюдисущому доларові: на це спрямовано внутрішньоєвропейські альянси в різних галузях оборонної промисловості, насамперед у літако- та вертольотобудуванні, а в перспективі — створення своїх власних Європейських збройних сил, які мають бути за останнім словом техніки оснащені перш за все європейською зброєю. Тож нинішні розмови про Єврокорпус у Брюсселі мають не тактичне, а далекосяжне стратегічне значення. Тому що йдеться в принципі про створення своєї власної європейської політики безпеки.

Але поки що такі плани наражаються на «нерозуміння» США. Вони вимагають, щоб і надалі Європейський Союз не намагався самостійно втручатися в кризових регіонах, а звертався зі своїми планами до НАТО, тобто до США. І лише після того, як Північноатлантичний альянс відхилить такі плани, ЄС матиме право чинити на власний розсуд. США дали також зрозуміти, що честолюбні плани європейцям не по кишені.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати