Чорноморський діалог
Україна й Туреччина домовляються про вільну торгівлю й разом досліджують історію![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20050514/484-2-5.jpg)
Міністр закордонних справ, віце-прем’єр Туреччини Абдулла Гюль відвідав Україну з офіційним візитом. Він побував у Києві та Криму. На переговорах із керівництвом нашої держави йшлося, зокрема, про підготовку державного візиту Президента Ющенка до Туреччини 7 8 червня, взаємодію у відносинах з ЄС та НАТО, співпрацю у справі забезпечення стабільності в Іраку. Українська сторона запропонувала турецькій розглянути можливість підписання угоди про вільну торгівлю між нашими країнами.
Відпочиваючи від переговорів, Абдулла Гюль відкрив у музеї Інституту археології НАНУ виставку, що представляє знахідки спільної українсько-турецької експедиції, яка з 1997 року досліджує Очаків та Аккерманську фортецю у Білгороді-Дністровському. Характерний штрих: як сказав «Дню» заступник директора Інституту археології Гліб Івакін, турецька сторона фінансує практично всі витрати експедиції, залучає до цієї роботи своїх найкращих фахівців та запрошує наших археологів до Туреччини.
Археологи підняли на світ предмети переважно XV — XVIII століть. Значну частину експозиції становить нумізматична колекція. Унікальною вчені-археологи називають золоту османську монету 1595 року (як зазначив директор Інституту археології Петро Толочко, року народження Богдана Хмельницького), карбовану у Стамбулі. У іншій вітрині представлено прикраси зі срібла та бронзи. Не залишать байдужими поціновувачів краси керамічні знахідки. Якщо до нашого часу пощастило дійти лише маленькому черепку, він все одно вражає тендітністю матеріалу, вишуканістю, яскравими кольорами орнаменту. Зокрема, тут представлено вироби з відомих центрів художньої кераміки Туреччини XV — XVIII століть — Ізніка та Кютах’ї.
Абдулла Гюль зазначив, що виставка нагадує про давні історичні зв’язки між нашими країнами. «Україна, як і Туреччина, була центром різних культур, і ми висловлюємо глибоку вдячність вашій державі за те, що вона поєднує цю різноманітність у своїй сучасній культурній ідентичності», — сказав він. До того ж виставка — приклад історичного примирення. Як відомо, Очаків та Аккерман були опорними пунктами для турецьких походів на Україну. А тепер стали центрами спільної роботи турецьких і українських учених. (Виставка ще кілька тижнів триватиме в музеї Інституту археології, що на Богдана Хмельницького,15.)