Чому влада вичікує?
Експерт: українська криза показала Заходу, що без тиску на Росію надіятися на те, що вона поводитиме себе цивілізовано – немає
Парламент запрацював. 11 березня Верховна Рада (хоч і з запізненням) 263-ма голосами підтримала рішення звернутися до держав-гарантів безпеки України із закликом збереження незалежності, суверенітету та існуючих кордонів України. У зверненні ВРУ йдеться, зокрема, про необхідність застосування США та Великобританією не лише політичних чи економічних, але й військових сил для того, аби зупинити агресію Росії проти України.
Звернулися парламентарі і до РФ з вимогою негайного виведення військ із території України та припинення військових дій проти української держави та гарантування їй територіальної цілісності та незалежності.
Також депутати проголосували за заяву щодо незаконності рішення так званої кримської «влади» про проведення референдуму, закликали бойкотувати цей захід та вислухали доповіді прем’єр-міністра України, в.о. міністра оборони та глави СБУ по ситуації в державі.
На цьому розгляд «питання Криму» у парламенті закінчився, а Рада продовжила працювати у звичному для мирного часу режимі. «Заслуховування звітів силовиків – це добре, але буде краще, якщо Верховна Рада ще й прийматиме рішення, - пише у своєму Facebook позафракційний народний депутат Віктор Балога. - Бо виглядає так, що 30 тисяч озброєних до зубів росіян в Криму немає, проводити люстрацію не потрібно, приймати закон по лібералізації візового режиму з ЄС – також. Закону про освіту не потрібно. Ну немає в країні важливіших питань, ніж перейменування міст і ще купки законопроектів не першої черговості».
«Мені ця ситуація теж не подобається. Але з таким же успіхом ми могли б поговорити зараз про політ на Місяць, – коментує «Дню» народний депутат від «УДАРу» Едуард Гурвіц. - Той же парламент Криму, який нам пропонують розпустити, справді є нелегітимним, але реалізувати відповідне рішення ВРУ ми все одно не зможемо. Щоб розігнати цей парламент, треба мати можливості, а в нас їх поки нема. Хай навіть за це проголосують всі народні депутати».
У той же час, в кулуарах Верховної Ради все більше народних обранців відверто кажуть про те, що українська влада постійно запізнюється з ухваленням необхідних рішень. Багато хто критикує колишніх опозиціонерів за їхні непрофесійні дії в Криму (кримську міліцію було втрачено через призначення одіозної особи), ведення слабкої інформаційної кампанії та, фактично, залишення напризволяще українських солдатів на півострові.
«У нас нестандартна ситуація, - говорить Едуард Гурвіц. – Влада приймає нестандартні рішення, бо рішучого відпору ми дати не можемо. У нас немає достатньо сил. Ці рішення, звісно, можна обговорювати, але критикувати, думаю, – зараз не час».
«Своїм зверненням до США та Великобританію ми попередили Росію про наслідки, які можуть виникнути в разі ескалації напруги, - каже «Дню» народний депутат від «Батьківщини» Сергій Сас. - Ми не хочемо, щоб пролилася кров, тому намагаємося використати всі можливі методи для того, щоб цього не трапилося. Зараз потрібна витримка і мудрість, щоб сісти за стіл переговорів і з’ясовувати всі суперечливі питання мирним шляхом».
Натомість у нинішній опозиції переконані, що своєю сповільненою реакцією на важливі питання та ухвалення деяких одіозних рішень теперішня влада елементарно підігрує Росії. «У мене таке враження, що Америка з Росією вже поділили Україну, а влада під чиїсь сценарії робить низку кроків, які замість того, щоб вирішити конфлікт, тільки розпалюють ворожнечу між людьми з різних регіонів, - зазначив у розмові з «Днем» народний депутат від Партії регіонів Андрій Пінчук. - Для того, щоб стабілізувати ситуацію, влада повинна зрозуміти, що є українці з іншою точкою зору. Ну от навіщо було зараз заарештовувати Добкіна? На сході у людей настрої і так категоричні, а тут ще й такі роки...».
«Я не думаю, що влада підігрує, - заперечив «Дню» слова регіонала позафракційний народний депутат Сергій Міщенко. - Сьогоднішня влада уже бачила, що трапилося з Януковичем, коли той вирішив застосувати силу і коли пролилася перша кров. Вони бояться повторити його шлях і це, як на мене, єдине, що насправді стримує владу від радикальних дій»
Але як тоді захистити цілісність країни? Поки далі звернень до Росії та прохань до США і Європи із закликом допомогти влада, скоріш за все, не піде. «Влада робить ставку на дії європейців та американців, - впевнений Сергій Міщенко. – Від того, чи зможуть вони так натиснути на Росію, щоб та погодилася мирним шляхом вирішити ситуацію, - більшою мірою, і залежить майбутнє територіальною цілісності України. Я так розумію, що зараз наша держава не здатна самостійно вирішити ці питання».
Якою буде реакція Сполучених Штатів та Великобританії – депутати гадати не беруться. «Прогнозувати щось у такий час – справа невдячна, - говорить Едуард Гурвіц. –Знаю тільки одне: якщо Росія таки анексує Крим, ніхто після цього вже не повірить ніяким гарантіям з боку США, Великобританії та РФ у наступних важливих справах по нерозповсюдженню ядерної зброї. Від дій США і Великобританії зараз залежить майбутнє довіри до міжнародно-правової системи договорів як такої».
«Головне, щоб не дійшло до братовбивчої війни, - каже Сергій Сас. - Тоді крім автоматів Калашникова, ніяких аргументів більше не буде». А регіонал Андрій Пінчук додає: «Ми всі доклали рук до того, щоб багато кримчан так хотіли йти в Росію. Сьогодні ж треба говорити з людьми, проводити широку інформаційну кампанію». «Україна повинна залишитися цілісною і відповідальність за це лежить на всіх нас. Утім, реальні важелі впливу на ситуацію має тільки влада», - вважає депутат.
«Українська криза показала Заходу, що без тиску на Росію надіятися на те, що вона поводитиме себе цивілізовано – немає, - коментує «Дню» політолог Максим Розумний. –На сьогоднішній день тактика влади є, в цілому, правильною. Головне ж її завдання полягає втому, щоб позбавити українських громадян того страху, в якому вони живуть від перманентної дії російської пропаганди. Якщо хочете – це якась психотерапевтична робота. На нашому боці зараз стоїть єдиний і найважливіший фактор – це правда. Тут позиція української сторони повинна бути гранично чіткою і однозначною».
Author
Юлія ЛучикРубрика
День України