Чи повторить Юрiй Костенко помилки «старого» Руху?
Однак діалог iз виборцями кандидат Ю.Костенко і лідер облорганізації В.Цимбалюк зуміли провести так, що багато хто з присутніх, причому першозасновників рухівських структур 1990–1992 років, виявилися «в опозиції» не лише до угодовської лінії «удовенківського крила» НРУ, а й до передвиборної стратегії «костенківців». По суті, визначальним питанням з-поміж тих, що адресувалися кандидату в президенти, було з'ясування готовності «костенківського» штабу рухівців до участі в об'єднавчих зусиллях демократичних сил напередодні виборів. Зокрема, яку позицію відстоюватиме Рух (костенківців) на узгоджувальній конференції партій національно-демократичного спрямування, що має відбутиcя у Києві 22 серпня.
Відповідь Ю.Костенка на це запитання відверто розчарувала аудиторію. Застерігши, що він є політиком передусім принциповим, Костенко роз'яснив свою позицію «щодо можливого об'єднання зусиль демократів»: «Я не є прихильником відомої тези Володимира Леніна, що для досягнення мети можна об'єднуватися будь iз ким. Якщо мета благородна, то її потрібно досягати благородними методами. В політиці надто часто доводиться кривити душею, наступати на горло власній пісні. Я досить контактабельна людина і завжди намагаюся шукати компроміси. Але шукаю їх там, де є чітка політична визначеність. Я не можу шукати компромісів у стані Вітренко, Симоненка і навіть пана Мороза. Тому, що це люди різні за політичними позиціями, зокрема, Мороз займає непридатну позицію щодо земельної реформи: тільки через мій труп. Це означає, що й надалі триватиме словесна облуда, розмови про перевагу колгоспно-радгоспного ладу... Що можна сказати з приводу пропозиції шановного соціал-демократа: об'єднатися всім проти чинного Президента. Я стою на тій позиції, що має бути політична відповідальність за наслідки того, що ти робиш. А інакше, мовляв, вийде «збірна солянка»: праві, ліві, центристи, всі інші. А потім ніхто й не розбере, кому ж належить відповідати, якщо економічна ситуація стане катастрофічною? Тому, якщо виграють на майбутніх виборах ліві, — уточнив Костенко, — він як лідер Руху буде «категорично проти того, щоб іти до них в уряд — маскувати невдачі, як нас використовували уряди впродовж попередніх восьми років, перекладаючи свою відповідальність за розкрадання державного майна... Якщо переможуть ліві, — додав він —нехай створюють уряд і показують на що вони здатні... А переможемо ми — сформуємо свій демократичний уряд iз членів демократичних партій. І покажемо, на що ми здатні. Лише в цій ситуації політична перспектива НРУ буде довгою і визначальною...»
Ні, Ю.Костенко в принципі не проти об'єднавчих зборів українських демократів у Києві. Але за умови лідируючої ролі. Не інакше. Між тим, як недавно публічно заявив один із засновників одеської облорганізації НРУ професор А.Уйомов, аналізуючи невдачі Руху навіть в об'єднавчих зусиллях iз такою близькою за програмними цілями партією, як ДемПУ: «Рух не зумів знайти взаєморозуміння з партіями... У подібних випадках явно присутня обопільна вина партій і їх лідерів. Амбітність — головна хвороба наших демократичних лідерів».