Алгоритми духовності
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20021102/4201-2-1.jpg)
У четвер в актовому залі Національного університету «Києво-Могилянська академія» сталася велика громадська подія — щорічну публічну лекцію імені мистецтвознавця, художниці Аркадії Оленської-Петришин, прочитав доктор філософських наук, головний науковий співробітник Інституту філософії ім. Григорія Сковороди НАН України, професор НаУКМА Сергій Борисович Кримський. Тема виступу була сформульована так: «Принципи духовності III-го тисячоліття».
Моральні проблеми хвилювали і завжди хвилюватимуть людство, допоки існує світ. Щоб розібратися в них (а людині, особливо молодій, це часом дуже непросто), потрібна напружена робота і серця, і розуму. І тут неоціненною є допомога старшого мудрого друга. У нашому випадку йдеться ще й про вченого зі світовим ім’ям.
Вчений говорив близько півтори години, ще 20 хвилин зайняли відповіді на запитання. Абсолютно всіх без винятку присутніх підкорив чіткий, неформальний стиль висловлювання оратора, який вміє наситити глибокою, гуманістичною думкою буквально кожне слово. І тому не дивно, що лекція Сергія Борисовича багато разів переривалася бурхливими оплесками, а на завершення аудиторія нагородила філософа тривалою овацією.
Неможливо утриматися, щоб не навести хоча б деякі тези лекції. Перший: Україна потребує зараз не ідеології (бо це — класово спотворена свідомість), а духовності. Другий: духовність — це й шлях до самого себе, і ціннісне «домопобудова» особистості. І третій — небезпечна зараз не стільки бездуховність, скільки лжедуховність. Вчений вважає, що техногенна цивілізація «робить людей подібними до Бога раніше, ніж вони починають усвідомлювати свою людську суть і відповідальність».
Лекцію професора Сергія Борисовича Кримського, справжнього хранителя духовності (для «Дня» великою честю є те, що він — постійний наш автор), керівництво НаУКМА планує видати окремою брошурою. Основні тези виступу Сергія Борисовича Кримського читайте в одному з найближчих номерів «Дня».