Про альтернативу в політиці
Лектором Літньої школи журналістики «Дня» став Олександр СОЛОНТАЙГенеральний прокурор Віктор Шокін анонсував «омолодження» ГПУ. Про це він заявив під час свого брифінгу у вівторок: «Ми хочемо створити «молодіжну прокуратуру»... Це буде нова реформа, доповнення, цього ще ніколи не було в прокуратурі. Я хочу відібрати на конкурсних засадах з числа студентів юридичних факультетів усіх вищих навчальних закладів України перспективних молодих людей, які б на відкритій конкурсній основі прийшли до прокуратури». Він також зазначив, що з 20 липня розпочався прийом документів для участі у відкритому 4-етапному конкурсі на заміщення близько 700 вакантних посад в місцевих прокуратурах. Шокін нагадав, що, згідно з новим законом про прокуратуру, з її структури скорочено 3000 посад.
Якраз у цей день з учасниками Літньої школи журналістики зустрівся експерт Інституту політичної освіти Олександр Солонтай. Молодий політик з партії «Сила людей», який брав активну участь у революційних подіях на Євромайдані, але який залишився поза новим парламентом. І не жалкує, бо це не та Верховна Рада, яка б відповідала запитам Майдану. Природньо, що наша бесіда почалася з обговорення подій в прокуратурі.
«Інститут Генеральної прокуратури в Україні не реформований, старі генпрокурори діють в старому режимі. Тому те, що відбувається в Україні ставить під удар і Віктора Шокіна. Нагадаю, це вже третій генпрокурор після Майдану, але ситуація не змінюється. І залучення молодої крові у вигляді «молодіжної прокуратури» ніяк не допоможе в цій системі. Сьогодні в державному апараті немає професійного підходу до підбору працівників. Головними характеристиками на посаду залишаються особиста лояльність та відданість керівнику. Суспільство вимагає руху. Якщо його немає — потрібно міняти кадри», — зазначив Олександр Солонтай.
Також генеральний прокурор заявив, що він має підстави вважати, що його хочуть знищити фізично. «На жаль, у зв’язку з тим, що я став на шлях боротьби з корупцією на всіх напрямках, без винятку, я заважаю багатьом добувати незаконно бурштин, пісок, заважаю іншим незаконним оборудкам. Тому в мене є обґрунтовані підстави вважати, що мене хочуть знищити і фізично». «Я хочу повідомити вам і всім зацікавленим особам, що є такі чутки, що я постійно хворію або не хворію, або скоро помру, так от: за останній рік моєї роботи, з 27 червня 2014 року, я жодного дня не був на лікарняному. І жодного разу не хворів», — розповів генпрокурор.
«З приводу провокацій, які готуються на адресу генерального прокурора, найбільшу провокацію зробив він сам. За півроку перебування на посаді він не показав жодних результатів роботи. Критичною точкою для Віктора Шокіна є осінь, друга річниця Євромайдану, адже виникає питання про те, хто винний у побитті студентів і які результати розслідування з початку розстрілу людей на Грушевського», — підкреслює Олександр Солонтай.
Що ж до згаданої боротьби з корупцією, Шокін повідомив, що керівництво Центру оцінювання якості освіти підозрюється у скоєнні злочинів і незабаром будуть затримані. «Є всі підстави вважати, що керівництво цього Центру зловживало своїм службовим становищем», — зазначив очільник ГПУ.
НАПРИКІНЦІ ЗУСТРІЧІ ЛЕКТОРУ ВРУЧИЛИ СИМВОЛІЧНИЙ НАБІР ПОДАРУНКІВ: ЗНАЧОК, НОВУ «ДНІВСЬКУ» ФУТБОЛКУ ТА ДИПЛОМ (НА ФОТО – СОНЯШНИКИ, БІЛЬШІСТЬ З ЯКИХ – З ОДНОГО БОКУ ПАРКАНУ, А ОДИН – З ІНШОГО): «ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЛІДЕРА – ПОЧАТИ, ПОКАЗАТИ, ПОТІМ – ЗА НИМ МОЖУТЬ ПІТИ ІНШІ" – ПРОКОМЕНТУВАВ СВІТЛИНУ ОЛЕКСАНДР СОЛОНТАЙ
Проте така заява викликала неоднозначні реакції з боку експертного середовища. «Якщо втручання у систему є, то працівники Центру оцінювання якості освіти повинні понести кримінальну відповідальність, — коментує «Дню» голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін. — Але якщо раптом слідчі при обшуку не знайдуть фактів втручання працівників центру в інформаційну систему, то люди, які санкціонували це, повинні втратити роботу. ЗНО — єдина реформа в Україні, яка відбулася та успішно працює. Спробувати її дискредитувати у розпал вступної кампанії — це реальний злочин».
За словами Шабуніна, «дані з серверів, ймовірно, вже вивантажені, оскільки інформація про результати ЗНО є публічною». «Навіть якщо МВС вилучить ці сервери, то це не вплине на результати самого ЗНО, — говорить експерт, — Проблема навіть не у серверах, а в тому, що представники правоохоронних органів на всю країну заявляють, що люди, які повинні слідкувати за прозорістю ЗНО, його фальсифікували. Це надзвичайно серйозне звинувачення, для того, щоб про це говорити, треба мати дуже потужну доказову базу. В мене питання, чи справді вона є? Мені важко повірити, що уся реформа ставиться під удар через підозру втручання у систему. Має пройти слідство, але я думаю, що тут можуть бути й інші причини. Якщо я не помиляюся, син Ігоря Лікарчука займає керівну посаду в українській митній службі. Я не стверджую, що саме це послужило причиною такого рішення прокуратури, питання ще потребує дослідження. Але у світлі скандалу з контрабандою, це може бути тиск на сина через батька. Така схема не нова для вітчизняної правоохоронної системи».
Ще одне повідомлення, яке оприлюднив Шокін, стосувалося внесення ним до парламенту представлення на затримання народного депутата від «Радикальної партії» Андрія Лозового. Як повідомив на своїй сторінці у Facebook голова фракції «РПЛ» Олег Ляшко, Лозового хочуть притягнути за три епізоди, які сталися з грудня 2014 по липень 2015 року. У поданні говориться: «Є підстави вважати, що Лозовой вчинив тяжкі злочини, за які встановлено покарання у виді позбавлення волі на строк до 8 років, а тому відповідно до вимог КПК щодо нього може бути застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою».
Слід зазначити, що за зняття недоторканності з Лозового депутати зможуть проголосувати лише у вересні — при відкритті другої сесії парламенту. Народний депутат від «Народного фронту» Микола Княжицький із великою долею сарказму також написав у соцмережі: «Нарешті Андрій Лозовий відповість за все! За керівництво адміністрацією Януковича, «вишки Лозового», розкрадений «Нафтогаз», ув’язнення Тимошенко і Луценка, пожежу на БРСМ, вивід мільярдів за кордон. Я правильно зрозумів, що все це зробив він? Бо це ж проти цього найбільшого злочинця Генпрокуратура написала подання відразу після Клюєва. Лозовий, думаю небезпечніший значно!»
Отже, повну версію зустрічі Олександра Солонтая з учасниками Літньої школи — про реформи прокуратури, місцеві вибори, внесення змін до Конституції, подвійного громадянства та створення альтернативної системи політики в Україні, читайте в наступних номерах «Дня»
ВРАЖЕННЯ
Наталія ПУШКАРУК, Київський національний університет імені Т. Шевченка:
— Олександр Солонтай проводить багато часу, подорожуючи Україною та спілкується з громадянами. Чи усі наші політики так працюють і можуть провести більшість вільного часу, спілкуючись з українцями? Це людина, яка розуміє політичну ситуацію, в якій перебуває наша країна. Він просто і доступно пояснює її широкому загалу, а головне знає рецепт — чіткі кроки здійснення реформ. Саме таких людей не вистачає українській політиці. Я згодна з Олександром Солонтаєм, що зараз найбільша проблема України — відсутність порядку на місцях. Чому суспільству не пояснюють, що зміни до Конституції можуть призвести до посилення влади Президента, натомість вводять в оману і акцентують увагу на несуттєвих моментах? Але за допомогою спільних зусиль і пильної уваги всіх громадян можна контролювати владу.
Наталія БЕЗВОЗЮК, Одеський національний університет ім. І.І. Мечникова:
— Експерти газети «День», дискутуючи на тему змін до Конституції в частині так званої децентралізації, вже не раз наголошували, що насправді відбувається підміна понять — по своїй суті ці зміни призведуть тільки до посилення влади Президента, до централізації. От і наш сьогоднішній лектор — експерт Інституту політичної освіти Олександр Солонтай — називає головною проблемою не особливий статус Донецької чи Луганської областей, а створення президентської вертикалі влади. Я погоджуюся з його словами, і вважаю, що на ЗМІ мали б звертати більшу увагу і пояснювати громадянам, до чого такі зміни можуть призвести в стратегічній перспективі, як це робить газета «День».
Тетяна ЛІТВІНЧУК, Київський національний університет імені Тараса Шевченка:
– Сьогоднішній лектор може розповідати про складні політичні теми просто і доступно. Цікаво було послухати про його подорожі Україною та спостереження з життя країни. За його словами, Україна в більшості своїй однорідна, і рецепт розвитку, відповідно, потрібен єдиний. Олександр – універсальний лектор, він може однаково легко розповідати про політичні клани в Мукачево, проблеми нинішньої влади, заробітчанство, війну і багато іншого. Вразило чітке бачення ним того, яким має бути майбутнє країни у найрізноманітніших його сферах та що потрібно робити кожному з нас для успішного її розвитку.
Катерина САДЛОВСЬКА, Львівський національний університет імені Івана Франка
– Олександр Солонтай вважає, що стару систему слід змінювати. Політик впевнений, аби в парламент прийшли нові ініціативні люди, потрібно доопрацювати законопроект про місцеві вибори та сформувати умови, за яких учасниками виборчого процесу можуть бути не лише представники «закостенілих» партій, а й місцеві організації. Що важливо, О. Солонтай ставить питання про фінансування партій. Чи знаємо ми хто фінансує партію? Чи ми самі фінансували її? Цих питань можна уникнути, якщо громадянин чи громада профінансують власного кандидата. Тоді цей депутат працюватиме на громаду. І це буде інший формат політики. Взагалі, в Україні потрібно відновити систему, коли посаду займає той, хто належно виконує свої обов’язки, а не той, хто проявляє високий рівень особистої лояльності до влади.
Марія ГЕНИК, Одеський національний університет імені І. І. Мечникова:
– Олександр Солонтай належить до тих людей, які вміють просто пояснювати складні речі. Я давно планувала розібратися у суті законопроекту про місцеві вибори, адже на його адресу лунало чимало критики. Виявляється, законопроект не дозволяє громадським активістам потрапити до місцевих рад, адже участь у виборах можуть брати лише партії. Та й навіть політичних партій, як таких, в Україні, на жаль, не існує. Є лише політичні проекти окремих олігархів. Натомість членів партії повинна об’єднувати ідеологія і віра у спільну справу.
Випуск газети №:
№128, (2015)