Перейти до основного вмісту

Атестація для інвесторів

30 липня, 00:00

У понеділок у Вашингтоні розпочалися переговори офіційної української делегації на чолі з головою Національного банку України Сергієм Тігіпком і Міжнародним валютним фондом. Вони триватимуть до 1 серпня. Основним питанням на цій зустрічі буде поновлення співпраці України та МВФ у рамках нової програми — «попереджуючий stand-by». Крім того, на вашингтонській зустрічі порушать питання макроекономічного прогнозу на 2003—2004 роки, монетарної політики, основних параметрів бюджету на 2004 рік.

Як і раніше, головними дискусійними питаннями стануть прострочена заборгованість із відшкодування ПДВ та наявність величезної кількості податкових пільг: запропоновані урядом рішення поки що не отримали підтримки з боку парламенту. Проте, як заявив днями перший віце-прем’єр Микола Азаров, уряд вимагатиме скасування пільг і реструктуризації боргу із відшкодування ПДВ у державні цінні папери.

Пільги і неповернення ПДВ — старі проблеми, але це не означає, що у них немає перспективи бути вирішеними, вважає радник голови Нацбанку України Валерій Литвицький. «Думаю, Верховна Рада ще повернеться до цих питань, отримавши нові аргументи від уряду», — сказав він «Дню». Намір реструктуризувати борги із повернення ПДВ у держоблігації, відзначив В. Литвицький, не слід розуміти як спробу уряду не платити за боргами. Навпаки, готовність повертати заборгованість поетапно свідчить про бажання уряду не мати яких-небудь неврегульованих зобов’язань. Що стосується скасування пільг, то тут, на думку В. Литвицького, важливо, щоб уряд мав програму переходу до адресної підтримки соціально незахищених верств суспільства.

До речі, зменшення кількості пільг було також однією з умов Світового банку, висунених до України для надання Програмної системної позики 2. Іншими умовами отримання двох траншей — $75 млн. і $175 млн. — є прийняття парламентом всеохоплюючого закону про реструктуризацію заборгованості у паливно-енергетичному комплексі, поновлення приватизації обленерго, завершення створення законодавчої бази із захисту прав на інтелектуальну власність. Коментуючи минулого тижня підсумки переговорів місії Світового банку з урядом, регіональний директор СБ Лука Барбоне висловив стурбованість тим, що парламент відмовляється скасувати податкові пільги, що може поставити під загрозу держбюджет-2004.

Незважаючи на невирішені проблеми з пільгами і ПДВ, В. Литвицький прогнозує, що переговори у Вашингтоні будуть для української делегації успішними, оскільки вона має «хороші вихідні позиції»: економічне зростання перевищило очікуваний рівень, регулярно поповнюються валютні резерви, виконується доходна частина бюджету. У принципі, підкреслив експерт, програма МВФ, як джерело зовнішніх позик, має для України «резервне значення». Набагато важливішим є те, що вона дозволить атестувати «коректність макроекономічної політики України та її послідовність», що особливо цінять зарубіжні інвестори. На тлі цих очікувань обнадійливо прозвучало повідомлення, що міжнародне рейтингове агентство Moody’s розпочало перегляд рейтингу зобов’язань України в іноземній валюті і рейтингу уряду України як емітента, а також банківських депозитів. Причиною можливого підвищення цих рейтингів агентство називає сприятливе економічне становище України, особливо міжнародне.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати