«До повноцінної політичної нації українцям доведеться пройти дуже непростий шлях»

1. 2021-й рік на фоні історії (думка, деталь, штрих, фото).
2. Кого ви вважаєте героєм та антигероєм року?
3. «День» на фоні року (автори, статті, проєкти, які зацікавили вас найбільше). Яких би тем хотілося від наших журналістів у наступному році?
4. Що надавало вам сил цього року (події, люди, враження)?
5. Які нові сенси, уроки, цінності дав цей рік особисто вам?
6. У 2021-му «Дню» виповнилося 25 років. Чим він за цей час став для вас та України?
Тетяна ОСТАШКО, кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України:
1. Два роки тому демократія зайвий раз довела, що не лише кухарка, а й комік може стати на чолі держави. На фоні тих деструктивних процесів, які відбуваються в країні, для мене особисто надзвичайного змісту набула світлина з цитатою гетьмана України Павла Скоропадського «Бережіть розумних, освічених, здатних до роботи людей». З’явилася надія, що українські люди потроху починають дорослішати і сповнюються розуміння, що державою мають керувати відповідальні державні діячі, а невипадкові «нові обличчя».
2. Скоріше іменинником року вважаю Вільгельма Габсбурга-Лотрінгена (Василя Вишиваного, 10.02.1895-18.08.1948) — вихідця з імператорської династії Габсбургів та полум’яного українського патріота. У Києві йому було встановлено пам’ятник, а у Харкові відбулася прем’єра опери «Вишиваний. Король України». Ми з моїм чоловіком професором Юрієм Терещенком передали у видавництво «Темпора» вже третє доповнене видання нашої монографії «Український патріот з династії Габсбургів».
Антигероєм вже котрий рік поспіль вважаю російського президента Володимира Путіна.
3. Книга «Детокс», яка неупередженим обсерваторам українсько-російських взаємин дає розуміння того, що російській деспотичній владі для реалізації своїх завдань весь час доводилося зважати на реальну цивілізаційну несумісність Росії і України. Її причина полягала у глибинних корінних суперечностях між обома народами, викликаних суттєвими відмінностями їх матеріальної і духовної культури, світоглядного світосприйняття.
Важливо, щоб ця ідея, якою пронизане нове видання газети «День», набула масового поширення серед нашої еліти, яка продовжує співпрацю з північним сусідом.
Книга, яка буде спонукати більше пізнавати власну історію, і пишатися нею.
4. Родина, друзі, нові наукові проєкти, присвячені українському генію, політична концепція якого дала нове якісне звучання українському національному відродженню Новітньої доби В’ячеславу Липинському (1882-1931). У наступному році українці відзначатимуть 140 років від дня його народження.
5. Відчуття, що до повноцінної політичної нації українцям доведеться пройти дуже непростий шлях. Прикладом цьому стала ситуація навколо Затурцівського меморіального музею В’ячеслава Липинського на Волині. Вже вкотре впевнююся, що причини наших перемог і поразок в самих українцях, в їх здатності консолідувати свої зусилля заради загальнонаціональної мети. Головне: бути творцями, а не руїнниками
6. Газета «День» незмінно демонструє активний інтерес до актуальних питань суспільно-політичного і культурного життя, неупереджене і об’єктивне ставлення до історичних подій в минулому і сучасному житті в Україні та світі. Газета, яку ми читаємо, радимо нашим друзям, поширюємо в соцмережах.
Випуск газети №:
№149-150, (2021)