За кордоном очікують на нове голосування
Західні політики посилюють акценти на необхідності збереження територіальної цілісності та єдності України. Свої побоювання висловила колишній прем’єр-міністр Великої Британії Маргарет Тетчер, яка останнім часом рідко виступає із заявами. «Нова «залізна завіса» загрожує опуститися на Україні, — сказала вона. — Захід і його лідери повинні діяти рішуче, щоб підтримати сміливих українських демократів у їхній боротьбі».
«Повага всіх сторін до єдності української нації, її суверенітету і територіальної цілісності сьогодні є дуже важливим для України, а також для регіональної та міжнародної безпеки», — заявив учора генеральний секретар ООН Кофі Аннан. Державний секретар США Колін Пауелл повідомив, що в телефонній розмові, яка відбулася з президентом України Леонідом Кучмою, він «підтвердив позицію США щодо важливості збереження територіальної цілісності України». Він також висловив надію на те, що мирне подолання кризи буде знайдено «лідерами та політиками, а також представниками світової спільноти, які намагаються допомогти Україні».
У свою чергу президент Польщі Олександр Квасневський під час телефонних розмов із президентом України Леонідом Кучмою та іншими європейськими лідерами нагадав, що «ключовим питанням є збереження територіальної цілісності України, а також відмова обох сторін, що беруть участь у конфлікті, від застосування сили». О. Квасневський обговорював також можливість виїзду до Києва нової групи переговорників, до якої могли б увійти він сам, Хав’єр Солана та інші європейські політики. Про готовність надавати подальшу підтримку у подоланні політичної кризи в Україні заявив прем’єр-міністр Нідерландів Ян Петер Балкененде.
Готовий у разі необхідності ще раз відправитися до Києва з місією посередника і президент Литви Валдас Адамкус, який брав участь у переговорах минулого тижня. Він висловив думку, що подолати кризу може «тільки повторне проведення другого туру президентських виборів, у якому суперничали б Віктор Ющенко і Віктор Янукович». Ідею повторних виборів підтримало багато європейських політиків. Серед них — Хав’єр Солана, який назвав заяву Леоніда Кучми про можливості проведення нових президентських виборів «гарною заявою». Вчора Солана прибув до Києва з черговим вiзитом. Схвально відгукнувся про ідею нових виборів і маршалок польського Сейму Юзеф Олекси. Крім того, президент Росії Володимир Путін і федеральний канцлер Німеччини Герхард Шредер у телефонній розмові також погодилися на думці, що «результати нових виборів, заснованих на законодавстві України та вільному волевиявленні українських громадян, мають отримати безумовне визнання».
Тим часом, лідер партії «Наш вибір» Ірина Хакамада вважає, що російські політики повинні переглянути свою позицію стосовно президентських виборів в Україні. «Грубе втручання у внутрішні справи братського українського народу може призвести до того, що Росія втратить будь-яку репутацію не тільки в Україні, а й в інших демократичних країнах, оскільки підтримка Росією недемократичних режимів і маніпулювання виборами може привести її до міжнародної ізоляції», — говориться в її заяві. Хакамада також звернулася до народу України із закликом «не піддаватися на провокації та заяви сепаратистів». Вона вважає, що українські політики повинні зробити все, щоб не допустити розколу країни та кровопролиття. Раніше про підтримку зусиль української опозиції заявили представники «Яблука» і Союзу правих сил.
У свою чергу одіозний віце- спікер Держдуми від фракції ЛДПР Володимир Жириновський надав сумнівну послугу В. Януковичу: вчора вранці прийшов на засідання Ради Думи в синьо-білому шарфі та з блакитною нарукавною пов’язкою, які є символами підтримки Віктора Януковича. «Щоб рудих стрічок ні у кого не бачив», — проголосив він, проходячи повз журналістів до зали засідань Ради. Під час неофіційної дискусії про події в Україні Жириновський заявив: «В усьому винні Мороз і Симоненко». Раніше він повідомляв, що збирається особисто з групою депутатів виїхати цієї п’ятниці в східну Україну та провести мітинги на підтримку Януковича.