Чарівливість самотності
Із 25 до 30 листопада в Хмельницькому пройде Міжнародний фестиваль «Відлуння»Монотеатр — вершина жанру камерного сценічного мистецтва. Актора, що виходить один на один із залою для глядачів, можна вважати таким, що здійснює творчий подвиг. Моновистава — видовище для театральних гурманів, спроможних уважно вслухатися у відвертості одного актора, зуміти співвіднести побачене з власними думками і захопитися духовною сміливістю актора. У моновиставі діє традиційна для будь-якого театрального видовища тріада: текст — режисер — актор. З тією різницею, що в більшості випадків усі складові цієї тріади — одна людина. І кожна вистава стає розмовою з самим собою...
Уявляєте, які тонни щирості, сценічної правди, органіки актор повинен викласти, щоб його розмова віч-на-віч із собою стала цікавою ще кому-небудь?
Будучи повністю авторським, або залучаючи до свого монологу однодумців — режисера і драматурга, вистава театру одного актора постійно працює над винаходом якихось оповідних моделей сценічного дійства.
Існують навіть певні їхні класифікації: традиційна розповідь персонажа, літературна інтерпретація, вистава у виставі, актор, як друге «я» героя, вистава-емоція, вистава-відсторонення, вистава-спогад. Цей список можна продовжувати, бо кожний лицедій, який зробив сценічні вигородки власним театром — окремий всесвіт, із можливістю створювати свій, не схожий ні на що інше, світ.
Мономистецтво з кожним роком привертає до себе увагу і все більше акторів стають під прапори щирої сповідальності самотності. Самотності — як вищого ступеня самопізнання.
Своєрідною лабораторією, яка відстежує процеси, що відбуваються в світовому монотеатрі, ось уже дев’ять років продовжує аналізувати Міжнародний фестиваль моновистав «Відлуння». Цей форум стартує 25 листопада в Хмельницькому театрі «Кут» під художнім керівництвом Володимира Смотрителя. За шість днів фестивалю глядачі побачать дев’ять вистав із Німеччини, Росії, Ірану, Австралії, Латвії, Швейцарії, Білорусі. Україну представлять дві роботи — «Емілі» В. Люса Київського молодого театру у виконанні Лідії Вовкун і «Акомпаніатор» М. Мітуа Хмельницького театру «Кут» — у виконанні Володимира Смотрителя.
Драматургія, до якої звернуться учасники «Відлуння-2008» представлено класикою і сучасною літературою. Німецький актор Алекс Борис покаже версію «Лісістрати» за античною комедією Арістофана, актор Санкт-Петербурзького Театру-студії «Пушкинская школа» при Державному пушкінському центрі Григорій Печкісєв здійснить «Прогулки без Пушкина», написані А. Синявським. Шекспір, як і раніше, залишається найбільш запитаним автором. Три акторки звернуться до його знаменитих сюжетів. Іранка Аріне Сукіассян зіграє свою версію в сучасній інтерпретації — «Фатальна доля леді Макбет», австралійка Іоланта Юшкевич перетвориться на «Дездемону», а Крістіна Клетнієце (з Латвії) вийде в образі матері Джульєтти — леді Капулетті. Швейцарський актор Данієль Людвік сам написав п’єсу для себе — «Мохаммед їде на велосипеді» про долі наших сучасників. А білорус із Могильовського театру Василь Галець у виставі «Інопланетянин» стане прибульцем, який побачив, що земля з космосу схожа на помаранчу. Але він не перестане її любити...
У рамках фестивалю його учасники, актори, режисери, театрознавці, журналісти і шанувальники мономистецтва обміняються своїми думками під час круглого столу на тему: «Художні аспекти сучасного монотеатру».