Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Армія захищає, наука просвіщає»

У Харкові мітингували співробітники 12 організацій, що входять до НАН України
29 березня, 19:21
ФОТО АВТОРА

Орієнтовно триста працівників наукових організацій і вчених вийшли у вівторок на площу Свободи в Харкові з вимогою повернути гроші, призначені для науки. Вчені з Харківського радіоастрономічного Інституту НАНУ б’ють на сполох щодо урізання фінансування витрат на науку на 31 відсоток від тієї суми, яка й так могла забезпечити лише мінімальні потреби дослідників. Учені зазначають, що «зекономлена» сума, яка становить у перерахунку на євро 20 млн, є незначною для держави, проте для науки її брак може стати невиправним ударом.

Провідний науковий співробітник РА НАНУ В’ячеслав Захаренко обурений, що це рішення ухвалене без підключення компенсаторних механізмів. «Ми змагаємося з провідними вченими різних країн в побудові «квадратного кілометра». Ми могли б не лише конкурувати, а перемогти! У нас уже одна сьома від квадратного кілометра — близько 150 тисяч квадратних метрів площі, — заявляє вчений. — Адже Україна з 70-х років була лідером декаметрової радіоастрономії у світі, і в нас тут дуже великі перспективи. Проте урізання фінансування зробить нас неконкурентоспроможними», — обурений вчений. Фундаментальну науку змушують переходити на господарсько-фінансові відносини, пояснює В’ячеслав Захаренко, перестають фінансувати за рахунок податків громадян, підштовхують до трансформації в прикладні наукові напрямки. При цьому вчений зазначає, що найбільші наукові прориви (інтернет, кольорові дисплеї) було здійснено за кошти платників податків.

Звичайно, українська наука потребує докорінного реформування, стверджують вчені РІ НАНУ. Нещодавно в інституті зібрали тимчасову комісію з провідних практикуючих вчених і провели пробне розслідування. У результаті було знайдено можливості мінімізації витрат і шляхи визначення пріоритетних напрямів. Лише незалежна експертиза допоможе у визначенні важливих для фінансування напрямів, кажуть члени комісії, які готові поділитися результатами своєї ініціативи із законодавцями.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати