Аграрії Херсонщини б’ють на сполох
Врожайність зернових у регіоні приблизно вчетверо менша від планової – 7—8 центнерів з гектараЦьогорічні жнива в Україні обіцяють бути багатішими на врожай, ніж попередні. Нині аграрії зібрали близько 7.5 мільйонів тонн зерна. Про це, зокрема, повідомив міністр аграрної політики та продовольства Микола Присяжнюк під час «Години запитань до Уряду». За його словами, у 19 регіонах країни ранні зернові та зернобобові культури зібрано з площі 3 мільйона гектарів. Середня врожайність становить 25,3 центнера з гектара, що на 7,3 ц/га більше, ніж минулого року.
Утім, це — не про Херсонську область. Як уже писав «День», для місцевих аграріїв склалися форс-мажорні обставини. Украй посушлива весна призвела до мізерного врожаю. А надмірні дощі в період жнив подекуди завадили господарникам зібрати навіть ті невтішні обсяги зернових, що достигли. Під час обласної селекторної наради директор Департаменту агропромислового розвитку Херсонської обласної державної адміністрації Віталій Ярмак зазначив, що на цей час із 621 тис. га ранніх зернових збирання проведено на площі 313 тис. га, або на 51%. Намолочено 525 тис. тонн зерна за середньої урожайності 16,8 ц/га. Найменша урожайність наразі у Каланчацькому та Цюрупинському районах — по 10 ц/га.
— Вже з осені відзначалося, що на полях вологи недостатньо. Перед весною рівень вологи становив 60—70 мм у метровому шарі ѓрунту, що є дуже низьким показником. До цього додалася відсутність дощів у період з 18 березня по 28 травня та надмірно висока температура повітря протягом травня. Все це зробило свою недобру справу і фактично знищило врожай на Херсонщині, — коментує «Дню» заступник голови асоціації фермерів Херсонської області Сергій Рибалко. — Врожайність приблизно вчетверо менша від планової — 7—8 центнерів з гектара. Найбільше постраждали райони з піщаними ѓрунтами: Цюрупинський, Голопристанський, Скадовський. Загалом по Україні ця ситуація непомітна, адже постраждала лише наша область, північна частина Криму та частина Луганщини. Для наших аграріїв це справжня біда, адже в той час, коли в країні врожайність висока, і, відповідно, падають закупівельні ціни на зерно (в середньому на 20%), херсонські землероби будуть змушені віддавати свою пшеницю і ячмінь за безцінь. Найприкріше те, що така посуха триває тут уже другий рік поспіль.
За словами Сергія Вікторовича, на рівні обласної ради було проведено кілька засідань, на яких ішлося про ситуацію в аграрному секторі. В області також працювала урядова комісія з питань АПК, яка підтверджувала критичний стан посівів. Аграрії зверталися з відкритим листом до уряду з проханням компенсації вартості електроенергії на зрошувальних землях, погашення кредиторської заборгованості за всіма програмами агропромислового комплексу тощо. Утім, конкретних кроків з боку Кабміну щодо підтримки херсонських землеробів у цей кризовий період поки не зроблено.