Частину справи Гонгадзе передано до суду
Слідство триваєОднією з головних новин вчорашнього дня стало повідомлення про те, що Генпрокуратура України передала до Верховного суду першу частину «справи Гонгадзе». Йдеться про направлення Генеральною прокуратурою до ВС для визначення підсудності справи за звинуваченням трьох осіб у здійсненні злочинів, передбачених ч.3 ст. 166 (перевищення влади чи посадових повноважень) і пунктом «і» ст. 93 (умисне вбивство, скоєне за попередньою змовою чи організованою групою) Карного кодексу в редакції 1960 року, яке виділене з кримінальної справи про вбивство журналіста. За іншою частиною цієї найбільш резонансної справи триває досудове слідство, з посиланням на прес-службу Генпрокуратури передає Інтерфакс-Україна.
Як повідомлялося раніше, 8 серпня 2005 року Генеральна прокуратура офіційно оголосила про завершення розслідування в кримінальній справі за звинуваченням Валерія Костенка, Миколи Протасова, Олександра Поповича, виділеного з кримінальної справи номер 60-1241 за фактом умисного вбивства Г. Гонгадзе. З цього моменту сторони дістали право ознайомитися з матеріалами справи. Ще один звинувачений у вбивстві журналіста, колишній начальник департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексій Пукач, перебуває в розшуку.
Проте замовників убивства Георгія Гонгадзе досі не названо, а без цього даний злочин не може, на думку як близьких Георгія (які неодноразово висловлювалися проти передачі справи до суду «шматками»), та й світової та української громадськості, вважатися розкритим.
12 жовтня Святослав Піскун — на той момент єдиний генпрокурор України — заявив про підписання таємного плану слідчих оперативних дій iз розслідування «другого етапу» справи про вбивство журналіста. «У рамках розслідування другого етапу ми продовжуємо розслідувати. Зараз затверджено, підписано Піскуном, Луценком, Дріжчаним план слідчо- оперативних дій у справі Гонгадзе. Він таємний і ось такий товстий, що потрібно зробити для того, щоб закінчити другий етап — встановити замовників, організаторів злочину», — сказав тоді С. Піскун представникам «Пори» та журналістам. Двоє інших названих Піскуном підписантів вдаватися в подробиці даного процесу наполегливо відмовлялися.
На початку листопада Європейський суд iз прав людини виніс ухвалу за позовом «Гонгадзе проти України», згідно з яким держава має виплатити позивачеві — вдові загиблого журналіста Георгія Гонгадзе Мирославі — 100 тис. євро, як відшкодування матеріальних і моральних збитків. Судова палата в складі семи осіб одноголосно ухвалила, що в справі М. Гонгадзе мало місце порушення статті 2 Європейської конвенції з прав людини: українська влада не змогла зберегти життя її чоловіка Георгія, а також не провела необхідного розслідування, пов’язаного з його смертю. Також, на думку суддів Європейського суду, було порушено статтю 3 Конвенції (заборона нелюдського поводження), стаття 13 (право на ефективний судовий захист).
Абсолютно очевидно (як би цинічно це не звучало): сьогодні скільки-небудь відчутні результати розслідування «справи Гонгадзе», які можна було б пред’явити країні й світові, стали б для владної коаліції вагомим аргументом у її передвиборній боротьбі. Проте є очевидним і те, що без озвучення імен замовників убивства рапорт української Феміди не буде прийнято. Іншими словами, світла в кінці тунелю поки що не помітно.
Випуск газети №:
№219, (2005)Рубрика
День України