«Чорний трансплантолог» Зіс став «білим» з ласки донецького суду
Ворошиловський районний суд Донецька виправдав ізраїльського хірурга Міхаеля Зіса, який обвинувачувався в незаконній трансплантації людських органів. Мотив — відсутність в діях Зіса складу злочину.
Донецька громада вже обурена цим фактом — обвинувачення просило суд засудити Зіса на 3,5 років позбавлення волі за його злочини, і таке рішення суду стало для обласної прокуратури громом серед ясного неба. Однак суддя Ірина Бухтіярова наполягає: «чорний трансплантолог» не може вважатися винним, оскільки не знав про родинні зв’язки між донорами та реципієнтами органів, а також не зобов’язаний був попереджати донорів про негативні наслідки операцій з пересадки органів. У свою чергу, слідство так і не змогло довести, що Зіс дійсно виконував незаконні операції з трансплантації органів на території України.
До речі, півтора місяця тому ця ж суддя відпустила Зіса з-під варти під заставу, що викликало ще одну хвилю негативу на Донеччині. Тоді навіть прокурор Донецької області Віталій Мурза назвав такий крок судді непрофесійним, однак І. Бухтіярова обѓрунтувала своє рішення відсутністю необхідних доказів проти «чорного трансплантолога». Пізніше, вже наприкінці липня, Міхаель Зіс був знову заарештований співробітниками управління з боротьби з торгівлею людьми УМВС у Донецькій області на підставі запиту поліції Молдови, яка обвинувачує хірурга в аналогічних злочинах.
Під вартою Міхаель Зіс перебуває вже майже рік. У жовтні 2007 року хірург був затриманий у Донецьку за запитом правоохоронних органів Молдови, які обвинувачували його в незаконному отриманні органів у малозабезпечених громадян. Зіс нібито спеціально залучав людей, обіцяючи їм дорого заплатити за органи, і при цьому ніколи не повідомляв їм про можливі серйозні проблеми зі здоров’ям. Проблеми ж, як правило, починалися досить швидко, однак при цьому громадяни, які погодилися на операції, далеко не завжди отримували обіцяну «винагороду» від хірурга.
Взагалі, за інформацією молдавської міліції, особисто Зіс операцій не робив, однак він проходить одразу за 17 епізодами, в яких виступав як посередник — постачальник органів. Аналогічні обвинувачення Зісу пред’являє й Ізраїль: поліція цієї країни вважає саме цього хірурга лідером великої групи «чорних трансплантологів», велику частину якої було засуджено минулого року. І Ізраїль, і Молдова наполягають на екстрадиції хірурга для подальшого суду на території цих держав. Саме тому після вчорашнього рішення суду в Донецьку Міхаеля Зіса не звільнять з-під варти, поки не буде вирішене питання про його екстрадицію до Молдови.
Тим часом адвокат Зіса Олег Курінний вважає, що його підзахисний перебуває під вартою незаконно, хоч він і задоволений українським судом і «сміливістю судді»: на думку адвоката, для того, щоб оголосити виправдувальний вирок, судді треба було мати мужність. Однак тепер О. Курінний побоюється упередженості суду Молдови й навіть заявляє, що Генеральна прокуратура України не повинна екстрадувати його підзахисного до Молдови. «Зіс у Молдові обвинувачується в аналогічних діях, по яких його сьогодні виправдано. Якщо український суд постановив його виправдати, то я впевнений у тому, що аналогічні дії повинні бути проведені й у будь-якій іншій країні, яка використовує принцип законності правосуддя», — сподівається Курінний.