Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

АЕС надійно захищені від захоплень

В Міненерговугілля спростували повідомлення про відмову від державної охорони
31 січня, 13:17

Служба Безпеки України днями розповсюдила офіційну заяву, в якій попереджає про загрозу можливого захоплення об’єктів, що мають важливе народногосподарське або оборонне значення, зокрема — атомних та гідроелектростанцій. СБУ попереджає, що з метою ослаблення держави, порушення громадської безпеки, залякування населення, впливу на ухвалення рішень органами державної влади або місцевого самоврядування можливі захоплення, руйнування або пошкодження об’єктів, що мають важливе народногосподарське або оборонне значення. Вона нагадує, що за скоєння відповідних злочинів Кримінальним кодексом передбачені покарання у вигляді позбавлення волі строком до 15 років.

Українські чиновники й експерти, які розуміють свою відповідальність ще й за загрозу поширення паніки серед населення, висловлюються на цю тему обережніше. Так, директор департаменту ядерної енергетики і атомної промисловості Міненерговугілля України Петро Чернов погоджується, що для підвищеної уваги до безпеки об’єктів стратегічного значення є підстави. Щодо заходів, які здійснюються органами управління, тобто, очевидно, Міненерговугілля, «Держатомрегулюванням» та «Енергоатомом», то вони, за словами чиновника, «знаходяться в законодавчому полі».

Фізичний захист АЕС, говорить Чернов, передбачає «певні заходи» відповідно до взятих на себе Україною міжнародних зобов’язань. За охорону відповідають внутрішні війська. Зараз вона на другому рівні (підвищена, але ще не третя — критична). «Це означає, — пояснює чиновник, — посилені наряди на постах контролю або розширення зон контролю в санітарно-захисній зоні і більш ретельний контроль з боку органів регулювання і держуправління». «Ми не розглядаємо ці (анонімні. — Авт.) повідомлення як такі, що вимагають кризового втручання, — заспокоює Чернов, — ситуація під контролем». Відповідаючи на питання «Дня», чиновник категорично спростував повідомлення про відмову від охорони АЕС державними структурами і залучення приватних...

Втім, колишній директор об’єкту «Укриття» на ЧАЕС, екс-директор Запорізької АЕС, а ще раніше головний інженер Білоярської АЕС (Росія) Валентин Купний не настільки впевнено говорить про можливості фізичного захисту й навіть згадує випадки (останній — влітку минулого року), коли на навчаннях з його подолання фахівці показували, що це не настільки вже й важко зробити, однак спроби теракту тоді все ж вдалося уникнути. (До речі, автор знає двох таких фахівців, які, здолавши фіззахист відомим лише для них способом — теракт в їхні завдання, звичайно, не входив! — мирно влаштувалися з пляшкою горілки на лавці на території АЕС). Купний все ж не бачить небезпеки для діючих українських АЕС. Однак далеко не впевнений у тому, що на зупиненій ЧАЕС, яка знаходиться не в підпорядкуванні Міненерговугілля, а в системі Мінекології, з охороною і фіззахистом все гаразд. Причина — перебої у фінансуванні станції.

Екс-міністр енергетики і нинішній голова наглядової ради «Київенерго» Іван Плачков переконаний, що енергетична галузь, яка нормально працює навіть в умовах «гарячого» громадянського конфлікту, має бути повністю деполітизована і її не можна розглядати через призму будь-якої політичної сили або руху. Він упевнений в тому, що в Україні не знайдуться «люди з такими запаленими мізками, які можуть серйозно думати і вчиняти якісь терористичні дії щодо АЕС». Плачков вважає, що в нинішніх умовах головною загрозою для української енергетики є несплати, відсутність державних компенсацій різниці в тарифах. На його думку, особливо тривожною є ситуація в столиці, де держава вже заборговувала «Київенерго» 4,5 мільярда гривень. Досвідчений енергетик наполягає, що саме це веде до створення боргового ланцюжка, в якому останнім виявляється російський «Газпром», що, у свою чергу, ще й у зв’язку з погодними умовами, може створити великі проблеми для України.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати