Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Зима в тіні «Газпрому»

13 листопада, 00:00

Реальної інтеграції в газовій галузі між Росію та Білоруссю немає. Таку думку висловив вчора заступник голови правлінні ВАТ «Газпром» Олександр Рязанов на парламентських слуханнях «Законодавчі аспекти інтеграції Росії й Білорусі». За його словами, Москва продає Мінську газ за надто низькою ціною — вдвічі меншою, ніж до інших країн. При цьому на долю Білорусі припадає 60% експорту російського газу. Таким чином, відзначив Рязанов, за останні чотири роки Росія «профінансувала Білорусь на $2 млрд.». При цьому всі пропозиції Росії щодо акціонування білоруських підприємств «наштовхуються на протидію білоруської сторони». Якщо Білорусь найближчим часом не зробить реальних кроків до акціонування, «доведеться направити газопровід дном Балтійського моря», підкреслив Рязанов.

Поки що у газовій суперечці з Білоруссю Росія взяла гору. Голови російського і білоруського урядів Михайло Касьянов і Геннадій Новицький домовилися про те, що до кінця цього року Мінськ придбає 6,3 млрд. кубометрів російського газу не за пільговим тарифом, як раніше, а за цінами, близькими до світових. Щоправда, продавцем буде не «Газпром», який з 8 листопада вдвічі скоротив поставки газу в Білорусь, а компанія «Ітера». Також вирішено, що Мінськ за рахунок чергового російського кредиту погасить частину поточного газового боргу, який становить $82 млн. (За даними «Білоруської ділової газети», загальна заборгованість Білорусі за російський газ з урахуванням пені та штрафів становить $282 млн.). Крім того, уряд Білорусі має надати парламенту законопроект про зняття обмежень на акціонування білоруського державного монополіста — компанії «Білтрансгаз». Як передає Бі-Бі-Сі, в Москві сподіваються, що вже в середині наступного року буде створено спільне російсько-білоруське підприємство з управління єдиною газотранспортною системою.

Виступаючи кількома днями раніше на нараді із забезпечення країни енергоресурсами, президент Білорусі Олександр Лукашенко пояснив російську позицію вимогою Москви негайно акціонувати «Білтрансгаз» і передати його «Газпрому». Однак він пообіцяв, що рішення про приватизацію компанії не буде поспішним. Взамiн на розпорядження уряду розплатитися з боргами Олександр Лукашенко заявив про намір вимагати від російської сторони компенсацій за пільги, які Білорусь надавала в середині 90-х років при будівництві газопроводу Ямал — Західна Європа. За підрахунками президента Білорусі, їхнiй обсяг становить $175 млн., пише «БДГ». Ще одна вимога Лукашенка — оплата Росією втрат білоруського бюджету від неврегульованості проблеми стягування непрямих податків. Крім того, президент Білорусі, загрожуючи підвищенням плати за транзит російського газу, збирався вимагати, щоб білоруські суб’єкти господарювання дістали рівні права з російськими. Одночасно він дав розпорядження шукати альтернативні російським джерела придбання енергоресурсів.

Москва пояснює свою позицію в газовій суперечці з Мінськом чисто економічними міркуваннями. Білоруська сторона, заявляє прес-служба «Газпрому», до середини листопада просто вичерпала обумовлений ліміт поставок. Крім того, Росія незадоволена зростанням білоруської заборгованості і ніби наявним несанкціонованим відбором газу (називаються цифри в півтора мільярда кубометрів). Голова «Газпрому» Олексій Міллер також говорить про те, що газ, поставлений Росією за цінами втроє нижчими світових ($24 за кубометр), «Білтрансгаз» продає своїм споживачам із майже стовідсотковою надбавкою (по $47 за кубометр).

Поки білоруський і російський монополісти з’ясовували стосунки, з 7 листопада в Білорусі оголошено режим жорсткої економії. Як повідомляє білоруська служба радіо «Свобода», планується, що житлово-комунальні господарства скоротять споживання електроенергії на 20% порівняно з торішнім опалювальним сезоном. Вводяться обмеження на температуру гарячої води. За словами заступника голови Держкомітету у справах енергозбереження Білорусі Олександра Сазановича, його відомство сьогодні перевіряє, чи закриваються двері під’їздів житлових будинків, чи не розбиті в них вікна, а також стежить за тим, щоб підприємства знижували споживання електроенергії. Держава закликає своїх громадян утеплювати квартири і не забувати гасити світло.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати