«Безоплатно» не означає безкоштовно
«Пульс України» запропонував внести зміни в 49-ту статтю Конституції УкраїниНагадаємо, що згідно з Основним Законом країни «медична допомога в державних і комунальних установах охорони здоров’я надається безоплатно». Таке ідеологічно забарвлене формулювання вже не відповідає, на думку регіонального куратора «Пульсу» в столиці Володимира Загороднього, реальному життю, в якому громадяни України фактично оплачують ліки, харчування, діагностичні та інші медичні послуги. «Реальність сьогоднішнього дня не відповідає тому, що зазначено в статті 49 Конституції України. У залежності від того, яке тлумачення буде дано термінові «безоплатний», з’явиться можливість ввести в обiг кошти, які змушені платити громадяни України, в цивілізоване русло», — говорить Загородній.
Тому «Пульс» пропонує свій варіант реформи охорони здоров’я, як за рахунок державного бюджетного фінансування, так і «за рахунок залучення коштів населення» за принципом солідарної оплати. Якщо КС схвалить таке розширене трактування, то, за словами Загороднього, буде створено законодавчу базу для першого практичного й рішучого кроку реформ — запровадження обов’язкового медичного збору.
Зокрема, «Пульс України» пропонує ввести обов’язковий щомісячний медичний збір у розмірі близько 5 грн. iз кожного працездатного мешканця України. Збір планується використати для цільового забезпечення установ охорони здоров’я медикаментами, медичними матеріалами, харчуванням для пацієнтів. При цьому кошти держбюджету, які сьогодні витрачаються на дані статті, буде спрямовано на підвищення заробітної плати медичних працівників. Гарантією цільового витрачання коштів, вважає Володимир Загородній, можуть стати окремі рахунки скарбниць і невсипущий контроль громадських рад за діяльністю медустанов.
За словами Загороднього, протягом лютого-вересня нинішнього року робоча група при віце-прем’єр міністрі М.Жулинському розробила проект концепції реформ в охороні здоров’я (в основу її лягли ідеї «Пульсу»). Проект розглядається нинi в Адміністрації Президента. Другий парламентський проект, внесений у жовтні на розгляд ВР депутатом Н.Марковською, «Про медичне страхування громадян» було відхилено. На думку київського куратора «Пульсу», він «сирий», нереалістичний і міг би породити чимало нових проблем. Відповідаючи на запитання кореспондента «Дня» про схожість обов’язкового збору з обов’язковим медичним страхуванням, В.Загородній зазначив, що запропонований варіант, по суті є першою сходинкою до медстрахування. Він аж ніяк його не ідеалізує, оскільки передбачає чимало труднощів на шляху його реалізації, але «так як було — вже не буде, а як є — тривати не може».