Знаковий «супервівторок»
Експерт: «Перемога губернатора Кейсіка в рідному штаті дає йому можливість теоретично наздогнати Трампа»
У другий «супервівторок», коли в США відбулися попередні партійні вибори в п'яти великих штатах, лідери перегонів — демократ Гілларі Клінтон і республіканець Дональд Трамп зміцнили свої позиції. «Флорида, Північна Кароліна, Огайо, Іллінойс, Міссурі: ми перемогли. І разом ми виграємо цю номінацію», — написала 68-річна Клінтон у своєму Twitter.
Тим часом її можливий візаві на президентських виборах, 69-річний мільярдер Трамп здобув перемогу в чотирьох штатах, але поразка в Огайо від місцевого губернатора Джона Кейсіка означає, що оголошувати себе кандидатом від Республіканської партії йому ще зарано.
Інший кандидат від республіканців сенатор Марко Рубіо, який сподівався на перемогу у Флориді, програв у себе вдома й оголосив про вихід із президентських перегонів. Слід зазначити, що переконливі перемоги Трампа у великих штатах викликають занепокоєння в Республіканської партії, оскільки багато хто серед її керівництва не погоджується з політикою і тоном виступів свого представника.
У своєму оптимістичному виступі у Флориді Клінтон розкритикувала Трампа, заявивши, що американці скучили за політиками, здатними ухвалювати рішення. Вона, зокрема, заявила про готовність взятися за вирішення проблем студентських боргів, дорогого догляду за дитиною і загальної нерівності.
«ВИБІР АМЕРИКАНЦІВ СВІДЧИТЬ ПРО ТЕ, ЩО ВОНИ СТАВЛЯТЬ НА ДОСВІДЧЕНИХ, ТЕРТИХ ЖИТТЯМ ФІГУР»
Проф. Олександр ЦВЄТКОВ, американіст, Дипломатична академія МЗС України:
— Другий супервівторок виявився знаковим, бо інтрига до нього полягала в тому, чи зможуть претенденти від Республіканської та Демократичної партії наздогнати лідерів. Зараз очевидно, що лідери зміцнили свої позиції. Зокрема, Гілларі Клінтон набрала дві третини від кількості необхідних делегатів для номінації на партійному з’їзді, який відбудеться влітку, а Дональд Трамп — дещо менше половини.
І тепер п’ятірка (республіканці Трамп, Тед Круз та Кейсік) і демократи (Клінтон та Берні Сандерс) продовжать боротьбу. Але найбільші шанси вийти з більшістю делегатів на з’їзд мають саме Трамп і Клінтон. Тож якби Трамп виграв у штаті Огайо, у нього, безперечно, була б необхідна більшість делегатів. А перемога губернатора Кейсіка в рідному штаті дає йому можливість теоретично наздогнати Трампа, але для цього йому потрібно на всіх десяти наступних праймеріз отримати всіх делегатів. Це фактично нереально, але все-таки зберігається переслідування. Сандерс також до кінця продовжить боротьбу з Клінтон. Тому, найімовірніше, у червні буде визначено переможців цих перегонів.
Але більша інтрига зберігається у республіканців через розмежування в самій партії. Якщо Трамп назбирає більшість делегатів, то вперше за останні сто років на з’їзді може бути висунуто не одну кандидатуру — абсолютного переможця, а другу. Деякі погрожують висуненням третьої незалежної кандидатури від республіканців. Ті, хто підтримує Трампа, вважають, що він може принести свіжі соціальні сили і голоси в партію — здебільшого це «білі комірці». Клінтон вкладає у свої виступи не тільки соціальні звернення, а й економічні — стосовно забезпечення робочих місць. Це дуже сильна позиція для всіх.
Вибір американців свідчить про те, що вони ставлять не на відносно молодих і неперевірених політиків, а на досвідчених, тертих життям фігур, які власним прикладом показали, що можуть вистояти проти різних перепитій життя і політичної кар’єри.
Слабким місцем Трампа є те, що він не має досвіду політичної та державної служби, але він має успіх у бізнесі. Тому люди в п'яти штатах голосували за тих, кого вони знають, а не за новачків.
Але все одно Клінтон переважає, вона більш уміло застосовує соціально-економічні гасла і навіть використовує моменти, які раніше спрацьовували у Сандерса.
Коли ж оцінювати шанси Круза і Кейсіка, то вони обоє програвали в очних дуелях з Трампом. У Круза багато противників у партії та й серед американських сенаторів. Республіканська партія радше підтримала б Кейсіка, але в нього були найслабші позиції до цього дня.
У Кейсіка м’яка вдача, в якійсь дискусії Трамп назвав його бебі. З одного боку, це й перевага, бо Кейсік не переходив на особистості під час дискусій з Трампом. І губернаторові Огайо потрібно взяти всі голоси в праймеріз, теоретично це можливо, але дуже важко.
Частина республіканської партії не підтримуватиме Трампа і робитиме все, щоб підтримати іншу кандидатуру. Хто може бути цією фігурою — Круз чи Кейсік, складно сказати.
Програш сенатора Марко Рубіо у Флориді можна пояснити тим, що у нього не було підтримки Бушів. На початку кампанії Джеб Буш та Рубіо змагалися між собою, і, напевно, досі збереглася інерція. Найголовніше: Рубіо виявився не готовим до цих перегонів. У нього хороша аура, політичні здібності. Тому він і сказав, що розглядає участь у цих змаганнях як шанс виступити в наступних президентських виборах.
Author
Микола СірукРубрика
День Планети