Без пафосу й офіціозу
У Львові відзначають 165-річчя від дня народження Івана Франка
Йдеться про кроссекторальний культурно-просвітницький та мистецький проєкт Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка/Дому Франка «Re:volution», спрямований на актуалізацію творчого феномена Івана Франка як знакової постаті української та світової культури в сучасному контексті.
Як розповіли «Дню» у Домі Франка, реалізація проєкту включає три основні складові, і це – виставка сучасного мистецтва «Franko Laboratorium 3.0» на базі музею, інституцій-партнерів і публічних просторів Львова; музично-поетично-театральне дійство «Легенда про вічне життя»; супровідна науково-просвітницька програма «Навіщо поети? Франко &Co» – діалоги-рефлексії з інтелектуалами.
Головна ідея проєкту «Re:volution» – революційне оновлення суспільної рецепції постаті письменника-класика, радикальний перегляд профанних стереотипів щодо консервативно-провінційного характеру української культури загалом та випрацювання інноваційних форматів відзначення ювілейних дат, вільних від пострадянських кліше.
Серед партнерів проєкту, зокрема, – Український культурний фонд, Львівська облдержадміністрація, обласна та міська ради.
Щодо другої складової «Re:volution», а це – музично-поетично-театральне дійство «Легенда про вічне життя» за однойменним твором Франка, то втілювачі проєкту називають його світовою прем’єрою, а відбудеться вона двічі і на найкращих сценах України: 27 серпня – у Львівській національній опері та 3 вересня – у Київському національному театрі оперети. Режисер та художник-постановник вистави – народний артист України Олександр Білозуб. Музичний режисер – Юрій Йосифович. Спів – етногурт «KУРБАСИ».
«Легенда про вічне життя» Івана Франка – поетичний роздум про сутність буття людини: для чого вона живе, що для неї найцінніше.
Містерію творять чотири подорожні-волхви, що вічно мандрують пустелею й вічно несуть вість про Спасителя, вічного борця за людей.
Волхви складають гімн сонцю, перетворюють його на вогнище, що своїм жаром зігріває їм холод ночі, і переповідають вночі легенду про золотий горіх, який подарувала богиня смертним, що дарує вічне життя!
Чарівний горішок безсмертя отримують по черзі від серця до серця Аскет, Олександр Македонський, його кохана Роксана, генерал Птолемей, Куртизанка. Хто любить, той має горіти, але вічно горіти смертним не дано, тому жоден із них не наважується розділити цей дар з іншим. А життя без кохання – ніщо, і жодні скарби, ніяка сила не примусять щиро полюбити іншого.
У виставі поєднуються автентичні пісні, авторські музичні твори, плачі та співані імпровізації.
«Легенда про вічне життя» – філософські роздуми, написані зрілою людиною, яка горить у нескінченних життєвих випробуваннях і роздумує про вічність і сенс життя», – говорить керівник проєкту, директор Дому Франка Богдан Тихолоз. І називає ключові акценти-меседжі «Re:volution» з нагоди 165-річчя від дня народження Івана Франка: ювілей без пафосу й офіціозу; Франко живий, незнаний, філософічний, сучасний і вічний; невідомий твір, який не вивчають у школах; поезія, яка стала філософією; історія, яка стала легендою; легенда, яка стала піснею; пісні, які звучатимуть усередині навіть тоді, коли все закінчиться.
Хай так і буде!
Принагідно: вхід на виставу «Легенда про вічне життя» – вільний, але за запрошеннями, які можна отримати, заповнивши спеціальну анкету.
Author
Тетяна КозирєваРубрика
День України