Перейти до основного вмісту

Як повертати Крим?

Андрій Сенченко: «Нам потрібен юридичний фронт...»
09 липня, 18:53

Один з кращих експертів по півострову, кримчанин, відомий політик, народний депутат V, VI, VII скликань Верховної Ради Андрій Сенченко став гостем Літньої школи журналістики «Дня». 

«Бажання захопити Крим в Росії було всі роки української незалежності, — розповідає лектор ЛШЖ Андрій Сенченко. — Ґрунт для цього створювався протягом багатьох років і українською владою, яка виростила в Криму специфічний політтип — тип обслуговуючого персоналу». Щодо повернення Криму в склад України, у політика своє бачення: «Будь-яка війна закінчується за столом переговорів (капітулювати ми точно не збираємося), — наголошує гість. — Тому нам потрібно зрозуміти, хто має знаходитися за цим столом переговорів: окрім України та Росії, повинні бути всі ті країни, які були гарантами за Будапештським меморандумом та які не виконали свого обов’язку. Росіяни будуть вимушені говорити тоді, коли опиняться на грані обвалення економіки. З урахуванням того, що ми військовою силою їх не переможемо, варто посилювати економічні санкції».

Щодо Мінських домовленостей, то Сенченко вважає даний формат переговорів великою помилкою: «Вони були потрібні Путіну для того, щоб вийти зі стану відповідального за те, що він накоїв в Україні, представивши себе миротворчою стороною».

Також політик зазначає, що аби повернути Крим потрібні систематичні дії зі сторони української влади, «повинна бути ціла система, юридичний фронт боротьби з Російською Федерацією».

Проблеми в анексованому Криму, блокада транспортно-товарного сполучення та ситуація в зоні АТО, зміни до Конституції та загальна продуктивність Верховної Ради — відповіді на ці та інші запитання читайте в найближчих номерах «Дня».

Дмитро ПЛАХТА, Львівський національний університет ім. Івана Франка: 

— Нещодавно в ефірі на полтавському телебаченні мене запитали: «Чи поїдуть львів’яни на відпочинок до Криму?», на що я відповів: «Ні, звісно ж, не поїдуть, але приїдуть у перший же день, коли Крим повернеться до України». «А львів’яни справді вірять у те, що Крим знову стане українським?» — запитали мене зі здивуванням. У цьому й проблема, що чимало українців в це не вірять. А я вірю. І спілкування з Андрієм Сенченком тільки укріпило цю позицію. Однак цього треба насправді прагнути. У тій же коаліційній угоді питання Криму не повинно бути просто «для галочки». Потрібні реальні дії, а головне — системний підхід до вирішення цього питання. 

Аліна ВАВРИНЮК, Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича:

— Ця зустріч дала мені глибше розуміння Криму, ситуації на окупованих територіях і, відповідно, в Україні загалом. Андрій Сенченко став для мене «голосом» півострову, того справжнього, беззаперечно українського Криму. Він — людина, яка не лише щиро хвилюється за долю своєї рідної землі, але й бачить реальні шляхи виходу з ситуації, що склалася та робить тими шляхами кроки. Почути, що це за кроки, побачити передумови і наслідки подій у Криму очима кримчанина — саме у цьому цінність зустрічі із Андрієм Сенченком.

Марія ГЕНИК, Одеський національний університет імені Мечникова:

- Сьогодні тема окупації Криму усе рідше порушується українськими ЗМІ. Забуває про півострів і влада. Тим часом Лавров заявляє, що проблема Криму вже вирішена. Зустріч із Андрієм Сенченком є дуже важливою, адже нам не вистачає людей, які б системно займалися питанням повернення Криму, а саме такою людиною є наш лектор. Посилення санкцій, блокада, звернення до судів усіх інстанцій за компенсацією збитків – усе це, на думку Сенченка, зробить Україну ближчою до повернення Криму. Головне, виснажити російську економіку й змусити Путіна сісти за стіл переговорів. «Потрібно, щоб прокидаючись, окупанти з жахом думали, які проблеми у них з’являться сьогодні», - вважає Сенченко. 

Дар’я ТРАПЕЗНІКОВА, Київський національний університет імені Т.Шевченка:

- Те, що відбувається сьогодні, має не менше історичне значення, ніж розпад Київської Русі або Друга світова війна. Проте часто більша частина айсбергу сучасної історії прихована під темними водами брехні та пропаганди. Сьогодні пан Андрій пролив світло на події у Криму та Донбасі, за що йому величезна подяка. 

Вікторія ПРИМАК, Львівський національний університет імені Івана Франка:

- Андрій Сенченко – людина, яка мислить глибоко, а говорить влучно і чесно. Особистою і надто болючою для  лектора є тема Криму, оскільки його батьківщина – окупована, а майно після анексії експлуатує російська влада. Дуже влучними є слова гостя: «В Криму виростили специфічний тип чиновників – тип обслуговуючого персоналу». На мою думку, така політика півострову призвела до втрати АР Крим. А ще для мене відкриттям було те, що зараз влада не застосовує жодних дій задля повернення втраченої території. 

Дар’я ДЯДЕНКО, Одеський національний університет імені І. І. Мечникова:

- Зміни до Конституції – це «викривлення хребта влади» - таку характеристику дав Андрій Сенченко законопроекту щодо децентралізації влади. Подібні засадничі речі мають бути відомі широкому загалу. Для Літньої школи журналістики це одна з небагатьох можливостей почути глибокі аналітичні думки про ситуацію з Кримом та Донбасом.

НАПРИКІНЦІ АНДРІЙ СЕНЧЕНКО, ОТРИМАВШИ СИМВОЛЧНИЙ ДИПЛОМ (НА ФОТО ЗОБРАЖЕНО СОНЯШНИКИ: БІЛЬШІСТЬ - ЗА ПАРКАНОМ, НА ІНШІЙ СТОРОНІ - ЛИШЕ ОДИН)  «ОСОБЛИВОМУ ЛЕКТОРУ ВІД ОСОБЛИВОЇ ШКОЛИ», ОДРАЗУ Ж ПОДІЛИВСЯ ДУМКАМИ: «ЦЕ ПОЛЕ ХАЙ ЗАРОСЛЕ, АЛЕ ЗА ПАРКАНОМ – ЦЕ ТЕ, ЩО МИ МАЄМО СЬОГОДНІ В КРИМУ І, МОЖЛИВО, НА ОКУПОВАНОМУ ДОНБАСІ. А НА ІНШІЙ СТОРОНІ – ПАРОСТКИ ВІЛЬНОЇ УКРАЇНИ».

Наталія БЕЗВОЗЮК, Одеський національний університет ім. І. І. Мечникова:

- В країні відбувається велика кількість подій, пов’язаних з війною. В цих умовах порядок денний формується в першу чергу з того, що несе загрозу для життя. А такі проблеми, як, наприклад, анексія Криму, в ЗМІ підіймається рідше. Андрій Сенченко знов цупко привернув мою увагу до питань, через які ми втратили півострів. Він наголосив, що єдиний шлях вирішення – це стіл переговорів, однак Путін за нього сяде лише тоді, коли Росія опиниться на межі. Цього можна досягти санкціями, але Україна повинна брати  безпосередню участь. І якщо держава буде діяти системно, це допоможе повернути Крим. Сподіваюся, що певні практичні поради лектора будуть втілені в життя.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати