Перейти до основного вмісту

Юссеф САДАКА: Ліван завжди розплачувався через протиріччя в Ізраїлі

29 серпня, 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Минулого тижня Євросоюз ухвалив рішення про відправку миротворців на південь Лівану. Найбільшу кількість миротворців — три тисячі — відправить у Ліван Італія, яка також продемонструвала готовність командувати підрозділами ООН. Франція дала згоду на відправку до Лівану двох тисяч миротворців після підтвердження ООН права солдатів на застосування сили для захисту як самих себе, так і мирного населення. Очікується, що загальна кількість миротворців становитиме сім-вісім тисяч осіб, а не 15 тисяч, як передбачалося раніше.

Учора до цього регіону вирушив генсек ООН Кофі Аннан із метою зміцнити перемир’я, досягнуте між Ізраїлем і радикальним ліванським угрупованням «Хізбалла» за участі ООН. Очікується, що після Лівану К. Аннан відвідає Ізраїль, палестинські території, Сирію, а також Іран, у якому не був від моменту обрання президентом цієї країни Махмуда Ахмадінежада. Очевидно, основними темами переговорів Аннана з ліванським керівництвом стане місія миротворців на півдні країни та зняття Ізраїлем блокади Лівану.

Якими вбачають у самому Лівані причини виникнення нинішнього ліванського конфлікту? Чи мав Ліван достатній суверенітет, щоб контролювати південь Лівану та не допустити вилазок бойовиків «Хізбалла», що призвело до таких наслідків для всієї країни? Яку роль відігравала і може відіграти Україна в урегулюванні ліванського конфлікту зокрема і близькосхідного загалом? Чи чекають у Лівані українських миротворців? Про це розказує в інтерв’ю «Дню» Надзвичайний і Повноважний Посол Лівану в Україні Юссеф САДАКА.

— Чи не здається вам, що останній конфлікт між Ізраїлем і «Хізбаллою» зумовлений відсутністю ліванського суверенітету над південною частиною країни? Адже після виведення з ліванської території ізраїльських військ у 2000 році та сирійських у 2005 році уряд не зміг запобігти вилазкам бойовиків «Хізбалли» на територію Ізраїлю, що спровокували таку реакцію з боку Єрусалима та введення ізраїльських військ на південь Лівану?

— У 2000 році Ізраїль не повністю пішов із Лівану, а залишив під своїм контролем ферму Шабаа. Після виведення ізраїльських військ Ліван підтримував суверенітет над південною частиною країни. Водночас на півдні Лівану існував опір, спричинений продовженням ізраїльської окупації на частині ліванської території. На нашу думку, Ліван завжди розплачувався через внутрішні проблеми в ізраїльському керівництві. Причиною нападу Ізраїлю на Ліван у 1996 році став конфлікт між прем’єр-міністром Ізраїлю Пересом і генералами, які керували армією. Те саме можна сказати і про інцидент із захопленням бойовиками «Хизбалли» двох ізраїльських солдатів і вбивством восьми, що послугувало причиною нинішнього конфлікту. Подібні інциденти траплялися раніше, але тоді відповідь із боку Ізраїлю не була такою, як зараз. Оголошена Ізраїлем війна проти Лівану переслідує мету знищити нашу країну, а не «Хізбаллу». За оцінками ООН, збиток від останніх подій у Лівані становить 15 млрд. доларів. Ця війна повернула Ліван на 15 років тому. І сьогодні Ліван теж розплачується через те, що всередині Ізраїлю політики не можуть порозумітися між собою. Хочу наголосити, що Ліван завжди розплачується через розбіжності та протиріччя в Ізраїлі.

Я вважаю, що прем’єр-міністр Ехуд Ольмерт хоче показати народовi Ізраїлю, що він є таким же керівником, як Аріель Шарон. І тому нинішній ізраїльський лідер безпричинно почав бомбити та повністю руйнувати Ліван.

— Але ж причина була... Вилазка «Хізбалли» з неконтрольованого ліванським урядом півдня Лівану на територію Ізраїлю та взяття в полон ізраїльських солдатів?

— Але цей інцидент не дає Ізраїлю приводу, щоб починати крупномасштабну війну проти Лівану.

— Але запитання залишається. Чому Ліван не зміг узяти під контроль південну частину країни, щоб не допустити подібної провокаційної вилазки?

— Суверенітет Лівану над цією територією, над півднем країни був. Тут була ліванська армія. Ліванський уряд дозволив патріотам на півдні Лівану чинити опір ізраїльтянам. Чому? Тому що частина ліванської території залишилася під ізраїльською окупацією.

— Але ж iдеться про сирійську територію?

— Ліван має різні докази та різні документи, а також історія доводить, що це ліванська, а не сирійська територія площею приблизно 10 кв. км.

— Нинішньому конфлікту передувала резолюція №1559 ООН, що передбачала серед інших умов роззброєння «Хізбалли». Чому резолюції не виконали?

— Справді, деякі пункти цієї резолюції, за винятком виведення сирійських військ, не були виконані. Нелегко було виконати пункт резолюції, що стосується роззброєння «Хізбалли». Навіть світова спільнота дала зрозуміти, що це треба вирішувати лише через внутрішні переговори в Лівані. Усередині країни велися такі переговори щодо роззброєння «Хізбалли» та подальшої долі цієї зброї. Сторони мало не прийшли до прийняття рішення. Аж тут виник конфлікт, що триває вже понад місяць.

— Як тоді пояснити те, що замість роззброєння «Хізбалла» отримала на озброєння десятки тисяч балістичних ракет, здатних уражати об’єкти на території Ізраїлю?

— Річ у тому, що уряд Лівану не може силою виконати резолюцію 1559 ООН, що передбачає роззброєння «Хізбалли». Якщо проти «Хізбалли» спробувати вжити силових заходів, то в Лівані виникне громадянська війна. Цей рух як політичну партію підтримує народ. Тому уряд не може вживати якихось жорстких силових заходів проти «Хізбалли». Ізраїль також постійно поводиться неправильно. Він завжди дає привід нашим патріотам, які чинять опір. До цього інциденту Ізраїль постійно порушував і досі порушує повітряний, морський і сухопутний простір Лівану. І це дає привід «Хізбаллi» іноді відповідати на дії Єрусалима.

Ізраїль стільки часу воював з арабами, але так і не досяг своєї мети — не досяг миру. Щоб настав мир, треба інакше поводитися. Остання арабська ініціатива з мирного процесу передбачає визнання Ізраїлю як держави. Але при цьому Єрусалим повинен звільнити всі арабські території, окуповані до 1967 року, і визнати Палестинську державу. Йдеться про звільнення сирійських Голанських висот і ферми Шабаа, яка належить Лівану. На жаль, Ізраїль виступає проти.

— Попередній досвід прийняття резолюцій РБ ООН свідчить про те, що рішення вищого на нашій планеті міжнародного органу не виконують. Чи вірите ви в те, що остання резолюція №1701 РБ ООН буде виконана?

— Ліван фактично повністю виконав усі вимоги останньої резолюції. Уряд відправив ліванську армію на південь Лівану. На сирійському кордоні теж розміщені спостережні пункти, щоб із Сирії в Ліван не надходила зброя. Але Ізраїль не дає можливості повністю реалізувати положення резолюції 1701. Досі Ізраїль здійснює повітряну та морську блокади. Ми вважаємо, що таким чином ізраїльська сторона не виконує рішення резолюції РБ ООН. Досі Ізраїль здійснює операції проти Лівану та займає кілька пунктів у південній частині країни, не маючи наміру звідти йти. Ліван чекає приходу миротворців, як це передбачене резолюцією 1701. Ми повністю виконаємо рішення РБ ООН.

— Чи виконає Ліван рішення про виведення «Хізбалли» з півдня Лівану, як передбачено резолюцією? Адже Франція обумовила відправку п’яти тисяч своїх миротворців на південь Лівану з виконанням цього пункту. Французи пам’ятають 1982 рік, коли під час виконання миротворчої місії в Лівані загинули 168 парашутистів.

— Зараз у нашій країні перебувають 200 французьких військово-інженерних фахівців. Франція справді заявила про бажання відправити в Ліван більше своїх миротворців. Я не думаю, що з боку «Хізбалли» буде якась небезпека по відношенню до миротворців. Не думаю, що вони виступатимуть проти французьких миротворців. Проблема полягає в тому, що французи хочуть знати, яка мета та яка роль буде в них. Проблема не з «Хізбаллою».

— Як у цьому конфлікті Ліван оцінює дії США?

— Між Ліваном і США існували деякі розбіжності під час цього конфлікту, а також під час прийняття резолюції. Протиріччя стосувалися того, як зупинити війну та припинити вогонь, як вирішити ліванський конфлікт. Однак при затвердженні цього документа США відігравали позитивну роль.

— Чи прийме Ліван допомогу від США, які заявили про намір виділити 230 млн. доларів на відновлення країни?

— Чому б і ні?

— Яких нових ініціатив чекає Ліван від Євросоюзу, що відігравав активну роль у вирішенні ліванського конфлікту?

— Ми чекаємо, що ЄС використає свою вагу для тиску на Ізраїль для виконаня ним резолюції 1701. Ми хочемо, щоб ЄС брав участь у миротворчій діяльності, i виділив досить миротворців на півдні Лівану. Ми дуже сподіваємося на допомогу Франції.

— А що ви скажете про роль Сирії й Ірану в цьому конфлікті? Адже всім відомо, що іранська зброя надходила через Сирію, а Іран є спонсором і навіть ідейним натхненником «Хізбалли». Яких кроків чекав би зараз Ліван із боку названих країн?

— Зараз Ліван нічого не вимагає від Ірану та Сирії. Ми і раніше нічого не вимагали від цих країн. Ми вважаємо, що багато країн підтримують нові визвольні рухи.

— Після укладення перемир’я обидві сторони конфлікту («Хізбалла» й Ізраїль) заявили про свою перемогу. Хто ж виграв, як ви вважаєте?

— Ми вважаємо, що «Хізбалла» змогла протистояти Ізраїлю, який у ході цієї кампанії так і не досяг поставлених цілей.

— Багато мас-медіа називають «крихким» досягнуте перемир’я. Коли, на вашу думку, ситуація в країні стабілізується, щоб можна було розпочати відновлювальні роботи?

— Уряд Лівану збирається повністю виконувати резолюцію ООН. Але Ізраїль постійно порушує її. Про це говорить і ООН. Ми сподіваємося, що міжнародні миротворці якнайшвидше приїдуть і забезпечать реалізацію резолюції 1701, таким чином знявши всі проблеми.

— Ізраїль пояснює свої операції на півдні Лівану присутністю в цій зоні «Хізбалли». Чому б Лівану не забезпечити виведення «Хізбалли» з цієї зони і таким чином зняти привід для завдання ізраїльською армією ударів по південній частині країни?

— Ліванський уряд уже ухвалив рішення, що на півдні Лівану забезпечуватимуть лише його суверенітет. Що стосується «Хізбалли», я думаю, що це формування йде з цієї території. Але це відбувається повільно шляхом переговорів. Ми не можемо застосовувати проти «Хізбалли» силу. Тому що це не буде на користь Лівану, уряду, народу. «Хізбалла» досі не порушує резолюції, на відміну від Ізраїлю.

— Ліван вводить на південь країни 15 тисяч солдатів. Нащо тоді там потрібна присутність «Хізбалли», що може наразити на небезпеку життя ліванських солдатів?

— «Хізбалла» заявила про намір співпрацювати з ліванською армією, а також миротворцями, які будуть розміщені на півдні Лівану. Я гадаю, що жодних проблем не буде. Усе буде нормально. Міністр оборони Лівану заявив, що на території країни буде лише ліванський суверенітет. І зброя буде тільки в ліванських солдатів.

— Чому б не включити формування «Хізбалли» до складу ліванської армії? Таким чином воно буде підконтрольне військовому командуванню.

— Це питання обговорюють. До цього конфлікту були переговори між ліванськими політичними силами.

— Чи бачите ви в Лівані якийсь шлях двостороннього урегулювання конфлікту безпосередньо з Ізраїлем без залучення посередників?

— Якщо Ізраїль повернеться до мирного процесу, який було розпочато в 1991 році, то це буде добре. Араби хочуть миру з Ізраїлем. Тому ми сподіваємося, що Ізраїль повернеться до стола переговорів.

— Тобто може йтися про багатосторонні переговори арабських країн з Ізраїлем? А сам Ліван не хоче вести переговори з Ізраїлем про повернення тієї ж ферми Шабаа?

— Ліван сам не хоче вести переговори — мирний процес з Ізраїлем. Ми хочемо, щоб мирний процес тривав з усіма країнами, що розташовані на Близькому Сході, і щоб мир був з усіма країнами, не тільки з Ліваном. Ми не можемо відокремлюватися та вести переговори з Ізраїлем. Ліван вважається арабською державою і дуже пов’язаний з арабським світом. У нас є Ліга арабських держав. Ми не можемо окремо вести переговори з Ізраїлем, а повинні робити це разом. На колишнього прем’єр-міністра Рабіна були великі надії, щоб настав мир. Але його вбили.

— Кажуть, що після війни легше досягати миру. Чи бачите ви можливості, що найближчим часом вдасться досягнути прогресу в близькосхідному мирному урегулюванні?

— Ми хочемо, щоб в Ізраїлі були мирні керівники, які вірять у досягнення миру в арабському світі. Але тільки не шляхом війни.

— Ізраїль знаходиться в оточенні арабських країн, і серед них є такі, що заявляють про його знищення. Як за таких умов можна забезпечити мир на Близькому Сході?

— Це неправда. Ізраїль оточений арабськими країнами, які хочуть миру з цією державою. Але якщо є якісь країни, які заявляють про знищення Ізраїлю, то вони не належать до арабських держав. Якщо йдеться про Іран, то ця країна не арабська держава і вона не входить до Ліги арабських країн.

— Напередодні останнього конфлікту глава палестинського уряду Аббас й ув’язнені в ізраїльських в’язницях дійшли висновку про необхідність проведення референдуму з багатьох питань, зокрема визнання права Ізраїлю на існування. Чи вважаєте ви референдум правильним шляхом для вирішення палестинсько-ізраїльського конфлікту?

— У так званих документах палестинських ув’язнених непрямо визнається Ізраїль. Ліванський рух «Хізбалла» може визнати Ізраїль, якщо ця держава поводитиметься нормально, вирішить усі проблеми та не нападатиме на Ліван. Це можливе надалі.

— Як у Лівані оцінюють позицію України в ході конфлікту та після досягнення перемир’я?

— Україна виступає за вирішення ізраїльсько-палестинської проблеми та ліванського конфлікту мирним шляхом. Вона наполягала на тому, щоб обидві сторони конфлікту не вели війни. Україна заявила про готовність брати участь у миротворчому контингенті UNIFIL. Особливо активними були зусилля вашої країни щодо припинення вогню.

— Чи звертався Ліван до України з конкретним проханням про відправку українських миротворців на південь країни?

— Ліван звернувся до всіх країн взяти участь у миротворчій місії UNIFIL. Раніше в Лівані вже перебували українські миротворці, які брали участь у розмінуванні ліванської території. Вони зіграли велику позитивну роль у цьому сенсі. Ми сподіваємося, що Україна братиме участь у миротворчій операції на півдні Лівану.

— Чи прозвучали вже з боку українського МЗС та Міністерства оборони конкретні пропозиції про відправку миротворців до складу миротворчої місії?

— Наскільки я знаю, Україна вивчає це питання.

— Чи зацікавлена ваша країна в залученні українських компаній для участі у відновленні мостів, доріг й іншої інфраструктури в Лівані?

— Ліван просить допомоги від України. Здебільшого йдеться про гуманітарну допомогу. Ми знаємо, що Президент України вже ухвалив рішення про відправку до Лівану гуманітарної допомоги. Що стосується відновних робіт, то поки що в Лівані дуже напружена ситуація. Ми оцінюємо втрати. Надалі, можливо, співпрацюватимемо з Україною у відновленні всього, що було зруйновано.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати