Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Багатопартійність у форматі «квазі» зберігається

При переході з фракції партійний депутат втрачає мандат
21 березня, 00:00
Ухвалений парламентом закон про політичні партії навряд чи вплине істотно на розвиток багатопартійної системи. Така думка більшості учасників круглого столу на тему «Політичні партії в Україні. Стан, проблеми і перспектива», що відбувся вчора в Києві. Тим часом Президент запропонував скасувати подану парламентом першу редакцію закону саме тому, що в ній «не були сформульовані передумови для створення в Україні сильних політичних партій».

Навряд чи можна сперечатися про те, що постійне зростання кількості політичних партій ще не свідчить про розвиток істинно демократичної багатопартійної системи. Те, як, ким і з якими цілями в Україні формують нові партії, те, як вони функціонують тощо. Дає змогу говорити не про багатопартійність, а про квазібагатопартійність як одну із значущих характеристик наявної державно-політичної системи. У цьому плані можна зазначити, що в новій редакції закону зроблено спробу певної структуризації сфери діяльності політичних партій. Зокрема, збільшено число громадян, потрібних для реєстрації нової партії, з однієї тисячі до десяти. Разом з тим навряд чи сама по собі ця міра дозволить істотно вплинути на процеси створення нових партій, оскільки набрати по Україні десять тисяч підписів за нинішнього рівня розвитку «підписних» технологій — не така й велика проблема, прикладів цього більш ніж досить. Крім того, до нової редакції закону ввійшла пропозиція Президента про те, що при переході з фракції до фракції депутат, вибраний за партійним списком, втрачає мандат. Характерно, що це положення активно підтримали в парламенті комуністи, які втратили останнім часом кількох членів своєї фракції. Проте окремі депутати збираються оспорювати цю норму в суді як таку, що суперечить статті 81 Конституції, в якій ідеться про умови втрати депутатом мандата. Отже, принципова основа створення і діяльність політичних партій залишилася без змін. Зокрема, не враховано пропозицію Президента про те, що політична партія зобов’язана брати участь у виборах. «Прийняття цієї норми сприяло б активізації політичної діяльності і структуризації суспільства», — пояснює народний депутат Олександр Лавринович. Як наслідок, недоторканою залишається практика створення політичних проектів як інструментів досягнення певної мети «батьків — фундаторів», які використовують свої політичні структури саме так, як вважають за потрібне.

ДО РЕЧІ

Президент України Леонід Кучма не підписуватиме закон про політичні партії, прийнятий Верховною Радою минулого тижня. «Я взагалі вважаю, що цей закон необхідно повністю відкинути і написати новий», — заявив Президент журналістам у понеділок у Києві. Він наголосив, що в законі про політичні партії «мають бути закладені цінності», напрацьованi всіма країнами світу в аналогічних законах. «Коли сьогодні створюється кишенькова партія під себе, дружину і собаку, то, я думаю, такі партії не потрібні», — додав Л.Кучма, повідомляє Інтерфакс-Україна.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати