Перейти до основного вмісту

Атака на фармацевтів

Причиною отруєння українських веслувальниць експерти називають неякісний фізрозчин
12 квітня, 00:00

Учора компанія «Нікомед» розпочала офіційне розслідування про причини отруєння шести учасниць національної збірної з веслування на байдарках. Нагадаємо, спортсменки брали участь у Кубку України, що відбувався цього тижня в Дніпропетровську. Увечері 8 квітня вони потрапили до лікарні з діагнозом інфекційно-токсичний шок, тобто отруєння. За словами голови представництва компанії «Нікомед» в Україні Євгена Заїки, ймовірною причиною госпіталізації стало введення веслувальницям фізіологічного розчину виробництва Маріупольської фармацевтичної фабрики разом з препаратом «Актовегіном» (виробник — компанія «Нікомед»). Наразі «Нікомед» разом з Міністерством охорони здоров’я України та Державною інспекцією з контролю якості лікарських засобів вивчають, який саме з препаратів став причиною отруєння спортсменок.

— Оскільки при виробництві чергової серії ліків кожен завод залишає у себе кілька архівних зразків, ми провели експертизу того випуску «Актовегіну», який був введений спортсменкам. Жодних відхилень від норм не було виявлено, — продовжив Євген Заїка. — Тому усі підозри лягають на те, що неякісним був фізіологічний розчин від Маріупольської фармакофабрики, яким розводили наш препарат. Наразі зразки фізрозчину вивчаються у кількох лабораторіях, результати будуть відомі наступного тижня. Натомість у Дніпропетровському відділенні охорони здоров’я спростовують інформацію про те, що причиною отруєння став саме фізрозчин.

Поспілкуватися із тренерами веслувальниць та лікарями, що вводили ін’єкції, ініціатори розслідування так і не змогли: телефони заблоковані, ніхто нічого не знає про їхнє місцеперебування. Тому досі невідомо, з якою метою спортсменкам був призначений «Актовегін». Як розповів начальник департаменту фармаконагляду Державного фармакологічного центру Міністерства охорони здоров’я України Олексій Вікторов, здебільшого його приймають при розладах пам’яті, порушенні кровообігу, неврологічних захворюваннях тощо. Найбільше занепокоєні фахівці тим, що препарат вводився спортсменкам у звичайних побутових умовах, а не в стаціонарі — таким чином могли порушитись санітарно-гігієнічні норми.

— Поки триває розслідування, усі препарати, що вводилися спортсменкам, є «підозрюваними», — зазначив Олексій Вікторов. — Проте на користь «Актовегіну» свідчить те, що за 30 років існування на медичному ринку він рідко викликав ті побічні ефекти, які були виявлені у спортсменок: висока температура, нудота, озноб. Натомість саме таку побічну дію, за архівними даними Фармаконагляду, має фізіологічний розчин від Маріупольського заводу.

Наразі ініціатори розслідування чекають результатів експертиз обох препаратів. Чи будуть постраждалі спортсменки звертатися до суду, поки що невідомо. Щоб в Україні більше не виникало подібних ситуацій, експерти радять усім фармацевтичним фірмам негайно перейти до міжнародних стандартів виробництва та безпеки GMP. До речі, наказ про це був виданий МОЗ ще 2005 року, відповідно до якого з 1 січня 2009 року всі фармакозаводи мають відповідати цим стандартам. Наразі до рекомендацій МОЗ прислухалися усього кілька виробників.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати